Nokia 1 – vhodný kandidát na prvý Android pod stovku

Nokia s predstihom konferencie MWC predstavila niekoľko nových smartfónov. Medzi nimi aj Nokia 1. Jeho cena by nemala byť ani sto dolárov a predávať sa bude s operačným systémom Android Go.

https://youtu.be/txpltyYtLic

Už na prvý pohľad je vidieť, že Nokia s číselným označením jeden žiadnu súťaž krásy nevyhrá. O to však pri jej návrhu ani nešlo. Novinka chce zaujať hlavne nových používateľov, ktorých očarí veľmi nízkou cenou a najnovším Androidom.

 

Počas konferencie sme sa veľa detailov nedozvedeli, informácie však už výrobca zverejnil na svojej webovej stránke. Nokia 1 by mala mať odolnú konštrukciu, ktorú bude tvoriť kovový rám a zadná plastová strana. Tu by sa mal nachádzať aj snímač s rozlíšením 5 Mpx.

ZDROJ | Nokia

Prednú stranu okrem hrubých rámčekov z každej strany tvorí 4,5-palcový displej s podporou 5 bodov dotyku súčasne. Rozlíšenie bude len slabších 480 x 854 pixelov. Zobrazovacou technológiou bude tradične IPS. Nad displejom sa skrýva 2 Mpx webkamera.

Vnútri by sa mal nachádzať 4-jadrový MediaTek procesor s taktom 1 GHz, ktorému bude asistovať 1 GB pamäte RAM a 8 GB úložisko. To bude našťastie rozšíriteľné vďaka MicroSD karte o ďalších 128 GB. Používateľ môže slot použiť aj na druhú SIM kartu. Batéria má kapacitu 2 150 mAh, no je vymeniteľná a podľa spoločnosti zvládne prehrávanie videa po dobu 4,8 hodiny.

ZDROJ | Nokia

Samotný výkon ale v tomto prípade nie je taký dôležitý. Nokia 1 bude totiž fungovať na špeciálne upravenom Androide Go. Ten nielenže nie je taký náročný na prevádzku, ale prinesie aj aktualizácie na nový systém medzi prvými. Zaujímavosťou je aj ochranný certifikát voči ošpliechaniu vodou IP 52. Novinka tiež disponuje 4G LTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.2 aj GPS.

Android Go spolu s cenou 85 dolárov, za ktorú by sa mal smartfón predávať na cieľových trhoch bude patriť medzi najväčšie prednosti zariadenia. Nenájdeme tu síce žiadne funkcie, ktorými by sa novinka odlíšila od konkurencie, nízka cena a Android 8.1 s rýchlymi aktualizáciami si ale tiež získajú svojich fanúšikov. Najväcším rivalom bude Alcatel Model 1, ktorý má navyše 18:9 displej, lepšiu výbavu a cenu len 89 €. Nokia 1 by sa mala začať predávať už tento apríl.
O BEZPEČNOSŤ DÁT NAŠICH REDAKTOROV POČAS MWC 2018 SA STARÁ ESET.

Za možnosť priniesť vám spravodajstvo priamo z výstavy MWC 2018 ďakujeme spoločnostiam Orange Slovensko a Slovak Telekom, ktoré hradia cestu a pobyt redaktorov TECHBOX v Barcelone, a zároveň sa starajú o ich dátové spojenie.

ZdrojYouTube

Komentáre k článku