Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nový elektrický crossover Genesis GV60 možno nabijete aj bezdrôtovo

Nový elektrický crossover Genesis GV60 možno nabijete aj bezdrôtovo
Zdroj | Genesis
Stanislav Vinc
Nový elektrický crossover Genesis GV60 možno nabijete aj bezdrôtovo
Zdroj | Genesis
Zdroj | Genesis

Luxusná podznačka automobilky Hyundai nedávno predstavila svoj prvý elektromobil postavený na platforme E-GMP. Genesis GV60 spája prémiovú výbavu so zaujímavými technologickými vychytávkami, aké v bežnom elektromobile nenájdete.

Hyundai IONIQ 5, ktorý sme si nedávno mali možnosť vyskúšať naživo, dostáva po elektromobile Kia EV6 svojho ďalšieho platformového súrodenca. Bude ním nový crossover Genesis GV60, pri ktorého návrhu sa automobilka zamerala na pružnosť, všestrannosť a luxus.

Zdroj | Genesis

Posledný z menovaných pilierov je dôvod, prečo bude napríklad jeho prednú masku zdobiť giloš zvyčajne využívaný v dizajne luxusných hodiniek. Za pozornosť ale stojí aj jeho volič jazdných režimov v tvare svietacej kryštálovej gule, pod ktorou sa ukrýva automatické Shift By Wire radenie a digitálne spätné zrkadlá, ktoré majú ponúknuť vodičovi lepšiu viditeľnosť za každých podmienok.

Zdroj | Genesis

Genesis ale s experimentmi neskončil iba pri dizajne, podľa portálu Green Car Reports má ísť o prvý celosvetovo dostupný elektromobil s bezdrôtovým nabíjaním. Nový GV60 tak bude stačiť zaparkovať na správne parkovacie miesto a jeho batérie sa nabijú bez akejkoľvek námahy a kontaktu s nabíjacími káblami.

Zdroj | Genesis

Túto doplnkovú výbavu má Genesis ponúkať v rámci pilotného testovania najprv v Južnej Kórei, pričom samotnú technológiu má Hyundai odoberať od americkej spoločnosti WiTricity. Hyundai dostupnosť tejto doplnkovej výbavy zatiaľ nepotvrdil, dávnejšie však priznal, že bezdrôtové nabíjanie môže byť súčasťou niektorého z pripravovaných elektromobilov postavených na platforme E-GMP.

Pozrite si

Čína a WiTricity: nabíjanie elektromobilov bez káblov čoskoro

Technológiu bezdrôtového nabíjania od spoločnosti WiTricity majú využívať viaceré elektromobily pripravované na budúci rok, žiaden z nich sa však podľa aktuálne dostupných informácií nemá oficiálne dostať za hranice čínskeho trhu. Genesis GV60 by naopak mal byť od začiatku budúceho roka v predaji aj v Spojených štátoch a Európe.

Zdroj | WiTricity

Podpora bezdrôtového nabíjania však samozrejme nespočíva iba v samotnom elektromobile, touto technológiou musí byť vybavené aj nabíjacie miesto. Potreba inštalácie ďalšieho druhu nabíjačky, ale aj jej výkon s rozpätím od 3,6 do 11 kW napovedá skôr tomu, že bezdrôtové nabíjanie si skôr nájde uplatnenie v domácich garážiach, než na verejných nabíjacích miestach.