Reklama

Nimo Planet: smart okuliare, ktoré vám vedia nahradiť osobný počítač

Nimo Smart okuliare
Zdroj | Nimo
Tomáš Šmidák
Nimo Smart okuliare
Zdroj | Nimo
Zdroj | Nimo

Aktuálne máme na trhu niekoľko typov smart okuliarov. Bose Frames, ktoré fungujú ako reproduktor. Lenovo ThinkReality A3, ktoré ponúkajú rozšírenú realitu, no sú určené hlavne na prácu, či Ray-Ban Stories, vytvorené v spolupráci s Facebookom, ktoré vedia zachytávať krátke videá vďaka kamerám na obrube. Na trh však prichádza nový hráč, ktorý by mohol zamiešať karty v tom ako sa na smart okuliare pozeráme.

Pôjde o doplnok zameraný na produktivitu. Cieľom značky je vyvinúť okuliare, ktorý by vedeli fungovať ako samostatný počítač na vašej hlave. Narozdiel od spomínaných ThinkReality A3, budú fungovať bezdrôtovo a nezávisle od iných zariadení. Poháňané by mali byť procesorom Snapdragonom XR1 a váha by vo finále nemala prekročiť 100g.

Zdroj | Nimo

Idea tohto produktu je veľmi jednoznačná. Namiesto toho, aby ste si na Vašu služobnú cestu balili váš osobný počítač, bude stačiť si nabaliť bezdrôtovú myš, klávesnicu, dať okuliare na oči a pracovať priamo cez ne. Okuliare tiež neobsahujú žiadne reproduktoy, slúchadlá, kamery ani nič podobné. Ide čisto o nástroj na prácu.

Zdroj | Nimo

Výhodou je tiež, že ľudia okolo vás, nemajú možnosť vidieť na čom pracujete, hlavne keď ide o citlivé údaje. Vďaka dvom kamerám uloženým v ráme okuliarov, by malo byť k dispozícií až šesť virtuálnych obrazoviek. Každá nich by mala mať veľkosť od 45″ do 50″ a ich rozlíšenie by malo byť 720p.

Pozrite si

Vuzix uvádza na trh smart okuliare s podporou metaverse!

https://youtu.be/xB0I054d7bE

Samozrejme, nebude možné na nich strihať videá, upravovať fotky či vykonávať iné výkonovo náročné úlohy. Sú určené najmä na jednoduché úlohy ako vybavovanie mailov, práca v programoch MS Office či skrolovanie webu. Samozrejme čím viac aplikácií, tým lepšie a preto plánuje spoločnosť v budúcnosti vydať „software developer kit“, ktorý umožní vývojárom prispôsobiť alebo navrhovať aplikácie priamo určené pre Nimo.

Zdroj | Nimo

Dizajnovo vyzerajú lepšie ako väčšina smart okuliarov, ktoré su aktuálne na trhu, no hrubý rám napovedá, že nejde o úplné klasiky. Pekným detailom je aj možnosť ovládať prostredie okuliarov cez poklepanie na rám. V prípade, že pri sebe nemáte žiadne externé príslušenstvo teda stačí namieriť pohľad na obrazovku, ktorú chcete vybrať, a po ťuknutí na rám sa otvorí. Smutným faktom je naopak chýbajúca podpora LTE či 5G, takže na internet sa dostanete len cez Wi-Fi.

Pozrite si

Milan Morávek – O2 buduje 5G sieť naplno! | TECHTALKS

Na jedno nabitie by mali okuliare vydržať viac ako dve a pol hodiny. Na prenášanie bude slúžiť púzdro so vstavanou batériou a nabíjaním. Pokiaľ by ste mali záujem o osadenie dioptrických skiel, budete sa musieť spoľahnúť na šikovnosť vášho miestneho optika, Nimo túto službu poskytovať nebude.

Zdroj | Nimo

Všetko to zatiaľ znie celkom sľubne. Nemôžeme sa však na celú vec pozerať cez rúžové okuliare. Harmeet Singh Walia, analysta pre CounterPoint Research vidí celú vec dosť skepticky. Vytvoriť okuliare, ktoré budú mať výpočtový výkon na úrovni iPadu, vážiť menej ako 100g, batériu s výdržou niekoľkých hodín a prijateľnú cenu bude ťažký oriešok. Aktuálne je na čakacej listine prihlásených 2000 ľudí a v budúcnosti spoločnosť rozmýšľa spustiť crowdfundingovú kampaň. My im budeme držať palce.

Nimo Planet by mali byť dostupné v roku 2023 v Indií a Spojených Štátoch Amerických za približne 799 dolárov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.