Nokia predstavila nové modely strednej triedy v sérii X aj s podporou 5G

Nokia, presnejšie HMD Global pod značkou Nokia, po rokoch oživila sériu X a dnes predstavila rovno dva nové modely z tejto staro-novej série. Nokia X10 a Nokia X20 budú patriť do strednej triedy, oba ale ponúknu pripojenie k 5G sieťam a vcelku nízke ceny.

Pozrite siPotrápte sa a správne pomenujte 11 unikátnych telefónov Nokia

ZDROJ | Nokia

Nokia X10 a Nokia X20 sú takmer identické smartfóny. Zdieľajú rovnaké rozmery – 168,9 x 79,7 x 9,1 mm, rozdiel je len v hmotnosti – 210 g vs 220 g. Rovnaké majú aj displeje s uhlopriečkou 6,67 palca a rozlíšením 1 080 x 2 400 px, čo predstavuje pomer strán 20:9. Oba sú typu IPS LCD.

ZDROJ | Nokia

„Všetky telefóny Nokia prechádzajú veľkým množstvom testov odolnosti. Vo chvíli, kedy si ich zákazníci odnesú domov sme si celkom istí, že im môžu na 100% dôverovať a že v ich rukách vydrží  dlhý čas. Chápeme, že pre riešenie týchto problémov je možné urobiť ešte viac a preto neustále pracujeme na vývoji našej ponuky a pokračujeme v zlepšovaní týchto podstatných vlastností,“ povedal Ruben Lehmann, Vice President of Europe v spoločnosti HMD Global.

ZDROJ | Nokia

Rozdiel je až v zadnej časti. Kým Nokia X10 ponúkne 48 Mpx hlavný fotoaparát, Nokia X20 má 64 Mpx snímač. V oboch prípadoch sú pod Zeiss optikou s automatickým zaostrovaním. Ostatné sú rovnaké. Ide o 5 Mpx snímač pod ultraširokouhlým objektívom, 2 Mpx makro fotoaparát a 2 Mpx snímač hĺbky.

ZDROJ | Nokia

Nokia X10

Vylepšená funkcia Dual Sight novo aktivuje nie len dve kamery súčasne, ale zároveň umožňuje vyberať nie len medzi hlavným a predným fotoaparátom, ale taktiež medzi ultra širokouhlým a makro snímačom. Obe novinky natáčajú 4K Ultra HD video pri 30 fps.

Rozdiel je ešte vo webkamerách. Nižší model má 8 Mpx snímač, vyšší model ponúkne 32 Mpx snímač. V oboch prípadoch je ale maximom Full HD video.

ZDROJ | Nokia

Nokia X20

Obe novinky sú postavené na 8 nm Snapdargone 480 s podporou 5G sietí. Najzákladnejšia výbava ponúkne len 4 GB RAM a 128 GB flash pamäť. Vyššia verzia bude mať 6 GB RAM a 64 GB pamäť, top verzia ponúkne 6 GB RAM a 128 GB pamäť. Oba modely budú aj dual-SIM, jeden slot ale slúži aj pre microSDXC kartu. V prípade jej použitia nie je možné používať SIM a naopak.

ZDROJ | Nokia

Samozrejmosťou je Bluetooth 5.0m ale aj GPS/GLONASS/Galileo pozičné systémy, Wi-Fi 5 či NFC. Prekvapením je prítomnosť FM rádia, ktoré už nebýva bežné. Rovnako bežná nebýva ani prítomnosť 3,5 mm audio portu. Škoda USB-C portu so štandardom USB 3.2 Gen1, teda po starom USB 2.0.

ZDROJ | Nokia

Operačným systémom bude čistý Android 11, v oboch prípadoch, tak X10, ako aj X20. Nokia sľubuje 3 roky updatov. Snímač odtlačku prstov je na bočnej strane, odomknúť je ale možné smartfóny aj tvárou.

ZDROJ | Nokia

V pomerne hrubom tele je len 4 470 mAh batéria. Podporuje síce 18 W nabíjanie, no namiesto nabíjačky v balení v Európe bude Nokia do balení X10 a X20 pribaľovať recyklovateľný obal pre zadnú časť z ekologických materiálov. Nokia tvrdí, že bežný používateľ má aj tak doma 3 nabíjačky. Škoda, že Nokia nemyslí na to, že s rýchlym nabíjaním by bola vhodná rýchla nabíjačka v balení.

ZDROJ | Nokia

Na druhej strane, ako Nokia píše: „To pomôže ku zníženiu generovania nadbytočného elektroodpadu. Napríklad v roku 2019 na území EU činila celková hmotnosť vyhodených nabíjačiek mobilných telefónov až 12 000 ton. V prípade potreby možno nabíjačku kúpiť na stránkach Nokia.com. Získané peniaze z nákupu nabíjacieho adaptéru budú venované charitatívnej organizácii CLEAR RIVERS, ktorá pracuje na odstraňovaní plastového odpadu z medzinárodných vodných ciest.“

Nokia X10 bude v predaji v dvoch farbách – Forest Green a Snow a cenou okolo 300 €. Nokia X20 bude v predaji s cenou okolo 350 € vo farbách Midnight Sun a Nordic Blue.

ZDROJ | Nokia

Komentáre k článku