Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nokia ohlásila nasadenie prvých sietí 5G SA pre firmy

Nokia ohlásila nasadenie prvých sietí 5G SA pre firmy
Zdroj | Nokia
Juraj Procházka
Nokia ohlásila nasadenie prvých sietí 5G SA pre firmy
Zdroj | Nokia
Zdroj | Nokia

Prvá vlna sietí 5G funguje väčšinou podľa štandardu 3GPP Release 15, ktorý definuje 5G technológiu ako Non-Standalone (NSA), čiže „nesamostatnú“. Tieto siete 5G sú podporované existujúcou infraštruktúrou 4G (LTE a LTE-A).

Smartfóny s podporou 5G NSA sa pripájajú k frekvenciám 5G pre vylepšenie dátovej priepustnosti, ale naďalej používajú 4G siete pre iné ako dátové funkcie – napríklad pre hlasovú komunikáciu. Pri NSA beží downlink na 5G, ale uplink stále využíva LTE.

Pozrite si

Nokia má 5G technológiu s rýchlosťou 4,7 Gbit/s

Kým štandard 5G NSA schválila 3GPP už v decembri 2017, 5G SA (Standalone, čiže samostatné 5G) až v júni 2018. Technológia 5G SA beží plne na rýdzej 5G technológii, pričom siete novej generácie naplno rozvinú svoje možnosti a ukážu „svaly“ až s príchodom špecifikácií 3GPP Release 16 a Release 17. Tá posledná z nich má byť schválená až v roku 2021.

Zdroj | Qualcomm

Samostatné (SA) siete 5. generácie sa však už začínajú objavovať v praxi. Nokia v utorok oznámila komerčnú dostupnosť nových  „samostatných“ 5G privátnych bezdrôtových sieťových riešení pre podniky. Verzia samostatných 5G sietí sa nespolieha na existujúcu 4G infraštruktúru, takže firmy budú môcť naplno využiť potenciál 5G v aplikáciách vysokokapacitných služieb s nízkou latenciou v odvetviach ako automobilový, alebo ťažobný priemysel.

Stephane Daeuble, šéf marketingu podnikových riešení Nokie, uviedol, že mobilní operátori na celom svete dnes zavádzajú siete 5G NSA, ale časom sa posunú smerom k 5G SA. Dáva to zmysel, veď podobnú evolúciu sme zažili pri prechode z GSM na GSM fázy 2 (GPRS/EDGE), z UMTS na 3G/HSPA, alebo z LTE na LTE-A.

Pozrite si

Čo prinesú siete 6G? Mobilné hologramy, aj digitálne dvojičky

Privátne podnikové 5G siete však môžu rovno nabehnúť na verziu 5G SA, keďže sú neporovnateľne menšie a jednoduchšie, ako verejné siete.

Firmy môžu nasadiť súkromnú sieť 5G SA pomocou platformy Nokia Digital Automation Cloud (k dispozícii bude začiatkom septembra), alebo riešenia Nokia Modular Private Wireless, ktoré bude dostupné v prvom štvrťroku 2021.

Zdroj | Android Headlines

Digital Automation Cloud je riešenie typu plug-and-play – zákazníci využijú kompaktný server s integrovanou aplikačnou platformou. Modular Private Wireless pripojenie zas ponúka viac priestoru na prispôsobenie siete.

V súčasnosti má Nokia vo svete viac ako 180 firemných zákazníkov s  viac ako 30 komerčnými 5G riešeniami, vrátane spoločností ako Lufthansa Technik a Toyota Production Engineering.

Jedným zo zákazníkov, ktorý nasadí privátnu sieť 5G SA od Nokie, je aj fínska spoločnosť Sandvik Mining and Rock Technology, vyrábajúca ťažobné zariadenia. Firma spustí sieť na platforme Digital Automation Cloud vo svojej testovacej bani v Tampere, aby posilnila konektivitu. Bude slúžiť na testovanie diaľkovo ovládaných strojov a zariadení a pri vývoji novej generácie ťažobných zariadení pripojených na 5G.

Zdroj | Nokia

Okrem komerčnej dostupnosti technológie 5G SA ohlásila Nokia v utorok 21. júla aj novinky vo svojom 4,9 G / LTE portfóliu. Zaujímavé sú prvé komerčne dostupné zariadenia operujúce v rádiovom pásme 410 MHz (Band 87), ktoré má veľký potenciál pri budovaní rozsiahleho pokrytia v rámci celoštátnych súkromných bezdrôtových sietí pre internet vecí, bezpečnostné zložky, dopravu a verejné služby.

Zdroj