Nokia predviedla 5G FIRST

ZDROJ | Nokia

Ericsson, Nokia, Huawei, ZTE, Intel, Qualcomm, Samsung a ďalší výrobcovia infraštruktúry a hardvéru pre mobilné komunikácie sa pretekajú v dostihoch s názvom 5G. To isté platí o významných operátoroch, ktorí s nimi spolupracujú.

Pozrite siNokia spolupracuje s operátorom Orange na vývoji 5G sietí

Po svete sa objavuje čoraz viac testovacích sietí pre služby 5G. Momentálne ich je viac ako dve desiatky, napriek tomu, že štandard ešte stále nebol schválený.

V tejto súvislosti na MWC 2017 prezentuje Nokia svoje riešenie 5G FIRST, ktoré zahŕňa prístupovú sieť (RAN), Nokia AirScale masívne adaptívne MIMO antény a riešenia využívajúce architektúru od Intelu a 5G modemy Intel.

ZDROJ | Nokia

Sieť 5G First by mala byť spustená v tomto roku, nebude však jediná.

 

Pozrite sipCell prinesie siete 5G už dnes

Operátori majú svoj vlastný časový plán prechodu na siete 5G, pričom niektorí z popredných poskytovateľov by chceli využiť extrémne vysokú kapacitu a nízku latenciu, ktoré nové technológie sľubujú. Pre dosiahnutie primárnej adaptácie plánuje Nokia komerčne sprístupniť svoju 5G FIRST v druhej polovici roka 2017.

ZDROJ | Nokia

Rádiová prístupová sieť pre 5G FIRST zahŕňa nové masívne MIMO adaptívne antény Nokia pre pásmo 3,5 GHz, 4,5 GHz, 28 GHz a 39 GHz, systémový modul AirScale, AirScale cloud RAN technológiu a softvér.

Nokia vylepšila svoje platformy AirScale a AirFrame pre siete 5G založené na špecifikáciách vypracovaných Special Interests Group (KT SIG) a Verizon 5G Technology Forum. Platformy by mali byť zároveň zahrnuté do štandardov vyvíjaných 3GPP.

Pozrite siVízia 5G podľa Samsungu

Na MWC 2017 Nokia realizuje sériu živých demonštrácií, vrátane ukážok prenosu HD TV cez 5G konektivitu a hry s virtuálnou realitou pre viacerých hráčov. Okrem toho akcie Nokia Bell Labs zobrazujúce živé HD prenosy športových podujatí so schopnosťou pozerania detailných záberov, s okamžitým replay a rozšírenou realitou.

https://www.youtube.com/watch?v=7c-2QHlvRuA

Nokia a Intel budú spolupracovať na komerčnom nasadení tejto technológie v priebehu roku 2017 s použitím 5G modemov od Intelu.

5G FIRST je založený na priemyselných špecifikáciách definovaných Verizon 5G Technology Forum. Nokia patrí ku kľúčovým členom tohto združenia. Zároveň sa technológia stáva základom pre začínajúce pilotné projekty, ktoré sa pod vedením Verizonu zrealizujú v 11 mestách USA.

ZdrojNokia

Komentáre k článku