Nová 600 Series od B&W – muzika za príjemné ceny

ZDROJ | Bowers & Wilkins

Kolekciu reproduktorov 600 Series Bowers & Wilkins (B&W) prvýkrát predstavil v roku 1995 a v septembri prichádza na trh jej šiesta modifikácia.  Aj v tomto prípade výrobca dodržal tradíciu veľmi atraktívnych cien v porovnaní s vyššími radami produktov. Z nich ale nové reproduktory preberajú niektoré kľúčové technológie.

Pozrite siBowers & Wilkins – cez prekážky až k diamantom

Počas predošlých piatich generácií rady 600 vývojári B&W postupne zdvihli latku akustických možností, ktoré je možné dosiahnuť v reprosústavách za čo najnižšiu cenu.

ZDROJ | What Hi-Fi?

Tento výborný pomer ceny a výkonu je dôvodom veľkej popularity minulých verzií 600 Series a zrejme tomu nebude inak ani pri 6. generácii. Reproduktory navyše nezaostávajú ani po stránke dizajnu a spracovania.

recenziaBowers & Wilkins 603 – keď schopnosti prekonajú cenu

Vylepšenia zo „sedemstovky“

Nová séria 600, ktorá sa dostane na trh oficiálne od 17. septembra, ponúkne vysokú kvalitu zvuku opäť za dostupnú cenu. Obsahuje trojpásmový podlahový reproduktor 603, dvojicu dvojpásmových regáloviek určených aj na stojan 606 a 607, center HTM6 a tri aktívne subwoofery. Modely ASW610XP, ASW610, ASW608 sa líšia výkonom a veľkosťou.

ZDROJ | Bowers & Wilkins

Vylepšené parametre dosiahnu reproduktory aj vďaka použitiu najmodernejších technológií. Patrí k nim aj membrána Continuum. Tá bola v stredopásmových meničoch prvýkrát použitá v prémiovej rade 800 Series Diamond a nedávno adaptovaná aj v novej rade 700 Series.

Pozrite siBowers & Wilkins 700 Series – Štúdiový zvuk aj bez diamantov

Všetky modely používajú aj oddelený dvojkopulový výškový reproduktor z východzej rady, ale ten bol pre novú 600 Series inovovaný. Používa vylepšený neodymový magnet a novú mriežku, odvodenú z rady 700. Kopula bola v membráne posunutá mierne dopredu, aby sa zlepšilo časové zarovnanie.

ZDROJ | What Hi-Fi?

Vnútorné obvody výhybiek a ich komponenty, ako cievky a kondenzátory, sú inšpirované sériou 700, rovnako ako poniklované terminály. Všetky porty boli presunuté na  zadnú časť boxu a reproduktory používajú magnetické mriežky bez potreby akýchkoľvek mechanických úchytov. (S výnimkou subwooferov.)

Všetky modely budú dodávané v matnej čiernej, alebo v matnej bielej farbe.

Veľké aj malé reproduktory

Podrobné technické parametre ako je výkon, frekvenčná odozva, citlivosť a pod., výrobca zatiaľ nezverejnil, pozrime sa teda aspoň na detaily, ktoré sú známe.

Vlajkovou loďou je trojcestná súprava podlahového reproduktora  B&W 603, osadená 25 mm oddeleným dvojkupolovým tweeterom, stredopásmovým meničom FST so 150 mm membránou Continuum  a dvoma 165 mm woofermi s papierovou membránou a antirezonančným ukotvením. Ide zároveň o najdrahší reproduktor rady (okrem subwooferov), ktorý bude dostupný za 800 €/ks.

ZDROJ | Bowers & Wilkins

Väčšia z regáloviek – 606, nástupca oceňovaného predchodcu 685 S2 – je dvojpásmový reproduktor s rovnakým výškovým meničom a stredo-basovým meničom s membránou Continuum o priemere 165 mm. Kúpite ho za 350 €/ks.

K dispozícii je aj špeciálny, pieskom plnený stojan STAV 24 S2 prevzatý zo súčasnej 600 Series, ktorý ale bude potrebné dokúpiť za 75€. Menšia regálovka model 607 sa líši stredobasovým meničom o priemere 130 mm a cenou, ktorá bude 265 €/ks.

https://www.youtube.com/watch?v=UJZIpO1sVjs

Na pokrytie priestorových kanálov domáceho kina to môže byť zaujímavá voľba, ale určite sa nenechá zahanbiť ani pri ozvučení menších miestností. K domácemu kinu sa bude hodiť tiež dvojpásmový reproduktor pre centrálny kanál HTM6. Vychádza zo súčasného modelu HTM62 a osadený je dvoma stredobasovými meničmi Continuum o priemere 130 mm a v strede rovnakým 25 mm tweeterom, ako u ostatných modelov.

Subwoofery v novom šate

Radu dopĺňajú tri subwoofery, prevzaté zo súčasnej generácie 600 Series, ale dodávané budú v rovnakej povrchovej úprave, ako ostatné komponenty, čiže v matnej čiernej, alebo bielej.

Pozrite siBowers & Wilkins PX – návykový bezdrôtový komfort

Najväčší ASW610XP je aktívny uzavretý box s 250 mm meničom s papierovo-kevlarovou membránou, osadený zosilňovačom triedy D s výkonom 500W. Predávať sa bude za 1 100€, čo prevyšuje cenu všetkých ostatných prvkov rady. Za cenovku je ale v podstatnej miere zodpovedný práve zosilňovač.

ZDROJ | Bowers & Wilkins

V menej výkonnej verzii ASW610 dostanete v podstate identický subwoofer osadený „len“ 200 wattovým zosilňovačom, cena však klesne takmer o polovicu na 600 €. Najmenší subwoofer rady ASW608 je osadený 200mm meničom s papierovo-kevlarovou membránou a 200 W zosilňovačom triedy D, pričom sa bude predávať za 450 €.

Niektoré AV receivery umožňujú pre lepšie rozloženie basov pripojiť dva subwoofery. V takom prípade by bolo asi výhodnejšie siahnuť po niektorom z dvojice lacnejších modelov, ako použiť len jeden veľmi silný subwoofer. Ale voľba je na vás.

Keď bude nová rada 600 Series k dispozícii aj fyzicky, radi otestujeme, čo noví šampióni entry-level dokážu.

ZdrojBowers & Wilkins,BIS audio

Komentáre k článku