Nový Rembrandt bol predstavený v Prahe

Nový Rembrandt

Aj napriek tomu, že od úmrtia holandského maliara Rembrandta ubehne tento rok 348 rokov, jeho dielo ešte stále nie je uzavreté. Dôkazom je projekt Nový Rembrandt.

S využitím technológií na spracovanie veľkého množstva dát, bolo možné možné zanalyzovať celú jeho tvorbu a navrhnúť, ako by mohol vyzerať jeho ďalší obraz, ak by žil a mohol ho namaľovať.

Nový Rembrandt

Partnerom iniciatívy The Next Rembrandt je aj spoločnosť Microsoft, ktorá spolu s ING Bank, J. Walter Thompson Amsterodam, Delft University of Technology a muzeami Mauritshuis a Het Rembrandthuis oživila umenie jedného z najväčších svetových maliarov.

Nový Rembrandt v číslach:

  • 346 obrazov
  • 150 GB dát
  • 500 hodín renderovania nového diela
  • 148 milionov pixelov, které vytvorily nový obraz

V rámci projektu bolo v 3D naskenovaných všetkých jeho 346 známych Rembrandtových obrazov a s pomocou cloudových služieb Microsoft Azure, systému pre rozoznanie tvárí a detailnej analýzy výtvarnej techniky, boli všetky diela dôkladne preskúmané – napríklad z pohľadu kompozície obrazu, hĺbky a textúry maľby, z pohľadu objektov na obraze a mnohých ďalších kritérií.

Pozrite siUmelá inteligencia porazila profesionálov pokru. Zásluhu majú aj Slováci

Nový Rembrandt

Použité riešenia následne vytvorili zo získaných dát ďalší obraz – portrét muža v čiernom oblečení zo 17. storočia s bielym golierom a klobúkom.

Nový obraz tvorí viac ako 148 miliónov bodov (pixelov) a využíva 168 263 častí z už existujúcich obrazov. Obraz potom vytlačila 3D tlačiareň s využitím UV atramentu.

Nové dielo odstraňuje hranice medzi umením a technológiami,

hovorí Lenka Čábelová, manažérka komunikácie v spoločnosti Microsoft,

a dodáva, že podobu obrazu sa podarilo odhadnúť vďaka pokročilej analýze veľkých dát. „Nezáleží na tom, či analyzujeme čísla alebo farby a ťahy štetcom. Dnešné technológie dokážu do detailu preskúmať a vyhodnotiť aj umelecké diela a s nazbieranými materiálmi ďalej pracovať. Je tak už len na nás, na čo chceme možnosti moderných technológií využiť.“

Pozrite siKomentár 44. týždeň: Umelá inteligencia vyvinula šifru, nikto nevie ako funguje

Nový Rembrandt
ZDROJ | Microsoft

Celý projekt trval zhruba 18 mesiacov a v apríli 2016 vyvrcholil odhalením obrazu v Amsterdame. Podobnú techniku je dnes možné vyučiť aj na analýzu a následnú tvorbu obrazov ďalších umelcov.

Nové perspektívy netradičného spracovania dát sa taktiež otvárajú v reálnom biznise. Príkladom aplikácie postavenej na pokročilých nástrojoch strojového učenia a umelej inteligencie je technológia českej firmy Neuron soundware, ktorá sa využíva na odhaľovanie porúch strojov podľa ich zvuku.

Príkladom môže byť taktiež zapojenie nevidomých ľudí do života a práce.

https://www.youtube.com/watch?v=R2mC-NUAmMk

ZdrojTlačová správa MS,The Next Rembrandt

Komentáre k článku