Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nokia a Eriscsson nechávajú ruské mobilné siete a internet napospas osudu

Nokia a Eriscsson nechávajú ruské mobilné siete a internet napospas osudu
Zdroj | Jonas Stolle
Stanislav Vinc
Nokia a Eriscsson nechávajú ruské mobilné siete a internet napospas osudu
Zdroj | Jonas Stolle
Zdroj | Jonas Stolle

Európsky výrobcovia telekomunikačných zariadení a softvéru odchádzajú ku koncu tohto roka oficiálne z ruského trhu. Zákazníci na tamojšom území majú počítať so spomalením prenosov, pádmi hovorov a dlhšími výpadkami pripojenia.

Pod túto situáciu sa v najväčšej miere podpíšu spoločnosti Nokia a Ericsson, ktoré majú na ruskom trhu zhruba 50 % podiel. Okrem telekomunikačných antén a hardvéru zabezpečujúceho prenos aj prostredníctvom optického pripojenia, mali doposiaľ na zodpovednosť aj správu softvéru, na ktorom stojí celá funkčnosť sietí miestnych operátorov.

Kým väčšina spoločností opustila ruský trh takmer okamžite po vypuknutí konfliktu, telekomunikačné spoločnosti v Rusku zotrvali až doteraz na základe viacerých výnimiek, ktoré však s príchodom nového roka vypršia. „Náš odchod bude dokončený. Do Ruska už nič nedoručíme.“, uviedol pre agentúru Reuters Pekka Laundmark, generálny riaditeľ fínskej spoločnosti Nokia.

Obsah pokračuje pod reklamou

Čínska spoločnosť Huawei, ktorá mala v minulom roku na ruskom trhu najväčší až 1/3 podiel, bude miestnym operátorom aj naďalej poskytovať podporu a softvérové aktualizácie. Predaj nových zariadení však už spoločnosť v krajine údajne zastavila.

Rusko sa napriek pochybnostiam západu odchodu európskych spoločností neobáva. Ruský minister digitalizácie pre ruskú tlačovú agentúru TASS uviedol, že odchod spoločností Nokia a Ericsson nebude mať na ruské siete žiaden dopad. Minister komunikácií a masmédií Maksut Shadaev začiatkom tohto týždňa dokonca informoval o uzatvorení kontraktov so štyrmi dodávateľmi sieťových zariadení v celkovej hodnote 1,31 miliardy eur, ktorí majú tieto zariadenia vyrábať priamo v Rusku.

So snahou o získanie čo najväčšej nezávislosti od zahraničných sieťových zariadení začala ruská vláda už pred inváziou Ukrajiny. Vďaka viacerým vládnym programom sa miestnym operátorom podarilo vymeniť zariadenia od spoločností Nokia a Ericsson za ruské zariadenia a v roku 2021 zvýšiť tak ich podiel z 11,6 % na 25,2 %.

Ruskej vláde sa vďaka týmto krokom môže podariť udržať mobilné siete funkčné, no podľa viacerých expertov ide iba o malú náplasť na obrovský problém. „Ak táto situácia bude pretrvávať niekoľko rokov, ruské mobilné siete sa z pohľadu pokrytia vrátia do stavu z konca 90. rokov, kedy bolo ich pokrytie dostupné iba vo veľkých mestách a najbohatších predmestiach“, uviedol šéfredaktor ruskej IT publikácie Leonid Konik.

Absencia softvérových aktualizácií pre sieťové zariadenia so sebou prináša aj bezpečnostné riziko. Prevádzka sietí na zastaranom softvéri otvára dvere hackerom, ktorí môžu využiť neopravené bezpečnostné zraniteľnosti a celú sieť spomaliť, destabilizovať alebo úplne vyradiť z prevádzky.

Zdroj