Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

NXTPAPER od TCL je hybrid displeja a e-papiera

NXTPAPER od TCL je hybrid displeja a e-papiera
Juraj Procházka
NXTPAPER od TCL je hybrid displeja a e-papiera

Elektronický papier (e-papier), pre ktorý sa vžilo aj označenie E-Ink podľa názvu rovnomennej spoločnosti, dodávajúcej e-papier s touto technológiou, je už bežnou súčasťou elektronických čítačiek a ďalších zariadení.

Jeho výhodou je nízka energetická náročnosť, pasívne zobrazovanie bez potreby podsvietenia a nižšia cena oproti LCD, alebo OLED technológiám. Nevýhodou zas nižší kontrast, menšie rozlíšenie a pomalé obnovovanie obrázkov. Preto displeje E-ink (a iné technológie e-papiera) nie sú vhodné na zobrazovanie videa.

Pozrite si

YotaPhone2 – dva displeje sú lepšie ako jeden

Zmeniť to má nová technológia od spoločnosti TCL, známej výrobou televízorov a mobilov. Jej NXTPAPER je nový typ displeja, ktorý má ponúknuť lepšiu ochranu očí znížením blikania, modrého svetla a svetelného výkonu. TCL ho označila za „kombináciu displeja a papiera“ a uvádza, že v súvislosti s novým produktom získala 11 rôznych patentov na ochranu očí.

Zdroj | TCL

TCL síce vyrába aj smartfóny, ale NXTPAPER sa v nich neobjaví. Výrobca uvádza, že zobrazovacia technológia je určená pre zariadenia s väčším displejom, ako sú tablety a elektronické čítačky, kde podporí rozlíšenie Full HD a umožní plynulé prehrávanie videa.

Čo presne TCL myslí pod „plynulým prehrávaním“ videa, nie je isté, pretože konkrétne technické parametre, vrátane snímkovej frekvencie, zatiaľ neuvádza.

Pozrite si

Lenovo ThinkBook Plus – unikát s E-Ink displejom na vonkajšej strane

Deklaruje však, že v porovnaní s E-Ink bude mať nový NXTPAPER od TCL o 25 percent vyšší kontrast pri „opätovnom použití prirodzeného svetla“. NXTPAPER bude zároveň o 36 percent tenší ako bežné LCD displeje a ponúkne takisto vyšší kontrast. Vďaka absencii podsvietenia ušetrí nová technológia displejov až 65 percent energie, čo sa prejaví na nižšej spotrebe z batérií.

Pokiaľ bude mať NXTPAPER skutočne schopnosti pre plynulé prehrávanie farebného videa vo Full HD rozlíšení, otvorí to novej technológii dvere do mnohých aplikácií v spotrebnej elektronike, vrátane tabletov, čítačiek a možno aj prenosných počítačov.

Kedy sa takýchto zariadení dočkáme v komerčnej ponuke, nie je zatiaľ jasné. TCL dátum rozbehnutia výroby neupresnila – v dvojici jej nových tabletov TCL 10MAX a 10MID, ktoré predstavila spolu s NXTPAPER, sa táto technológia ešte nenachádza. Hovorí len o „blízkej budúcnosti“. Ak to však vezmeme z optimistickej stránky, blízka budúcnosť, je lepšia, ako vzdialená.

Zdroj