Nový Android O oficiálne odhalený, príde s PIP režimom

ZDROJ | GoogleAndroid 0

Google odhalí verejnosti najnovšiu verziu svojho mobilného operačného systému, Android 8.0 (Android O), počas každoročnej konferencie vývojárov I/O konanej v polovici mája.

Viceprezident Googlu Hiroshi Lockheimer naznačil, že nový Android sa bude volať Oreo a príde s množstvom užitočných noviniek.

Pozrite siAndroid Taste Test vám ukáže, ako by mal vyzerať váš ideálny Android

Prvá novinka sa týka zmeny dizajnu notifikácií. Spravodajské aplikácie umožnia používateľom prijímať upozornenia napríklad len na technologické novinky a vypnúť upozorňovanie na iné.

Android 0
ZDROJ | Google

V súvislosti s upozorneniami sa spomína aj možnosť opakovaného prijatia notifikácie po jej odmietnutí. Obdobnú funkciu určite používate, keď sa vám nechce z postele a posuniete si budík o pár minút neskôr.

ZDROJ | Google

Okrem toho budú môcť tvorcovia aplikácií nastaviť upozorneniam časový limit, po ktorom notifikácia automaticky zmizne z hornej lišty a farbu ich pozadia pre ľahšiu orientáciu používateľa medzi množstvom upozornení.

Vývojári mysleli aj na spotrebu a záťaž zariadenia integrovaním obdobnej funkcie z verzie prehliadača Chrome 57 slúžiacej na redukciu spotreby obmedzovaním nepoužívaných kariet.Podobne by to mal robiť aj nový Android O prostredníctvom obmedzenia aplikácií v troch oblastiach: implicitné vysielanie, služby na pozadí a aktualizácie polohy.

Novinka sa javí ako vhodné riešenie pre maximalizovanie výdrže smartfónu na jedno nabitie, no samotný vývojári budú musieť napísať komplexnejšie a zložitejší kód ich appky.

Pozrite si7 tipov pre Android 7

https://youtu.be/vBjTXKpaFj8

Najzaujímavejšou novinkou má byť režim obrázok-v-obrázku (PIP), ktorý je v súčasnosti obmedzený iba na Android TV zariadenia bežiace na systéme Android Nougat.

Novinka umožní používateľom sledovať videá v pohyblivých oknách, zatiaľ čo budú pracovať v iných aplikáciách. Podobnú funkciu ste mohli spozorovať v rôznych grafických nadstavbách výrobcov smartfónov.

V súčasnosti Google sprístupnil takzvanú preview verziu pre vývojárov, ktorí môžu už v predstihu začať pracovať na svojich nových aplikáciach.

ZdrojTheVerge(1),TheVerge(2),Android-Developers

Komentáre k článku