Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nový ruský procesor Elbrus podrobili testom výkonu. Dali mu zabrať 20-ročné hry

Nový ruský procesor Elbrus podrobili testom výkonu. Dali mu zabrať 20-ročné hry
Zdroj | MCST
Michal Sobek
Nový ruský procesor Elbrus podrobili testom výkonu. Dali mu zabrať 20-ročné hry
Zdroj | MCST
Zdroj | MCST

Všetci vieme, ako to je s Ruskom a jeho aktuálnymi technológiami. Kvôli konfliktu na Ukrajine z krajiny odišli všetky veľké technologické spoločnosti. Rusko sa ale pokúša vytvoriť si vlastné alternatívy, čoho ukážkou je aj nový procesor Elbrus-8SV.

Rusko nemá veľa domácich procesorov, Elbrus a Bajkal sú pravdepodobne dva najpopulárnejšie čipy v krajine. Ruský youtuber procesor Elbrus-8SV podrobil hernému testu, kde na ňom spúšťal populárne hry S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat a The Elder Scrolls III: Morrowind.

Elbrus-8SV je vyrobený 28-nanometrovým procesom TSMC, má 8 jadier taktovaných na 1,5 GHz a vyvinulo ho Moskovské centrum SPARC Technologies. Výsledkom je, že Elbrus-8SV prichádza s dvojnásobným výkonom oproti Elbrus-8S.

Obsah pokračuje pod reklamou

Youtuber procesor spároval s 32 GB DDR4 pamäte RAM a grafickou kartou Radeon RX 580. Ako rozhranie použil domáci operačný systém Elbrus OS 7.1 založený na Linuxe 5.4.

Elbrus poskytoval snímkovú frekvenciu medzi 30 až 60 fps, a to pri nízkych nastaveniach. Čipset nemal problémy ani s hrou The Elder Scrolls III: Morrowind, hoci tam skákalo fps medzi hodnotami 30 a 200, čiže záležalo od zložitosti scén.

Pri hre S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat to už také ružové nebolo. Pri stredných nastaveniach snímková frekvencia sotva prekročila 30 fps a zvyčajne sa pohybovala medzi 10 a 20 fps. Podobný výkon youtuber pozoroval aj pri iných hrách.

Pozrite si

Herné mašiny Lenovo Legion Pro 7 sú najvýkonnejšie 16-palcové notebooky s AI

Len pre predstavu, hra S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat vyšla v roku 2009 a The Elder Scrolls III: Morrowind ešte o riadny kus skôr, konkrétne v roku 2002, čiže ide už o 20-ročnú hru. Ruský čip nie je na zozname kompatibility pre mnoho moderných titulov, takže je odkázaný na spúšťanie starších hier alebo cez konzolové emulátory.

Spoločnosť MCST už predstavila nový procesor Elbrus-16C – 16-nanometrový čipset, ktorý má 16 jadier pracujúcich na frekvencii 2 GHz. Celkovo je to zlepšenie oproti Elbrus-8SV o zhruba 160 %. Uvidíme, ako si v testoch bude počínať on.