Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

O čom sme písali pred 10 rokmi? 3D hralo prím, dnes už neexistuje

O čom sme písali pred 10 rokmi? 3D hralo prím, dnes už neexistuje
Zdroj | Philips
Števo Porubský
O čom sme písali pred 10 rokmi? 3D hralo prím, dnes už neexistuje
Zdroj | Philips
Zdroj | Philips

Desať rokov dozadu sme ani nesnívali o tom, čo sa bude diať v tomto čase. Nemyslím teraz iba nepríjemnú situáciu okolo koronavírusu, ale aj tie pozitíva v tech svete. Povedali by ste, že o 10 rokov nebude v domácnostiach existovať 3D televízor? Pred 10 rokmi sa však iba podobné „chuťovky“ rozbiehali. Čo myslíte, čo zo súčasných špičkových technológií bude o 10 rokov mŕtve? Ja mám jeden tip.

Napríklad aj taký gigant ako NVIDIA zverejnil informácie o softvéri, ktorý 3DTV Play. Pred 10 rokmi som k novinke napísal: „Nový softvér spoločnosti NVIDIA spolupracuje len s grafickými kartami GeForce samotného výrobcu. Pripojením PC alebo notebooku s takouto kartou a cez rozhranie HDMI 1.4 s kompatibilným 3D TV alebo monitorom si môžete vychutnať 3D realitu hrania vo viac ako 400 hrách. Herné tituly pritom nepotrebujú žiadne patche či iné konverzie pre 3D.“ Appka pritom stála iba 30 €.

https://www.youtube.com/watch?v=C-CErndu3_I

Iné novinky predstavil Sharp. Opäť ale išlo o 3D zariadenia, konkrétne 3D projektory. Kolega písal: „Nové 3D-ready DLP projektory kombinujú dva dátové toky do jedného výstupného signálu, ktorý je premietaný striedavo v rýchlych sekvenciách. V kombinácii so špeciálnymi 3D zatmievacími okuliarmi, ktoré majú sklá z tekutých kryštálov, sú synchronizované s výstupným signálom a striedavo sa zatmievajú a prepúšťajú obraz, tak ponúka trojrozmerný obraz dosiahnutý iba jedným zariadením.“ 

Inak išlo o špičkové projektory. Jas oboch dosahoval 4 500 ANSI lúmenov, kontrast 2 500:1 a zobrazovaciu technológiu s 6 farbami (RGBWCY). Žiaľ, rozlíšenie bolo iba 1 024 x 768 px.

Zdroj | Sharp

Do tretice, pred 10 rokmi, predstavil Panasonic svoj 3D set pre domáce 3D kino. Set obsahoval 50-palcový plazmový televízor VIERA s Full HD rozlíšením, ktorá mala byť schopná zobrazovať 3D obraz pri 60 Hz frekvencii. V sete bol aj 3D Blu-ray prehrávač, „pre klasické DVD a Blu-ray filmy so širokou paletou zvukových štandardov a všetok obsah vie upscalovať na Full HD rozlíšenie 1920 x 1080. Pre ostré a plynulé prehrávanie 3D videa je vybavený čipom UniPhier LSI, ktorý sa stará o veľké množstvo dát potrebného na kvalitné zobrazenie priestorového obrazu.“ V sete, samozrejme, nechýbali ani aktívne 3D okuliare. Cena setu bola necelých 3 000 €.

Zdroj | Panasonic

Aby toho 3D pred 10 rokmi nebolo málo, svoje želiezko chcel pridať aj Philips. Top séria 9000 v roku 2010 priniesla nový Ambilight. „Na rozdiel od predchádzajúcich modelov, novinka ponúkne v každom modeli technológiu Ambilight Spectra 3, ktorá detekuje hlavné farby na displeji, aby mohla za televízorom vytvárať dokonalé doplňujúce svetelné efekty pre ešte lepší zážitok zo sledovania filmov. Zároveň si vie zmerať odtieň steny a nastaviť vyžarované farby aj podľa nej. Novinkou je aj zvýšenie kontrastného pomeru z 5 mil:1 na 10 000 000:1 vďaka funkcii Bright Pro. Dá sa povedať, že poslednou novinkou na rok 2010 je 400 Hz obnovovacia frekvencia Clear LCD s dobou odozvy 0,5 milisekundy pre dokonalý zážitok zo sledovania akčných filmov alebo športov.“ Samozrejmosťou bola aj podpora 3D zobrazenia na Full HD displeji.

Zdroj | Philips

Nakoniec k televízorom pričuchol aj Google, ktorý predstavil Google TV, z ktorého sa nakoniec stal operačný systém Android TV pre akéhokoľvek výrobcu televízorov alebo set-top-boxov. „Google TV by sa mali predávať ako kompletné televízie alebo set top boxy pripojiteľné k dnešným televíziám umožňujúce sledovanie on-line televízie a využívanie služieb Google TV. Vo vývoji Google TV sa spojili spoločnosti Google, Sony a Intel a výsledný produkt by mala byť televízia vyrobená spoločnosťou Sony, v ktorej bude zabudovaný počítač, využívajúci komponenty Intel a pracujúci s OS Android. Okrem štandardného televízneho vysielania si tak budeme môcť čoskoro užívať aj prehliadanie videí na YouTube, Hulu alebo streamované vysielanie niektorých televízií.“

Zdroj | Google/Sony

Zo sveta notebookov z roku 2010 nás zaujal špičkový kúsok Eurocom Panther D900F. Ten mal síce 5,4 kg a hrúbku 60 mm, no na svoju dobu ponúkal unikátnu výbavu. Základom bol 6-jadrový procesor Intel Core i7 980X s taktom 3,3 GHz. „Výkon 17-palcového monštra Eurocom Panther D900F s 12-článkovou batériou a možnosťou inštalácie Full HD displeja, 12 GB DDR3 RAM, troch pevných diskov či Geforce GTX285M/Quadro FX3800M, tak môže aj vďaka novému procesoru konkurovať mnohým výkonným stolným pracovným staniciam.“ Cena? Viac ako 3 000 €.

Zdroj | Eurocom