Nokia 4.2 je nedokončená symfónia pre strednú triedu

HMD Global nám včera na MWC 2019 v Barcelone predstavil nielen svoju vlajkovú loď, model Nokia 9 PureView, ale aj ďalšie smartfóny s menšou výbavou. Kompaktná Nokia 4.2 je jedným z nich.

Nokia 4.2 bola navrhnutá tak, aby ponúkla najmodernejšie technologické inovácie za prijateľnú sumu. Výsledkom je pekný sklenený smartfón s bezrámčekovým displejom, niekoľkými zaujímavými funkciami, ale aj kompromismi, s ktorými musíme v tejto cenovej triede počítať.

Pozrite siNokia 9 PureView – prvý smartfón s 5 foťákmi vzadu!

Samostatné fyzické tlačidlo pre Google Assistant môže priniesť zmenu v používaní nielen telefónu, ale aj lepšieho využitia hlasového asistenta. Jedno jeho stlačenie umožní prístup ku Google asistentovi, dvojité stlačenie vyvolá prehľad dňa a dlhé stlačenie walkie-talkie mód.

Napájacie tlačidlo má v sebe integrovanú notifikačnú LED diódu, ktorá decentne oznamuje neprijatú správu či zmeškaný hovor bez ohľadu na to, akou stranou je položený smartfón.

Nokia 4.2 prichádza v tenkom kompaktnom tele s bezrámčekovým displejom a výrezom pre predný fotoaparát, ktorý má 8 Mpx rozlíšenie so svetelnosťou f/2,0. Zadnému dvojitému fotoaparátu výrazne pomáha umelá inteligencia. Hlavný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx s f/2,2, druhý 2 Mpx snímač slúži na zaznamenávanie hĺbky ostrosti. Zadná kamera vie snímať video v rozlíšení do1080 pixelov s 30 fps.

https://youtu.be/K7mS6rNp4Eg

Zariadenie poháňa osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 439 vyrobený 12 nm technológiou, ktorému sekunduje 2 GB RAM so 16 GB ROM (alebo 3 GB RAM a 32 GB ROM). Podobne ako v Nokii 9 PureView, aj tu beží Android 9.0 s podporou Android One, takže aj tento smartfón bude mať najnovší Android takmer hneď po jeho uvoľnení. Pamäť sa dá rozšíriť pomocou microSD karty až o 400 GB.

LCD displej má 5,71 palcov s rozlíšením 720 x 1520 pixelov, pomerom strán 19:9 a hustotou 295 ppi. O spojenie so svetom sa stará pomerne pomalé Wi-Fi 4 (802.11 n), Bluetooth 4.2 s podporou kodeku aptX, NFC, GPS a dokonca aj FM rádio.

Čítačka odtlačkov prstov je umiestnená na zadnej sklenenej strane, rozmery zariadenia sú 149 x 71,3 x 8,4 mm s hmotnosťou 161 gramov. Li-Ion batéria má kapacitu 3 000 mAh, nabíja sa však zastaralým micro-USB 2.0 konektorom. Nechýba 3,5 mm konektor pre pripojenie slúchadiel.

Nokii 4.2 chýba len veľmi málo a bola by úplne perfektná. Starý microUSB konektor nevynahradí 3,5 mm Jack na slúchadlá a 2 GB RAM so 16 GB vnútornou pamäťou je dnes rozhodne málo aj pre strednú triedu. Rozlíšenie displeja by mohlo byť jemnejšie a hlavne Wi-Fi 4 je dnes už jednoducho pomalé.

Keď sa však pozrieme na cenu, ktorá je 169 dolárov (verzia s 2 GB RAM), musíme uznať, že ide rozhodne o zaujímavý kúsok so šancou osloviť široký okruh používateľov. Smartfón sa má začať predávať od apríla v čiernom a ružovom (Pink Sand) prevedení.

O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2019 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2019 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Lenovo (Slovakia), ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.

Komentáre k článku