Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nová dimenzia elektromobility prichádza - Renault ZOE

Nová dimenzia elektromobility prichádza - Renault ZOE
Marek Šimunek
Nová dimenzia elektromobility prichádza - Renault ZOE

Mali sme jedinečnú možnosť pozrieť sa na nový Renault ZOE v slnečnej Sardínii, kde sme s ním síce strávili len jeden deň, ale za to absolvovali poriadnu dávku spoločných kilometrov. Aké sú prvé dojmy?

Renault ZOE je elektromobilom, ktorý jednoducho nemôžete na ceste prehliadnuť. Jeho línie vyčaria na tvári nejedného okoloidúceho obrovský úsmev. Pritom nejde o posmešok, ale skôr o to, že ZOE na ľudí takto pôsobí. Ani jeho druhá generácia našťastie nič z tohto svojho čara nestratila.

Je to spôsobené najmä tým, že sa toho v prípade exteriéru príliš veľa nezmenilo. Aj nové ZOE si tak stále zachováva kompaktné rozmery, oblé tvary a línie podobné tej predchádzajúcej generácii. Asi najvýraznejšou zmenou v exteriéri je prepracovaná predná maska, ktorá v sebe skrýva tak LED stretávacie a diaľkové svetlá, ako aj nový pás LED denného svietenia.

ZOE tak dostalo svetelný podpis, ktorý patrí len jemu, ale pritom adekvátne odkazuje na iné vozidlá značky. Samozrejme okrem predných svetiel sa zmien dočkali aj tie zadné. Tiež disponujú LED technológiou a novinkou sú aj dynamické smerové svetlá.

Pozrite si

Renault ZOE Z.E. 40 dokáže bez problémov prejsť aj 300 km

Aj napriek tomu, že v exteriéri by ste pri niektorých pohľadoch mali možno problém nový Renault ZOE odlíšiť od toho predchádzajúceho, v interiéri sa vám to stať nemôže. Podobne, ako najnovšia verzia Renaultu Clio, aj ZOE totiž prináša kompletne prepracovaný interiér. Práve interiér bol v prípade predchádzajúcej generácie slabšou stránkou, preto jeho zmenenú verziu vítame.

V prvom rade sa zmenili použité materiály, pričom Renault myslí aj na ekológiu a tak v ZOE môžete mať 100% recyklované syntetické materiály. Patria sem napríklad obklady palubnej dosky, ako aj polstrovaný stropu auta.

Súčasťou modernizovaného interiéru je aj prepracovaný prístrojový panel, ktorý je plne digitálny. Jeho uhlopriečka je až 10” a sami si môžete zvoliť, ktoré informácie budú na ňom zobrazené. Samozrejme v prípade modelov vybavených aj navigáciou si môžete jej pokyny zobraziť aj priamo pred vodičom v novom digitálnom prístrojovom paneli. Nový prístrojový panel je pritom súčasťou základnej výbavy, takže ním budú vybavené všetky nové modely Renault ZOE.

Podobne, ako v prípade nového Clia Renault aj v ZOE nahradil známy multimediálny systém R-Link 2 novým systémom. Ten nesie označenie EASY CONNECT a s vodičom komunikuje prostredníctvom 9,7” displeja. Samotné ovládanie systému, ako aj jeho možnosti ponúkajú všetko, čo v modernom aute môžete potrebovať. Nechýba ani podpora Apple CarPlay, ako aj Android Auto. Po prvých skúsenostiach však musím povedať, že v prípade Renaultu ZOE by som veľmi rád využíval práve nový multimediálny systém, ktorého odozvy, ako aj ovládanie je kompletne prepracované.

Nový Renault ZOE príde okrem iného aj s aplikáciou MY Renault, ktorá ponúkne vodičovi rôzne informácie. Nájdete v nej napríklad informácie o aktuálnom nabití batérie, dojazde, plánovanie nabíjania, ale aj možnosť diaľkového ovládania klimatizácie.

Pozrite si

Vyskúšali sme naraz 4 u nás najdostupnejšie elektromobily, ktorý je najlepší?

Zmenami prešla aj stredová konzola, ktorá v novom Renaulte ZOE ukrýva nielen úplne nový volič prevodovky, ktorý postráda polohu P, ale aj miesto na odloženie vášho smartfónu s integrovanou bezdrôtovou nabíjačkou. Vďaka tomuto riešeniu došlo k podstatnému nárastu nielen množstva, ale aj celkovej kapacity odkladacích priestorov v interiéri.

Tou najpodstatnejšou zmenou však v prípade nového Renaultu ZOE prešiel systém pohonu, ktorý prináša nielen výkonnejší motor, ale hlavne batériu s vyššou kapacitou. Tá v novej verzii ponúkne kapacitu 52 kWh a to pri takmer identických rozmeroch, ako v prípade modelu Renault ZOE Z.E. 40. Podľa metodiky WLPT tak nové ZOE zvládne na jedno nabitie až 395 kilometrov. Renault pritom udáva, že prostredníctvom 7 kW domáceho wallboxu by ste mali byť schopní batériu nabiť z 0 % na 100 % za 9 hodín a 25 minút.

To v konečnom dôsledku znamená, že budete vedieť batériu naplno nabiť za noc, čo je pozitívna správa. Samozrejme z bežnej siete, teda bez použitia wallboxu bude nabíjanie trvať podstatne dlhšie. Ak však v meste využijete nabíjačku s výkonom 22 kW, za menej ako dve hodiny ste schopný ZOE dobiť na ďalších 125 km elektrickej jazdy.

Prepracovaný je aj tepelný manažment batérie, takže na základe aktuálnych podmienok je systém schopný batériu efektívnejšie chladiť, prípadne v zimných mesiacoch zas zohrievať. Tým sa dosahuje udržania podstatne stabilnejších hodnôt výkonu a samozrejme dojazdu.

Podľa prvých skúseností, ktoré sme na Sardínii nazbierali vieme, že reálna hodnota dojazdu bude o niečo nižšia, ale pri normálnej jazde sa môžete spoľahnúť na viac ako 300 kilometrov na jedno nabitie.

Modernizáciou prešiel aj samotný elektromotor, ktorý aktuálne ponúka výkon 100 kW. Vzhľadom na kompaktné rozmery ZOE sa tak môžete tešiť na viac ako príjemnú dynamiku. Rozbiehanie, ako aj pružnosť potešia nejedného vodiča.

Renault v prípade nového ZOE popracoval aj na asistenčných systémoch, ktoré budú budúcim majiteľom pomáhať počas jazdy. Svoj model tak môžete mať vybavený napríklad rozpoznávaním dopravných značiek, automatickým prepínaním medzi stretávacími a diaľkovými svetlami, či systémom pre sledovanie mŕtveho uhla.

Okrem toho však pribudli aj systémy pre automatické núdzové brzdenie, tempomat s obmedzovačom rýchlosti, alebo systém sledovania opustenia jazdného pruhu. Ten vie byť podobne, ako v prípade najnovšieho modelu Renault Clio aktívny, takže okrem varovania pred opustením vie aj aktívne zasahovať do riadenia.

Nový Renault ZOE sa síce možno na prvý pohľad až tak neodlišuje od toho predchádzajúceho, no automobilka v jeho prípade prepracovala to najdôležitejšie. Tešiť sa tak budeme môcť nielen na vyšší dojazd a výkonnejší motor, ale aj úplne nový, moderný interiér a tiež aktuálne asistenčné systémy a moderné technológie, ktoré majitelia podobných elektromobilov vyžadujú.