Reklama

Nie všetko smart musí byť fajn. Toto sú 3 najväčšie smart hlúposti sveta

Zdroj | Jimylloyd Laumain | Unsplash
Zdroj | Jimylloyd Laumain | Unsplash
Števo Porubský
Zdroj | Jimylloyd Laumain | Unsplash
Zdroj | Jimylloyd Laumain | Unsplash

Nie je všetko zlato čo sa blyští a nie je všetko smart čo má pri svojom názve slovo „smart“. Naopak, niektoré veci sú absolútnou stratou času a peňazí. Z dnes už stoviek „smart“ produktov sme vybrali tri tie najväčšie šialenosti.

Ide o zariadenia, ktoré síce chcú byť smart a mali by uľahčovať ľudom, resp. ich používateľom život, no opak je pravdou. Navyše keď ich musí človek aj nabíjať a myslieť na to. Nehovoriac o akýchkoľvek updatoch.

1.

Smart opasok

Obsah pokračuje pod reklamou

Smart opasok bola veľká vec, no len v roku 2016, keď ho Samsung predstavil na výstave CES ako súčasť svojho kreatívneho centra Creative Lab. Neskôr sa objavil aj v predaji, no dnes si naň nikto už ani nespomenie. WELT, ako sa opasok nazýval, nefungoval ako si možno mnohí predstavia – sám zatiahne opasok. Nie. Smart opasok mal slúžiť na meranie denných aktivít a sledovanie obvodu vášho pása, ale aj frekvenciu a nadmerné prejedanie sa. Opasok mal v spone batériu i snímače a meracie zariadenia. Staál 99 dolárov, no na trhu sa nikdy neudomácnil. Bol prvý a posledný.

Teda takmer, pretože slovo „smart“ si rado k svojim produktom pridáva množstvo výrobcov, no ich produkty nemajú s smart produktami nič. Tak ako tento opasok, ktorý má byť smart tým, že má špeciálnu konštrukciu spony pre presné nastavenie utiahnutia. Manuálne, samozrejme. Je plne mechanický.

2.

Smart tenisky

V roku 2016 sa akoby roztrhlo vrece s najrôznejšími smart produktami, ktoré svet dovtedy nevidel. Alebo aj videl, ale neriešil. Smart tenisky predstavilo Lenovo, Pokemon, istý Iofit, o rok neskôr aj Xiaomi, dokonca hneď 2x. Nike predstavilo svoju verziu „smart“ tenisiek, v ktorých boli zabudované elektromotory, ktoré doťahovali alebo uvoľňovali napnutie viazania. Šikovné, dokonca s Qi nabíjaním. Okrem šnurovania ale nevedeli nič iné.

Problém však je, že tenisky, hlavne tie na behanie vydržia iba niekoľko stoviek kilometrov. Inak povedané, ak beháte denne 10 km, po roku ich môžete vyhodiť. Alebo aj skôr, podľa toho, na akom povrchu beháte. Má preto zmysel kupovať si drahšie smart tenisky, aby všetku technológiu v nich sme po roku vyhadzovali? Nemá. Zistili to prví zákazníci i výrobcovia týchto tenisiek a už ich na pultoch nevidíme.

Na to zareagoval jeden z najväčších výrobcov bežeckých tenisiek Asics, ktorý vymyslel vyberateľný smart modul priamo do tenisiek. Vyzeralo to nádejne, no dnes ich aj tak v predaji nevidíme. Akékoľvek merače v teniskách dnes vie nahradiť prepracovaný systém v smart hodinkách.

3.

Smart vidlička

Niet azda väčšej hlúposti a zbytočnosti ako smart vidlička. Tú už v roku 2013 predstavila firma HAPILABS. Jej cieľom bolo, aby ste boli schopní sledovať stravovacie návyky, resp. frekvenciu jedenia, aby ste spomalili jedenie a lepšie prežúvali.

Vidlička totiž ráta koľko súst ste zjedli, s akou frekvenciou jete, kedy presne jete a ako dlho jete jedno jedlo. Iste viete, že ak jete prirýchlo nie je to moc zdravé a tak vás na to HAPIfork upozorní zavibrovaním,písal o vidličke kolega pred vyše dekádou. Čerešničkou funkcionality bolo, že výsledky meraní ste mohli zdieľať na sociálnych sieťach s priateľmi, alebo ďalšími používateľmi rovnakej vidličky.

Obsah pokračuje pod reklamou

Máte tip na ďalšie smart hlúposti? Dajte nám vedieť, možno sa objavia v ďalšej časti podobného prehľadu.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.