Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nikto nechce nový Moskvič 3, zo stoviek vyrobených kusov sa predalo iba šesť

Nikto nechce nový Moskvič 3, zo stoviek vyrobených kusov sa predalo iba šesť
Zdroj | Reuters/ Evgenia Novozhenina
Stanislav Vinc
Nikto nechce nový Moskvič 3, zo stoviek vyrobených kusov sa predalo iba šesť
Zdroj | Reuters/ Evgenia Novozhenina
Zdroj | Reuters/ Evgenia Novozhenina

Ruský automobilový priemysel prekvapil koncom minulého roka svet predstavením nového modelu legendárneho Moskviča. Fakt, že ide iba o čínske SUV predávané pod inou značkou, však zjavne neocenili ani samotní Rusi.

Do konca roka 2022 malo ruskú fabriku opustiť 600 kusov znovuzrodenej legendy, pričom ročne ich má na cesty chŕliť až 100-tisíc. Ako upozorňuje portál Autoforum.cz, tieto plány však zrejme zostanú iba na papieri.

Podľa ruského portálu Drom.ru sa Moskvič 3 predáva mizerne a to natoľko, že oficiálne zaregistrovaných bolo odposiaľ 6 kusov – päť z nich odkúpili právnické osoby a ten zvyšný si ako jediný súkromník kúpil úradník napojený priamo na automobilku. Štyri predané kusy boli vybavené spaľovacím motorom, ďalšie dve elektrickým pohonom.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Moskvic, JAC

Zaujímavé je, že zistenia portálu sa vôbec nezhodujú s oficiálnymi ruskými správami, podľa ktorých mal Moskovský primátor Sergej Sobjanin nedávno osobne odovzdať už 2-tisíci vyrobený Moskvič 3 jeho hrdému majiteľovi. Tešiť sa z neho mal jubilejný 100-tisíci obyvateľ Moskvy, ktorý ho dostal od starostu ako dar.

Ako sme už spomínali v úvode, Moskvič 3 nie je nič iné, než preríbka čínskeho SUV, konkrétne modelu JAC JS4, čo však oficiálne ruský výrobca nepriznáva. Upozorňuje na to aj samotný portál Drom.ru, ktorý si za to zrejme vyslúžil pozíciu na čiernej listine automobilky. Portálu mali zrušiť pozvánku na oficiálne uvedenie modelu JAC JS4 na ruský trh a podľa ich zistení sa o to mala postarať práve spoločnosť KAMAZ, ktorá sa stala výrobným partnerom nového Moskviča.

Moskvič 3 tak vychádza z výrobnej linky bývalej fabriky automobilky Renault, ktorá ruský trh po napadnutí Ukrajiny opustila. Faktom však je, že táto fabrika nebola nikdy pripravená na plnohodnotnú výrobu vozidiel a tak do nej čínska automobilka dodáva prakticky takmer hotové vozidlá, na ktoré sa v halách iba montujú logá ruskej automobilky.

Zdroj | Reuters/ Evgenia Novozhenina

Spaľovacia verzia čínsko-ruského SUV je vybavená 1,5-litrovým benzínovým agregátom s výkonom 150 koní, ktorý je spárovaný s manuálnou alebo CVT prevodovkou. Elektrická verzia by mala ponúkať celkový výkon 142 kW a batériu s kapacitou 65,7 kWh, ktorá by sa mala starať o dojazd na úrovni 410 km (WLTP).

Moskvič 3 má okrem toho ponúkať digitálny prístrojový panel s 10,25″ displejom, ale aj dotykový infotainment systém s podporou Apple CarPlay a Android Auto. Vo výbave mu podľa všetkého nechýba ani zostava parkovacích kamier, tempomat a minimálne základné asistenčné systémy.

Zdroj