Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nie, táto drobná vychytávka nezníži spotrebu paliva vášho auta!

Nie, táto drobná vychytávka nezníži spotrebu paliva vášho auta!
Zdroj | engin akyurt
Stanislav Vinc
Nie, táto drobná vychytávka nezníži spotrebu paliva vášho auta!
Zdroj | engin akyurt
Zdroj | engin akyurt

Spolu s rastúcimi cenami pohonných hmôt sa svetom šíri aj zdanlivo jednoduché riešenie tohto problému – drobné zariadenie, ktoré sa má po pripojení k vášmu vozidlu postarať o zníženie jeho spotreby. Ide však o podvod.

Pokiaľ radi nakupujete doplnky do áut alebo ste už skúšali hľadať odpoveď na otázku, ako rýchlo a jednoducho znížiť spotrebu vášho vozidla, možno ste už aj vy narazili na drobný gadget, ktorý stačí pripojiť do OBD2 portu vášho vozidla.

Tzv. zariadenie ecoOBD2 nájdete aj v ponuke slovenských e-shopov. Podľa popisu ho stačí pripojiť do vozidla vyrobeného od roku 1996 a čip vo vnútri sa po prejdení 200 kilometrovej trasy už inteligentne postará o „premapovanie ECU“ podľa jazdného štýlu vodiča, aby ušetrilo palivo a znížilo emisie vozidla údajne až o 15 %.

Zdroj | ATDIAG

Problémom je, že vo vnútri žiaden inteligentný čip nie je a zariadenie dokonca s vozidlom ani nijakým spôsobom nekomunikuje. Obvod vo vnútri slúži jedine na to, aby LED kontrolka na jeho vonkajšej strane po zapojení zariadenia do OBD2 portu vozidla zasvietila a následne začala blikať, akoby spracovávala dáta.

Do útrob tohto zariadenia sa najnovšie pozrel šikovný automobilový technik a odborník na elektroniku DoogieLabs, ktorý zariadenie ecoOBD2 rozobral, zanalyzoval, premeral a okamžite označil za podvod. Zariadenie sa o žiadnu komunikáciu s vozidlom ani pokúšať nemôže, k vozidlu sa totiž pripája iba tromi PIN-mi, ktoré zabezpečujú napájanie mikroradiča a LED svetielok.

@doogielabs

Today we look how these OBD port fuel #mpg savers are #fake Don’t waste your money! #mechanic #cars #electronicsengineering #nerd

♬ original sound – doogielabs

Na rovnakom princípe budú fungovať všetky zariadenia tohto typu. Pravdou totiž je, že prostredníctvom protokolu KWP využívaného v systéme OBD ani nie je možné vykonať nič, čo by mohlo mať akýkoľvek pozitívny dopad na spotrebu pohonných hmôt alebo produkciu emisií. Ak teda ecoOBD2 niekomu pomohlo znížiť spotrebu, bolo to iba vďaka placebo efektu, ktorý prinútil daného vodiča jazdiť tzv. „na spotrebu“.

Pozrite si

Ako ochrániť domácnosť počas dovolenky? Postačí aj kamera za necelých 25 €

Niet pochýb o tom, že s rastúcimi cenami pohonných hmôt bude stúpať aj počet špekulantov, ktorí sa budú snažiť na tomto type zariadení zarobiť. Jediným zaručeným tipom, ako znížiť výšku účtov za tankovanie, je zmena vašich návykov a jazdného štýlu.