Reklama

Nikon Z 8 ulahodí náročným, ktorí chcú náhradu za D850

Zdroj | Nikon
Števo Porubský
Zdroj | Nikon
Zdroj | Nikon

Nikon v 2017 predstavil poloprofesionálny fotoaparát D850 s full-frame snímačom, z ktorého sa za krátky čas stale až bestseller. Extrémne obľúbený aparát si našiel miesto v mnohých brašniach profesionálov pre jeho všestrannosť. Dnes už jeho nástupca neexistuje a asi ani nikdy nebude.

Nástupcom ale môže byť Nikon Z 8, model zo série CSC fotoaparátov pre najnáročnejších. Je to akoby rovnaký koncept ako bola D850. Nie je to to úplne naj z ponuky, no stále je to špičkovo vybavený stroj za menej peňazí s rovnako špičkovými výstupmi.

Obsah pokračuje pod reklamou

A tak tomu bude aj v reále. Nikon Z 8 je o triedu nižšie ako Nikon Z 9, model pre totálnych profíkov z roku 2021. Z modelu Z 9 si toho berie mnoho, no je podstatne menší a ľahší. A to aj ako D850-tka. Celkom logicky, keďže toto je CSC aparát.

NAŽIVO

Nikon Z 9 – absolútne tichý rýchlik, prekonáva aj domáci Šinkansen

Telo fotoaparátu Z 8 váži cca 910 gramov a je o 30 % menšie ako telo modelu Z 9. zároveň je o 15 % menšie ako telo fotoaparátu D850. Môže tak ísť o ideálny hybridný fotoaparát pre tvorcov, ktorí chcú ľahšie telo na snímanie z ruky alebo plnoformátový fotoaparát, ktorý bude dobre vyvážený v rámci akejkoľvek videozostavy vrátane väčšiny gimbalov. 

Model Z 8 prináša do nášho radu profesionálnych fotoaparátov úplne novú úroveň agility. Jeho výkon a flexibilita pri snímaní videosekvencií a statických snímok z neho robia skutočne hybridného pracanta, zatiaľ čo jeho kompaktné telo reaguje na potreby širokej škály fotografov. Fotoaparát ponúka toľko možností, že ľahko zvládnete akúkoľvek kreatívnu výzvu,“ povedal Dirk Jasper, produktový manažér spoločnosti Nikon Europe.

V vnútri utesneného tela je osadený vrstvený 45,7 Mpx full-frame CMOS snímač, ktorý je dobre známy z modelu Z 9. Rovnaký je aj procesor EXPEED 7. V statickom snímaní je možné využívať až 14-bitový RAW či 10-bitový HEIF formát. Čerešničkou je 30 fps snímanie v plnom rozlíšení, resp. 120 fps v nižšom rozlíšení. Extrémna je aj elektronická uzávierka, ktorá sa vie „sklápať“ od 1/320 000 sekundy.

Zdroj | Nikon

Samozrejmosťou je tiež zaostrovanie s AI s funkciou deep-learning, ktoré slúži na presnú detekciu a sledovanie ľudí, psov, mačiek, vtákov, áut, motocyklov, bicyklov, vlakov a lietadiel. Detekcia objektov a automatické zaostrovanie fungujú až do -9 EV pri snímaní videosekvencií aj fotografií. Oči zostanú zaostrené, aj keď sa objekt pohybuje rýchlo a hoci aj hore nohami. Tváre budú ostré aj v prípade, že je scéna v silnom protisvetle.

Aj vďaka výkonnému hardvéru i obrovskému snímaču je novinka schopná snímať videosekvencie s rozlíšením 8,3K, teda o čosi viac ako klasické 8K Ultra HD, a to do rýchlosti 60 fps, resp. 4,1K do 120 fps. Vo výsledku je však vždy 8K Ultra HD, alebo 4K Ultra HD, aparát iba využíva viac informácií z väčšieho rozlíšenia. Zaujímavosťou je, že  Z 8 dokáže v reálnom čase napodobniť 2-násobné optické priblíženie. Nedochádza pritom k zhoršeniu kvality obrazu a môžete naprogramovať tri rôzne rýchlosti priblíženia.

Zdroj | Nikon

Nikon Z 8 je prvý model výrobcu a asi aj na svete, ktorý ponúka hneď dva USB-C porty. Počas nabíjania je tak stále možné využívať plnú rýchlosť dátových prenosov do záznamových médií. Okrem externého disku je ale možné ukladať dáta klasicky, na pamäťové karty. Z 8 podporuje CFexpress/XQD v jednom slote a SDXC karty v druhom slote.

Nikon Z8 má aj rovnaký displej s uhlopriečkou 3,2″, no je výklopný iba horizontálne. Rovnaký je aj elektronický hybridný hľadáčik s OLED displejom. Samozrejmosťou je aj Bluetooth 5.0 či Wi-Fi 5. Batéria EN‑EL15c má zvládnuť 340 CIPA záberov.

Kompletnú technickú špecifikáciu nájdete na webe Nikonu.

Obsah pokračuje pod reklamou

Novinka sa má na trh dostať už čoskoro s cenou 4 599 € za telo, resp. 5 549 € za kit s 24 – 120mm sklom.

Mimochodom, v predaji je stále aj aparát Nikon Z 7 II s veľmi podobnou výbavou, no nezvláda napríklad 8K video, ale ani 30 fps v plnom rozlíšení a viaceré ďalšie vymoženosti aktuálnej novinky. Je však podstatne lacnejší.

Aktuálne ceny Nikon Z 7 II nájdete aj na Heureka.sk:

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.