Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nové funkcie v Apple Watch zachránia život, ale i pomôžu novému na svet

Nové funkcie v Apple Watch zachránia život, ale i pomôžu novému na svet
Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Nové funkcie v Apple Watch zachránia život, ale i pomôžu novému na svet
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Ak fandíte značke s odhryznutým ovocím, včera ste si mohli užiť svoj vrchol. Nové iPhony, AirPods Pro, Apple Watch. Vianoce sú šuvix oproti 7. septembru 2022, však?

Čo na tom, že iPhony išli o dve stovky hore? Čo na tom, že slúchadlá neprinášajú nič extra nové? Máme to smart hodinky a tie sú teraz až v troch verzách. My sa dnes pozrieme na dve veľmi zaujímavé funkcie.

Nové senzory a ovulácia

Obsah pokračuje pod reklamou

Apple Watch sú po prvý raz vybavené teplotným senzorom. Teplota tela je veľmi dôležitá informácia. Dá sa podľa nej zistiť nielen prechladnutie, nábeh na kovid, ale aj niečo také, ako ovulačný cyklus ženy. A tu si Apple pripravilo aplikáciu pre všetkých, ktorí sa snažia o mimino (alebo si dávajú pozor na neželané tehotenstvo). Tá im uľahčí „prácu“.

Pomocou dvoch senzorov bude vstavaná appka na sledovanie menštruačného cyklu kontrolovať teplotu používateliek na zápästí každých päť sekúnd cez noc. To by malo umožniť sledovanie ovulácie, pretože telesná teplota sa v priebehu menštruačného cyklu mení a v reakcii na ovuláciu stúpa.

WatchOS 9 a iOS 16 budú majú vylepšené aplikácie na sledovanie cyklu. Tie označia všetky abnormality v menštruačnom cykle používateľky na základe údajov, ktoré zadala o menštruácii. Odchýlky od normálneho cyklu (napr. viac „špinenia“ ako zvyčajne) môžu byť signálom zdravotných stavov, ako sú fibroidy, ale i syndróm polycystických ovárií. Apple takto ponúka svoju funkciu detekcie ovulácie ako spôsob, ako pomôcť párom, ktorí sa snažia otehotnieť.

Ak sa snažíte otehotnieť, vedieť, či a kedy ste ovulovali, môže sa informovať o plánovaní rodiny u svojho lekára.

Sumbul Desai, viceprezident pre zdravie v Apple

Keďže kontrola ovulácie znamená aj (nie veľmi presnú) možnosť zabrániť tehotenstvu, vynára sa otázka, či Apple nepridal túto možnosť ako reakciu po tom, ako Najvyšší súd ukončil federálnu ochranu pre potraty a interupcie sú minimálne v polovici amerických štátov zakázané.

Údaje o sledovaní cyklu na zariadeniach Apple sú šifrované a Apple ich nemôže dešifrovať ani čítať.

Crash Detection

Nové Apple Watch prinášajú funkciu detekcie autonehody. Táto funkcia využíva pokročilé algoritmy fúzie senzorov, pomáha im výkonnejší gyroskop a akcelerometer na zistenie, že sa nachádzate v havarovanom vozidle.

V prípade, že systém zistí autonehodu, vyzve používateľa, aby dal o sebe vedieť. Pokiaľ sa tak nestane v 10-sekundovom okne, hodinky zavolajú tiesňovú linku. Záchranári potom získajú polohu zariadenia používateľa. Tieto informácie sa zároveň zdieľajú s núdzovými kontaktmi majiteľa hodiniek.

Pripomíname, že Crash Detection je k dispozícii len v modeloch Series 8, SE 2. generácie a v Apple Watch Ultra, len tie totiž používajú vylepšený gyroskop a akcelerometer.