Reklama

Nový Lexus RX prekvapuje cenou! Toto dostanete za 69 900 eur

Roman Calík

Lexus už ukázal ceny novej, v poradí už 5. generácie svojho najväčšieho SUV s označením RX. Treba uznať, že cenou prekvapuje, v dobrom.

Novinka štartuje s motorizáciou Lexus RX 350h na sume 69 900 eur. Keď však uvidíte tú výbavu, ktorú dostanete, možno už ani nebudete potrebovať priplácať. Totiž už v základe dostanete takmer všetko, vrátane pohonu 4×4.

Nový Lexus RX je veľkým prekvapením, vidieť ho naživo sa nám podarilo už po druhýkrát. Naše prvé dojmy si môžete pozrieť vo videu na našom YouTube. To sme ešte nepoznali cenu novinky, ktorá je milým prekvapením. Áno, takmer 70-tisíc eur nie je pre každého, ale vo svojej triede ide o model, ktorý hravo dokáže konkurovať takej X5-ke, Q7-čke či iným prémiovým modelom, ktoré rozhodne neponúknu v základe výbavu, ako RX-ko.

Obsah pokračuje pod reklamou

Poďme sa pozrieť, čo všetko dostanete vo výbave Lexus RX 350h. Už názov napovedá, že ide o hybridný pohon. Nové RX-ko pritom nebude mať iný, ako hybridný pohon. A že Lexus hybridy robiť vie, svedčí aj fakt, že hybridnú technológiu v RX nájdete od roka 2005! Okrem úspornej motorizácie RX 350h, kde dostanete benzínový štvorvalec s výkonom 245 koní a hybridnou technológiou, je k dispozícii aj plug-in hybrid RX 450h či najvýkonnejší model RX 500h (371 koní, zrýlenie z 0-100 km/h za 6 sekúnd).

Úplným štandardom je aj pohon všetkých 4 kolies, pre všetky motorizácieä(!), pričom práve najvybavenejší model RX 500h prichádza s novým systémom riadenia krútiaceho momentu pohonu všetkých štyroch kolies DIRECT4. Skôr, ako budeme pokračovať, odporúčame pozrieť sa na vzhľad modelu RX, ktorý sme mali možnosť vidieť v najvyššej výbave RX 500h F SPORT PERFORMANCE TOP. Všimnite si úplne nové tvarovanie prednej masky. Celkovo je nové RX výrazne robustnejšie a modernejšie.

Nechýbajú typické LED svetlá s denným svietením v tvare písmena L, no vzadu oceníte úplne nové podanie svetiel, ktoré sa tiahnu cez celú šírku SUV. Nápis LEXUS namiesto loga je už len čerešničkou na torte pri pohľade na zadok, ktorý pôsobí mimoriadne robustne a zároveň dynamicky. Pritom tvarovanie C-stĺpika zostalo po vzore predchodcu. Ako celok je RX jednoducho najkrajší LEXUS, aký sme mali možnosť doteraz naživo vidieť!

Ale vráťme sa k tomu, čo dostanete v „základe“. Lexus RX 350h v základnej výbave ELEGANCE stojí 69 900 eur. Toto je štartovacia cena novinky, kde nám distribútor potvrdil, že je nemenná, ak si auto objednáte. Jednoducho za akú cenu si LEXUS RX objednáte, toľko zaplatíte pri dodaní. To platí pre všetky ceny a verzie aktuálnej novinky. To je v dnešnej dobe dobrá správa. Nebudeme samozrejme menovať všetky položky výbavy, tú si môžete pozrieť na stránke výrobcu pre všetky motorizácie. Zaujímavé napríklad je, že súčasťou výbavy je aj metalická farba bez príplatku, ak sa rozhodnete pre zelenú KHAKI. Za ostatné si však priplatíte 1 200 €.

Nás v TECHBOX zaujalo, že nebude chýbať napríklad cúvacia kamera, ale ani systém sledovania dopravy za vozidlom či systém pre rozpoznávanie značiek, prednárazový bezpečnostný systém, avšak ani adaptívny tempomat či asistent pre poloautonómnu jazdu v jazdnom pruhu. Skvelé. Škoda, že sa tu nezmestilo aj sledovanie mŕtveho uhla, ktoré dostanete až od výbavy PRESTIGE. Nový LEXUS RX dokonca dokáže sledovať stav vašej únavy vďaka kamere pred vodičom a v prípade, že nereagujete (napríklad zaspíte), auto sa vás bude snažiť prebudiť. A ak sa mu to nepodarí, zastaví a dokáže aj cez e-call zavolať pomoc.

Štandardom sú aj 19″ disky kolies (vo vyšších výbavách dostanete aj 21″), čo nás až tak neprekvapuje, ale potešia Bi-LED svetlomety. Ak by ste chceli Quad-LED svetlá s adaptívnymi diaľkovými svetlami, tie dostanete od druhej výbavy BUSINESS EDITION. Štandardom je napríklad aj kožený interiér, v tomto prípade syntetická koža Tahara. A to nie je všetko, základná výbava ELEGANCE obsahuje aj elektronicky nastaviteľné predné sedadlá s vyhrievaním, ale i elektronicky otváraný zadný kufor či napríklad bezkľúčové otváranie a štartovanie vďaka systému Smart Entry & Start. Štandardom je napríklad aj systém Easy Access pre ľahšie nastupovanie a vystupovanie, v tomto prípade vám posúva volant. Vo vyšších výbavách aj sedadlo.

Stačí? Pokračujeme…trojzónovou klimatizáciou. Alebo ambientným osvetlením? Škoda, že v základe len v jednej farbe, až od výbavy PRESTIGE TOP je totiž viacfarebné.

To, čo nás v redakcii najviac teší je fakt, že už v základe dostanete aj najväčší možný 14-palcový dotykový displej infotainmentu Lexus Media Display. A to vrátane navigácie Lexus Premium Navigation. Dokonca je k dispozícii appka Lexus Link s možnosťou diaľkovo ovládať vybrané funkcie cez Lexus Connected. A áno, štandardom je aj podpora Android Auto a Apple CarPlay. Jediné, čo vám môže chýbať je bezdrôtové nabíjanie smartfónu, ktoré pridáva už druhá výbava BUSINESS EDITION.

Pozrite si

Keď je plug-in hybrid výhrou, spoznaj Lexus NX 450h+

Poteší aj audiosystém s 12 reproduktormi. Stále hovoríme o štandarde v základnej výbave ELEGANCE v cene 69 900 eur. Ak chcete viac, k dispozícii je aj MARK LEVINSON s 21 reproduktormi. Ten však získate výlučne v top top výbave, pri verzii LEXUS RX 500h F SPORT PERFORMANCE TOP v cene 99 900 eur. Mimochodom, toto je najviac, čo za LEXUS RX môžete zaplatiť (mimo takého strešného okna, príplatkovej farby či predĺženej záruky). Ak vás zaujíma, čo dostanete v top výbave, pozrite si cenník LEXUS RX 500h.

Ak preferujete plug-in hybridnú verziu, za tú si priplatíte 10 000 eur. LEXUS RX 450h+ totiž začína na cene 79 900 eur. Zdieľa pritom rovnaké parametre, ako model NX 450h+, čiže batéria má kapacitu 18,1 kWh a prejsť na elektrinu by ste mali okolo 65 km. Mimochodom v cene tohto modelu dostanete aj WALLBOX LEXUS 22kW, ktorého predajná cena aj s káblom je 1 040 eur.

Obsah pokračuje pod reklamou

Aký je váš dojem z novinky? V redakcii nás nový LEXUS RX mimoriadne zaujal. Oproti pôvodnej generácii vidieť výrazný posun v dizajne, pričom spoľahnúť sa môžete na najnovšie technológie vrátane rýchleho infotainmentu s obrovským displejom a hlasovým ovládaním (dokonca aj v slovenskom jazyku), hýčkať si vás budú i kvalitné materiály a spracovanie. Ak sa vám novinka páči, vedzte, že prvé kusy by mali na Slovensko zákazníkom doraziť už počas januára 2023. A ak raz uvidíte RX-ko aj v našej redakčnej garáži, nečudujte sa, toto je totiž láska na prvý pohľad.

Pozrite si naživo aj model Lexus UX, ktorý tiež prichádza na náš trh v novom kabáte.

A ak ste ešte nevideli, odporúčame aj naše video s prvými dojmami s modelom LEXUS RX 500h.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.