Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nositeľné zariadenie monitorujúce pľúca, zachráni životy i pri kovide

Nositeľné zariadenie monitorujúce pľúca, zachráni životy i pri kovide
Zdroj | Respira Labs
Richard Pliešovský
Nositeľné zariadenie monitorujúce pľúca, zachráni životy i pri kovide
Zdroj | Respira Labs
Zdroj | Respira Labs

V poslednej dobe prichádza na trh čoraz viac smart zariadení, ktoré neslúžia len na zábavu, ale prinášajú aj úžitok či dokonca môžu zachrániť život. Posledným takým príkladom je prototyp od spoločnosti Respira Labs a jej nositeľná náplasť Sylvee.

Ide o zariadenie, ktoré sa upevňuje na hrudník a nepretržite monitoruje pľúca. Určené je pre ľudí, ktorí majú astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP) a ďalšie ochorenia postihujúce pľúca. V súčasnej dobe je to najmä COVID-19, ktorý za sebou necháva množstvo ľudí s rôznym stupňom poškodenia pľúc.

Zdroj | Respira Labs

Sylvee sa nosí v spodnej časti hrudného koša, ponúka ľahké a nepretržité hodnotenie funkcie pľúc bez toho, aby ste museli do čohokoľvek fúkať. Náplasť má v sebe zabudované reproduktory a mikrofóny, tie merajú zmeny akustickej rezonancie.

Pozrite si

Ako sa dá ovládať iPad očami?

Systém dokáže odmerať zmenu zvuku, odrážajúcu sa od vzduchových bublín v pľúcach. Zo zdravých pľúc sa odrazí jednoducho iný zvuk, bez ozveny. Sylvee využíva získané údaje na meranie objemu pľúc, kapacity, rýchlosti prietoku a akéhokoľvek zachyteného vzduchu.

Výkonná riaditeľka a zakladateľka Respira Lab, Dr. Maria Artunduaga, vysvetľuje: „Správne aplikovaná veda ukazuje, že zachytávanie vzduchu možno merať s presnosťou viac ako 90 % pomocou nízkofrekvenčného zvuku. Existuje jasný rozdiel v akustickom rezonančnom spektre pacientov s CHOCHP oproti zdravým.“

Zdroj | Respira Labs

Maria Artunduaga hovorí, že len v USA je viac ako 100 miliónov osôb so zníženou činnosťou pľúc (CHOCHP, COVID-19, astma a starí ľudia). Sylvee môže zlepšiť kvalitu života, dokonca pomôcť pri jeho záchrane, pretože dokáže včas upozorniť na abnormality.

Mimochodom, Sylvee je pomenovaný po Artunduagovej babičke, ktorá mala CHOCHP a zomrela po náhlom zhoršení. Sylvee by jej zrejme dnes zachránil život.

Pozrite si

Všetko o tretej dávke očkovania na COVID-19

Zariadenie uľahčuje včasnú diagnostiku a zvládanie akútneho zhoršenia, čomu sa musia respirační pacienti vyhýbať.

Maria Artunduaga

Skreslené zdravotné dotazníky a nepresné pulzné oxymetere prehliadnu až 50 % respiračných nových, resp. opätovných prepuknutí choroby.

Zdroj | Respira Labs

Respira Labs chce dosiahnuť 90 % presnosť pri realizovaní rozsiahlej štúdie s viac ako 500 pacientmi v USA aj na medzinárodnej úrovni. Spoločnosť chce výsledky publikovať v odborných časopisoch do konca budúceho roka. Sylvee je momentálne v štádiu prototypu, schválenie FDA sa očakáva v priebehu nasledujúcich 18 mesiacov.

Zdroj