Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Novinka Microsoft Viva je lektorom prechodu na digitálnu firemnú kultúru

Novinka Microsoft Viva je lektorom prechodu na digitálnu firemnú kultúru
Zdroj | Microsoft
TECHBOX
Novinka Microsoft Viva je lektorom prechodu na digitálnu firemnú kultúru
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Tím lídri sa priznali, že prechod na novú digitálnu éru ich zaskočil. Všetci vedeli, že raz príde čas, keď členovia tímu budú roztrúsení „kade-tade“, no korona transformáciu práce na nový model urýchlila až priveľmi. Preto je nová nadstavba Microsoft Viva viac ako vítaným a užitočným riešením.

V našom seriály o Microsoft Teams sme vám v prvom diely Videohovory už nestačia. Microsoft Teams sa postará aj o váš osobný život predstavili dôležitosť digitálnej firemnej kultúry, v druhom 5 tipov ak nastaviť Microsoft Teams pre wellbeing, sme vám zasa dali zopár užitočných tipov, ako pomocou Microsoft Teams dodržiavať wellbeing.

Tak ako sa na vyvrcholenie trilógie patrí, dnes všetko zhrnieme na jedno miesto, do jedného nástroja, pomocou jednej nadstavby. Microsoft predstavil nadstavbu Microsoft Viva, ktorej cieľom je vytvoriť čo najlepšiu digitálnu firemnú kultúru a teda aj  príjemne a efektívne pracovné prostredie. Riešenie však nezabúda ani na váš osobný život.

Viva je novinka, ktorú softvérový gigant začal sprístupňovať od apríla 2021. Do známeho Microsoft Teams Viva pridá štyri moduly – Viva Topics, Viva Connections, Viva Learning a Viva Insights. Každý jeden modul je určený pre všetkých zamestnancov spoločnosti, od prvej línie až po vrcholový manažment, je podporovaný umelou inteligenciou a pomáha vytvoriť čo najlepšie pracovné prostredie pre digitálnu éru.

Pozrite si

Videohovory už nestačia. Microsoft Teams sa postará aj o váš súkromný život

Viva je naviac otvorená platforma s možnosťou implementovať všetky pracovné nástroje, ktoré v spoločnosti už používate. Nemusíte sa preto zaťažovať prechodom na úplne nové riešenie a zamestnancov zbytočne zaťažovať školeniami. Produktivita zamestnancov tak neutrpí pre osvojovanie si nových pracovných postupov.

Viva Topics

Podľa prieskumu spoločnosti Microsoft, zamestnanci v spoločnostiach strávia sedem týždňov z roka hľadaním a znovu vytváraním informácií. Modul Viva Topics zbiera informácie a vedomosti vo vašej spoločnosti, tiež ich viete pridávať manuálne, a prirodzene ich ponúka každému zamestnancovi vtedy, keď ich potrebuje.

Umelá inteligencia vyhodnocuje prácu zamestnancov a na jej základe vyberá to, čo by sa im hodilo vedieť. Ak sa zapojíte do projektu, modul vás automaticky pridá do pomyslenej mapy tém, na základe ktorej vám okrem vedomostí a informácií dokáže ponúknuť aj relevantné kontakty v rámci projektu.

Pozrite si

5 tipov ako nastaviť Microsoft Teams pre wellbeing

Viva Topics ponúkajú informácie prostredníctvom prispôsobiteľných mikrostránok. Obsah môžu pridávať expert, no umelá inteligencia vie tieto stránky vytvárať aj sama. Šíriť sa dajú aj pomocou služby Microsoft 365, teda nie je podmienkou, že potrebné informácie a vedomosti musíte hľadať v Teams.

Viva Connections

Modul Viva Connections je prvým modulom nadstavby Microsoft Viva, ktorý Microsoft sprístupnil. Dôvod je pomerne jednoduchý. Podľa prieskumu spoločnosti sa počas posledného roku až 60 % opýtaných zamestnancov nejakým spôsobom stretli s vyhorením. Pre nových zamestnancov je zasa kritické, že sa nemôžu pozrieť do kancelárie, či stretnúť s novými kolegami zoči-voči.

Zdroj | Microsoft

Viva Connections sú pomyselnou vstupnou halou spoločnosti, v ktorej sa každý okamžite dozvie čo je nové, aktuálne a čo dôležité by mu nemalo ujsť. Modul umožňuje personalizovať si stránku s novinkami podľa individuálnych potrieb, lídri môžu komunikovať oznamy prostredníctvom videa a ľudia v spoločnosti môžu vytvárať komunity na základe záujmov.

Lídrom Viva Connections naviac umožňujú lepšie spoznať ľudí vo svojom tíme, identifikovať silné témy a posilniť ich.

Viva Learning

Podporovať kultúru rastu vzdelávaním je extrémne efektívny spôsob. Je to niečo, čo si neuvedomujú len progresívni lídri, ale aj zamestnanci samotní. Dôkazom je, okrem iného, aj výsledok prieskumu, ktorý hovorí, že až 90 % zamestnancov, ktorí sa pravidelne v práci vzdelávajú, zostane v spoločnosti zamestnaných dlhšie.

Modul Viva Learning, ako beta verzia, bol spustený už počas apríla 2021 a v plnej miere spolieha na umelú inteligenciu. Tá na základe toho, čomu sa počas práce venujete, vyberá a ponúka najrôznejšie kurzy od partnerských spoločností aj interné kurzy. Vzdelávanie môže byť formou videa, podcastu alebo tradičným článkom.

Pozrite si

Ako presunúť vašu firmu do online priestoru pomocou Microsoft Teams?

Je veľmi efektívne, že umelá inteligencia vyberá edukačný materiál absolútne na mieru každému jednému človeku v spoločnosti. Zároveň okrem rozvoja hard skills, vyberá tiež kurzy na rozvoj soft skills. Ide teda o veľmi komplexný nástroj, ktorý posúva ľudí vpred ucelene.

V Microsofte obzvlášť upozorňujú na to, že personalizovaný výber kurzov je síce veľmi dôležitý, no ak nie sú kurzy ponúknuté v správny čas, minú sa účinkom. Preto je krédom modulu Viva Learning – Správne informácie v správny čas.

Viva Insights

Pre mnohých bude práve modul Viva Insights ten najsympatickejší. Má totiž za úlohu dodržať potrebnú rovnováhu medzi produktivitou a odpočinkom, teda dáva pozor na wellbeing. Microsoft túto potrebu opäť podporuje prieskumom, ktorý ukázal, že 30 % z opýtaných sa za ostatný rok stretlo so stratou kreativity.

Viva Insights pomáhajú držať potrebný work-life balans, pripomínajú prestávky, uľahčujú komunikáciu s kolegami, či nabádajú na vzdelávanie sa. Microsoft do tohto modulu tiež integroval veľmi populárne riešenie HeadSpace, ktoré pomáha s relaxom formou pár minútových mediácií, či dychových cvičení.

Pozrite si

Microsoft Teams je už aj na osobné používanie a navyše zadarmo

Manažéri majú naviac k dispozícii nástroje na vyhodnocovanie vyťaženia a spokojnosti členov tímu. Modul zbiera informácie z každodenných činností a dokáže manažéra upozorniť, napríklad, na hroziace vyhorenie, či dlhodobo priveľké pracovné zaťaženie.

Nechýbajú však ani organizačné nástroje ako je napríklad plánovač usádzania zamestnancov v prípade, že má spoločnosť flexibilné pracovné miesta.

Článok sme pripravili v spolupráci s Microsoft.