Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nové okuliare od Microsoft z vás urobia terminátora v rozšírenej realite

Nové okuliare od Microsoft z vás urobia terminátora v rozšírenej realite
Marek Šimunek
Nové okuliare od Microsoft z vás urobia terminátora v rozšírenej realite

https://youtube.com/watch?v=aThCr0PsyuA

Včerajší veľký event Microsoftu patril samozrejme z väčšej časti novým oknám a tomu, čo všetko ponúknu, no dozvedeli sme sa aj to, ako si predstavuje Microsoft víziu virtuálnej, alebo skôr tej rozšírenej reality. Svetlo sveta totiž uzrel projekt HoloLens. V tomto prípade sa nejedná o konkurenta známych okuliarov Oculus Rift, alebo iných produktov, ktoré nám v budúcnosti prinesú virtuálnu realitu, ale o unikátne nositeľné zariadenie, ktoré namiesto toho, aby vás prenieslo do iného sveta, vybuduje pred vašimi očami virtuálne veci v svete reálnom. Microsoft tak prepojí náš súčasný svet s tým virtuálnym.

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens

Pozrite si

Windows 10 pre PC zadarmo a bez Internet Explorera, Office zadarmo pre mobily

Samozrejme rozšírená realita nie je žiadnou novinkou a už dávnejšie sa jej prvky objavili napríklad  v mnohých aplikáciách pre smartfóny, ale balenie, do ktorého ju zabalil Microsoft je podstatne lákavejšie, čo poviete? Celá technológia sa skrýva priamo v okuliaroch a tak nie je potrebné žiadne iné zariadenie. Ak máte dostatočne nabitú batériu môžete si holografické prvky užívať v reálnom svete. V samotných okuliaroch sa skrýva ako procesor, tak aj grafická karta a niečo, čo  Microsoft nazýva holografický procesor.

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens

A aké budú mať okuliare HoloLens využitie? To reálne ukáže až čas, ale Microsoft počas svojej tlačovej konferencie prezentoval niekoľko možností, ako ich využiť. Keďže sklo okuliarov je priehľadné a vy cez neho vidíte okolitý svet, bude možné na povrchu predmetov okolo vás zobrazovať rôzne informácie, alebo aplikácie. HoloLens by totiž mali zvládnuť všetky aplikácie, ktoré pôjdú spustiť aj na Windows 10 počítačoch, tabletoch a smartfónoch. Môžete si tak napríklad nechať na prázdnej stene pred vami zobraziť film, prípadne napríklad nasprejovať model lietadla, ktorý si necháte zobraziť na vašom stole, alebo podstatne lepšie vizualizovať projekty, na ktorých pracujete. Microsoft sa dokonca pustil do spolupráce s NASA, aby pomocou HoloLens bolo možné ovládať Curiosity na Marse.

https://youtube.com/watch?v=aAKfdeOX3-o

Potenciál sa teda v týchto okuliaroch skrýva veľký, ale ak dúfate, že si budete môcť HoloLens kúpiť už budúci týždeň, sklameme vás. Ani cena a dokonca ani termín ich uvedenia známe nie sú. Malo by to byť však niekedy v prvej polovici tohto roka, spolu s uvedením nového operačného systému Windows 10.

Microsoft HoloLens

Microsoft HoloLens

Foto: Microsoft

Zdroj