Nuro mieri do logistiky. Robotické autá dovezú balíky FedEx

ZDROJ | Nuro

Spoločnosť Nuro, ktorú v roku 2016 založili bývalí inžinieri z Google Dave Ferguson a Jiajun Zhu, vstúpila do povedomia svojimi malými, autonómne jazdiacimi vozidlami na prepravu tovaru. Teraz firma uzavrela partnerstvo s prepravnou spoločnosťou FedEx a expanduje do balíkovej logistiky.

Strategické partnerstvo si kladie za cieľ otestovať a nakoniec nasadiť autonómnu dodávku Nuro novej generácie v operáciách FedEx-u. Toto autíčko bude nasledovníkom nedávno predstaveného robotického auta Nuro R2.

Pozrite siNuro – podarené autonómne autíčko, ktoré doručí tovar až k dverám

Narozdiel od väčšiny spoločností vyvíjajúcich autonómne autá sa Nuro vždy koncentrovala na vývoj nízkorýchlostných autonómne jazdiacich elektromobilov na prepravu tovaru a balíkov, nie ľudí. V praxi išlo hlavne o dodávku potravín, jedla, alebo zdravotníckeho materiálu v rámci spolupráce so spoločnosťami CVS, Domino’s a Kroger.

Nuro R2ZDROJ | Nuro

Túto paradigmu teraz mení dohoda s FedEx-om, vďaka ktorej sa Nuro prvýkrát  angažuje v logistike balíkov. Pilotný program bol spustený v Houstone.

Aj FedEx pracuje na vlastnej technológii autonómnych vozidiel, najmä na robotovi pohybujúcom sa po chodníku. SameDay Bot, ktorý dostal meno Roxo, bol vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou DEKA Development & Research Corp. Jej zakladateľ Dean Kamen vyvinul invalidný vozík iBot a preslávil sa vynálezom gyroskopicky stabilizovaného vozítka Segway PT.

FedEx prvýkrát predstavila svojho doručovacieho robota SameDay vo februári 2019. Stroj je vybavený monitoringom s lidarom a kamerami. To mu v kombinácii s algoritmami strojového učenia umožní detegovať prekážky a vyhýbať sa im po bezpečnej trase. Pritom bude dodržiavať pravidlá premávky na ceste, či skôr na chodníku.

ZDROJ | Nuro

FedEx testoval robotického doručovateľa v niekoľkých amerických mestách a spolupracoval pri tom s maloobchodníkmi a firmami ako AutoZone, Lowe’s, Pizza Hut, Target, Walgreens a Walmart. Zámer bol poskytnúť maloobchodníkom spôsob, ako doručiť objednávky prijaté od zákazníkov z okolia pomocou robotov ešte v ten istý deň.

Pozrite siDomino’s Pizza ide v Houstone rozvážať jedlá v autonómnych vozidlách Nuro

Nová spolupráca posúva robotické doručovanie FedEx z chodníkov na cesty. Nuro R2 je väčší ako SameDay a navrhnutý je tak, aby mohol jazdiť po verejných komunikáciách. Môže tak prepravovať väčšie náklady na dlhšie vzdialenosti. FedEx uviedla, že sa zaviazala k dlhodobému využívaniu týchto autonómnych vozidiel  na doručovanie v rámci takzvanej poslednej míle.

 

ZdrojNuro,TechCrunch

Komentáre k článku