Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

NIO prichádza s rýchlou výmenou batérií pre všetkých výrobcov elektromobilov

NIO prichádza s rýchlou výmenou batérií pre všetkých výrobcov elektromobilov
Zdroj | NIO
Igor Neštrák
NIO prichádza s rýchlou výmenou batérií pre všetkých výrobcov elektromobilov
Zdroj | NIO
Zdroj | NIO

Čínsky výrobca elektromobilov NIO ako jediný ponúka rýchlu výmenu vybitého akumulátora za plne nabitý formou vlastných výmenných staníc. Rozhodol sa však svoju technológiu ponúknuť aj ďalším automobilkám.

Pozrite si

NIO a Shell spájajú sily! Vytvoria nabíjacie stanice s výmenou batérií

S myšlienkou rýchlej výmeny akumulátora v elektromobile takpovediac na počkanie sa zaoberali malé firmy ale aj veľké automobilky. Renault prezentoval túto technológiu vo Fluence ZE, dokonca bola vybudovaná výmenná stanica, ale reálneho použitia sme sa nedočkali. Podobné úvahy mal aj kalifornský výrobca Tesla, ktorý takéto riešenie otestoval ešte v roku 2014, do bežného života sa takéto riešenie nedostalo. Jediným výrobcom, ktorému sa podarilo takéto riešenie pretaviť do praxe je čínsky výrobca elektromobilov NIO.

Zdroj | NIO

Pri predstavení svojho smelého plánu výmeny akumulátorov mnohí nedávali veľké nádeje životnosti tohto projektu. NIO však ukázalo, že takýto systém môže v reálnom živote fungovať a už v roku 2020 absolvovalo 500000 výmien batérií. V súčastnosti NIO prevádzkuje 888 výmenných staníc, prevažne na území Číny a zopár kusov funguje v Nórsku. Výrobca potvrdil, že má v záujme sprístupniť svoju sieť výmenných staníc aj konkurenčným výrobcom elektromobilov. Aktuálne prebiehajú jednania s niekoľkým automobilkami, bližšie informácie však NIO neuviedol. NIO má ambíciu v roku 2025 prevádzkovať viac ako 5000 výmenných staníc po celom svete.

Zdroj | FullyCharged

Technické informacie zatiaľ nie sú známe, je však zrejmé, že v prípade využitia tohto systému iným výrobcom elektromobilov bude potrebné konštrukčné prispôsobenie akumulátorov pre potreby NIO, prípadne ako najvhodnejšie riešenie odoberanie kompletných akumulátorov od NIO.

Zdroj