Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nová éra „dobýjania“ Mesiaca? Artemis 1 posúva históriu. Sledujte to naživo

Nová éra „dobýjania“ Mesiaca? Artemis 1 posúva históriu. Sledujte to naživo
Zdroj | NASA
Richard Pliešovský
Nová éra „dobýjania“ Mesiaca? Artemis 1 posúva históriu. Sledujte to naživo
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Do tretice všetko dobré? Misia Artemis 1 je dnes v dvojhodinovom časovom okne plynúcom od 7:04 h nášho času pripravená na štart. Cieľ: Mesiac. Cena projektu: 1,4 miliardy dolárov. Artemis 1 mala odštartovať už 29. augusta, chybný senzor na motore spôsobil pozastavenie letu. Druhý termím bol 3. augusta, vtedy však začal unikať kvapalný vodík.

Dnes sa však konečne začína písať nová kapitola vesmírnej odysey, aspoň čo sa týka poznávania Mesiaca. Ide o prvý let nosnej rakety Space Launch System (SLS), ktorá vynesie do vesmíru kozmickú loď Orion.

Artemis 1 má pred sebou veľkú úlohu, položí základy pre budúci prieskum Mesiaca. Ide o prvú fázu série misií určených na vyslanie ľudí na Mesiac. Pôjde o nepilotovaný skúšobný let v rámci programu Artemis, ktorý je v réžii NASA.

Obsah pokračuje pod reklamou

Ako to vyzerá (vyzeralo) počas štartu si môžete pozrieť na oficiálnom streame NASA.

Nová nosná raketa SLS je najvýkonnejšou raketou na svete. Navrhnutá je na prepravu obrovského nákladu do hlbokého vesmíru. Na rozdiel od akejkoľvek inej vesmírnej rakety bola SLS vytvorená tak, aby sa dala vylepšovať s najmodernejšou technológiou. Má modulárny dizajn, jej vymeniteľné časti zaručujú, že sa bude vyvíjať spolu s pokrokom v kozmonautike, ale i rôznymi cieľmi misií. SLS dokáže odviezť nielen náklad, ale aj živú posádku.

Aktuálne vybavená SLS má dvojicu zosilňovačov so štyrmi motormi RS-25. Podľa NASA patria RS-25 medzi najviac testované veľké raketové motory v histórii. Majú za sebou viac než 3 000 štartov s viac ako miliónom sekúnd pozemných testov a realizovaných 135 misií.

Artemis má vrátiť v roku 2025, resp. 2026 ľudí na Mesiac. Na rozdiel od programu Apollo, ktorý skončil pred vyše polstoročím, má zabezpečiť dlhodobý pobyt výskumníkov na mesačnom povrchu. Lokalita pre lunárnu základňu pritom ešte nebola definitívne vybraná.

Zdroj