Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Northvolt predstavil konkurenta pre Tesla Powerpack

Northvolt predstavil konkurenta pre Tesla Powerpack
Zdroj | Vattenfall
Juraj Procházka
Northvolt predstavil konkurenta pre Tesla Powerpack
Zdroj | Vattenfall
Zdroj | Vattenfall

Elektromobilita bude obrovským odbytiskom výkonných batérií, ale energetika jej bude úspešne sekundovať. Švédsky startup Northvolt, ktorý získal rozsiahlu podporu od VW, to dobre vie.

Švédsky výrobca batérií Northvolt, za vznikom ktorého stoja dvaja bývalí manažéri z Tesla Gigafactory 1 v Nevade,  predstavil svoje vlastné riešenie pre stacionárne ukladanie energie, ktoré bude konkurovať úložiskám Powerpack a Megapack od Tesly.

Pozrite si

Northvolt vybuduje vo Švédsku európsku gigafabriku na batérie

Aj vďaka elektromobilom narastie spotreba elektriny a pravdepodobne aj odber špičkovej energie. Spolu s nárastom podielu nestabilných zdrojov v podobe solárnych a veterných elektrární to vytvorí tlak na potrebu stabilizácie siete pomocou batériových (a iných) úložísk.

Northvolt je pripravený zopakovať úspech Tesla Gigafactory z Nevady v Európe pri dodávaní batérií pre elektrické vozidlá Volkswagen. Teraz však odhalil, že plánuje, tak ako Tesla, vyrábať aj vlastné stacionárne úložiská energie. Northvolt v spolupráci so švédskou energetickou spoločnosťou Vattenfall uvádza na trh nový modulárny systém skladovania energie – „Voltpack Mobile System“.

Vattenfall je štátna firma pôsobiacia v sektore výroby elektriny okrem Švédska aj v ďalších štátoch Európy, napríklad v Dánsku, Holandsku, Nemecku, Spojenom kráľovstve, či v Poľsku. Má vyše 110 ročnú históriu (od roku 1909) a viac ako tretinu elektriny vyrába v obnoviteľných zdrojoch (vo vodných, solárnych a veterných elektrárňach). V portfóliu má aj jadrové elektrárne, preto sú pre ňu energetické úložiská vítaným riešením.

Voltpack Mobile System je robustný, modulárny lítium-iónový batériový systém, ktorý je aj náhradou za dieselové generátory používané na preklenutie výpadkov, alebo posilnenie odberov v čase špičky.

Zdroj | Vattenfall

Firma síce zdôrazňuje modularitu, umožňujúcu rýchle nasadenie a mobilitu záložného zdroja, ale zameriava sa na aplikácie podobné systémom Tesla Powerpack a Megapack, umožňujúce napájanie vzdialených elektrických sietí, posilnenie a stabilizáciu sieťovej kapacity, podporu nabíjania elektromobilov a podobne.

Batériové úložiská majú byť ponúkané ako súčasť koncepcie Vattenfall „Power as a Service“ (Energia ako služba) s balíkom služieb podľa požiadavky zákazníka. Potrebné know-how dodá Vattenfall, ktorý má dlhoročné skúsenosti s vlastníctvom a prevádzkou rôznych druhov sieťových riešení, vrátane ukladania energie.

Pozrite si

EÚ spúšťa „batériovú ofenzívu“ za 3,2 miliardy

Voltpack Mobile System bude dodávaný so škálovateľnou kapacitou 245 až 1225 kWh dostupnej energie. Paralelne bude možné pripojiť až päť samostatných voltpackov, z ktorých každý obsahuje „tri priemyselné batérie Voltpack Cores s tekutým chladením.

Systém je momentálne dodávaný prostredníctvom spoločnosti Vattenfall, ale Northvolt naznačuje, že by mal byť k dispozícii aj cez iných predajcov.

Zdroj