Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.
  • #Auto
  • 11 min.
  • 19.7.2019

Nie je základ, ako základ! Volkswagen Touareg

Nie je základ, ako základ! Volkswagen Touareg
Marek Šimunek
Nie je základ, ako základ! Volkswagen Touareg
94 %
Keď testujeme nové modely áut, väčšinou sa k nám dostanú v tej najvyššej výbave, kde nájdeme všetky moderné asistenčné systémy, prvky komfortu a iné doplnky, ktoré však cenu modelu ženú podstatne vyššie, ako je propagovaná základná cena modelu. Preto som neodolal možnosti pozrieť sa na nový Touareg, ktorého koncová cena iba mierne prekračuje vyvolávaciu sumu 49 990 €.

Výhody

  • bohatá výbava už v základe
  • ekonomickosť jazdy
  • množstvo asistenčných systémov

Nevýhody

  • spracovanie tlačidiel na ovládanie klimatizácie
  • manuálne ovládanie sedadiel

Ak pravidelne sledujete novinky, ktoré vám prinášame, s novým Volkswagenom Touareg ste sa na našich stránkach stretli už niekoľkokrát. Predstavili sme vám ho počas jeho uvedenia na náš trh, ale dojmy z novinky sme zhrnuli tak vo videu, ako aj v samostatnom článku. V tomto prípade sa však jednalo o kúsok, ktorého konečná cena bola ďaleko za sumou 90 tisíc EUR.

To je takmer dvojnásobok ceny, za ktorú sa predáva základná verzia. Áno, Touareg v tejto konfigurácii bol vybavený vzduchovým podvozkom, natáčaním zadnej nápravy, nechýbal v ňom ani výkonnejší z aktuálne dostupnej dvojice naftových šesťvalcov, rovnako ako väčšina asistenčných systémov a prvkov komfortnej výbavy, ktoré sú súčasťou doplnkovej výbavy.

Pozrite si

Volkswagen Touareg – ten najlepší, aký tu doposiaľ bol

Takže po usadnutí do neho ste sedeli vo vynikajúcich ergonomických sedadlách, ktoré vás budú v prípade potreby rozmaznávať aj prostredníctvom masáže a samozrejme im nechýba ani možnosť elektrického ovládania, či pamäte. Pred vami sa pritom rozprestiera obrovský Active Info Displej, ktorý si môžete prispôsobiť a multimediálny systém a dokonca aj nastavenia klimatizácie ovládate prostredníctvom veľkej 15″ obrazovky.

Jednoducho v tomto prípade je o vás postarané, ako keby ste boli v prvej triede najmodernejšieho lietadla a vďaka prepracovaným asistenčným systémom si môžete cestu aj na niekoľko tisícok kilometrov doslova užívať. Ako však na tom je „podstatne“ menej vybavený Touareg, ktorý mnohí označujú ako „soc-paket“? Práve to som sa rozhodol vyskúšať.

V prvom rade je potrebné povedať, že mnou testovaný kúsok nebol tým úplne najzákladnejším. Oproti tomu najlacnejšiemu modelu s cenou už spomínaných 49 990 € bol navyše vybavený balíkom Premium paket, ktorý mu pridal niektoré funkcie. Pribudli tak efektnejšie disky kolies s priemerom 19“, elektricky otvárateľný batožinový priestor a bezkľúčový prístup do auta.

Okrem toho však výbava testovaného kúsku zahŕňala aj inteligentné Full LED predné svetlá matrix IQ.Light Matrix, či balík Parking Paket 1, ktorý obsahuje cúvaciu kameru a parkovacie senzory okolo celého auta. Osobne by som v prípade konfigurácie s ohľadom na čo najmenšiu cenu volil podobne a vo výbere by som mal práve spomínané balíky.

Oproti základnej cene totiž zdvihli cenu Volkswagenu Touareg na konečných 54 260 €. Investícia v podobe 4 270 € tak určite stojí za zváženie. Pri konfigurovaní by som však ešte odporučil siahnuť aj po elektrických sedadlách. Cena základného príplatku je len 190 € a zbavíte sa tak otravného posúvania sedadla vždy potom, ako auto požičiate manželke.

Ak však chcete ešte viac pohodlia, siahnite určite po sedadlách ergoComfort, ktoré sú oproti tým základným doslova na inej úrovni. Získať ich môžete len v balíku koženej výbavy Vienna Comfort, ktorého cena je 3 350 €. Ak však budete na sedadlách svojho auta tráviť veľa času, stojí to za zváženie.

Pozrite si

Nový Volkswagen Touareg je plný displejov!

Potešením je, že po stránke dizajnu ani napriek základnej verzii Touareg nestratil takmer nič zo svojej majestátnosti. Istú zásluhu na tom mala aj čierna farba, ktorá niektoré veci dobre maskovala. Napríklad pozorné oko si môže všimnúť nie tak vydarené a oku lahodiace plasty v prednom nárazníku, či chýbajúce chrómové doplnky, ktoré pridávajú Touaregu na luxuse a elegancii.

Na druhú stranu však musím uznať, že ani zďaleka Touareg v tejto konfigurácii nepôsobí nejako lacno, alebo nekričí, že ste neboli ochotní investovať viac. Stále je to neskutočne veľké auto, ktoré na ceste budí rešpekt a vám ako vodičovi dáva pocit, že ste nad vecou. Samozrejme Touareg tomu vďačí tak vyššiemu posedu, ako aj veľmi dobrému rozhľadu z miesta vodiča.

Problémom nie je ani slabšia pohonná jednotka, ktorá bola pod kapotou testovaného kusu. Šesťvalcová strojovňa s výkonom 170 kW je v kombinácii s vynikajúcim osemstupňovým automatom dvojicou, ktorú si rýchlo obľúbite. Áno, dynamika jazdy nie je ani zďaleka tak výrazná, ako v prípade výkonnejšieho modelu, ale brzdou premávky nebudete určite.

Navyše sa Volkswagenu v prípade oboch pohonných jednotiek podaril doslova zázrak a aj napriek svojim rozmerom a hmotnosti dokáže nový Touareg jazdiť so spotrebou, ktorú mu závidia aj podstatne menšie autá. Môj priemer sa po 800 spoločných kilometroch zastavil na hodnote 7,8 l/100km.

Boli však úseky, keď som strávil viac času na okresných cestách a vtedy nebolo problémom vidieť na palubnom počítači hodnotu začínajúcu číslovkou šesť. Touareg je teda schopný aj napriek svojej hmotnosti dosahovať spotreby, o akých sa nám nedávno mohlo v tejto kategórii áut len snívať.

Keďže sa v tomto prípade jedná o „základnú“ výbavu, je jasné, že testovaný kúsok nebol vybavený vzduchovým podvozkom, ktorý som si tak zamiloval v prípade prvého, ale podstatne drahšieho testovacieho kúsku. Práve spomínaný vzduchový podvozok totiž dokonale filtroval nerovnosti, ktorých je na našich cestách naozaj neúrekom.

Musím však uznať, že aj bežný podvozok, ktorým je vybavená základná verzia je na tom veľmi dobre. Istú zásluhu na tom majú samozrejme kolesá, ktoré majú o niečo vyšší profil, ale aj tak sa auto správa veľmi dobre a ani pri prejazde zákrut sa príliš nenakláňa. Snáď len pre niekoho, kto už má skúsenosti so vzduchovým podvozkom môže byť tento o niečo tvrdší, ako by bolo vhodné.

Pozrite si

Volkswagen T-Roc – Konečne niečo iné?

Samozrejme slabšia výbava znamená aj o niečo zmenený interiér. Základné sedadlá s manuálnym nastavením som už spomínal, okrem toho však nájdete v interiéri ešte niekoľko rozdielov. Tým najväčším je určite menší počet displejov, ktoré nájdete pred sebou. Namiesto obrovského Active Info displeja, ktorý si môžete naplno prispôsobiť totiž pred sebou uvidíte štandardné budíky.

Prekvapivo však na mňa táto konfigurácia vôbec nepôsobila nejako zle. Na toto „klasické“ rozmiestnenie budíkov na prístrojovom paneli som si za tie roky už zvykol a tak je jasné, že som hneď bol doma a vedel, kde čo nájdem.

Navyše Volkswagen si určite zaslúži pochvalu za množstvo informácií, ktoré je schopný zobraziť aj menší displej palubného počítača, oproti obrovskej obrazovke Active Info Display. Jednoducho máte vždy pred sebou všetky potrebné informácie o asistenčných systémoch a samozrejme aj ekonomike vašej jazdy.

V prípade základnej výbavy nenájdete v stredovom paneli obrovský 15“ dotykový displej, prostredníctvom ktorého sa ovláda multimediálny systém a klimatizácia. Namiesto neho je tu 9,2“ displej systému Discover Pro, pod ktorým je umiestnený samostatný panel pre ovládanie klimatizácie.

Áno, nepôsobí to možno na prvý pohľad tak luxusne, ale funkčne je to podľa mňa dokonca lepšie riešenie. Aj keď dotykové ovládanie v prípade systému Discover Premium zvládol výrobca na jednotku a dokonca na displeji takmer nebudete vidieť žiadne odtlačky prstov, predsa len mi príde ovládanie klimatizácie prostredníctvom štandardných tlačidiel o niečo komfortnejšie.

Jedine spracovanie, alebo skôr použité materiály jednotlivých tlačidiel dávajú o sebe vedieť, že v tomto prípade sa niekde muselo šetriť. Volkswagen totiž vie vyrobiť aj podstatne krajšie a na dotyk príjemnejšie tlačidlá, ako sú v tomto prípade použité na ovládanie klimatizácie.

Samotný multimediálny systém však ponúkne všetko potrebné. Nechýba podpora pre pripojenie smartfónov prostredníctvom Apple CarPlay, alebo Android Auto, či integrácia funkcií ako je eCall, alebo Car-Net Guide & Inform, ktoré sú na tri roky zadarmo.

Pozrite si

Volkswagen T-Cross má na to, aby vás prekvapil

Skutočne mi v tomto prípade nechýbalo nič podstatné, snáď by som len vypichol slabšiu ochrannú vrstvu proti odtlačkom v prípade dotykového displeja. Kým na 15“ displeji systému Premium som ani po týždni nevidel takmer žiadne odtlačky, tu som ich videl už po jednom dni. Tento displej teda budete musieť častejšie utierať.

Čo ma však doslova v prípade základnej výbavy prekvapilo, bolo množstvo asistenčných systémov. Už v základe napríklad nájdete adaptívny tempomat, ktorý dokonca disponuje systémom predikcie. Na základe trasy, po ktorej sa pohybujete tak vie automaticky pred ostrou zákrutou spomaliť na bezpečnú rýchlosť. Počas jazdy tak naozaj nemusíte doslova nič robiť.

Okrem neho však vo výbave nájdete aj systém pre rozpoznávanie chodcov a zabránenie kolízie s nimi, či systém Front Assist s funkciou City Break pre zabránenie kolíziám v nižších rýchlostiach. Touareg je v tomto prípade dokonca vybavený aj systémom Lane Assist pre udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu.

Samotný systém fungoval naozaj spoľahlivo, ostatne tak tomu je vo väčšine modelov Volkswagen, ktoré sú ním vybavené, avšak nebol až tak precízny, ako v prípade vybavenejšieho kúsku. Pravdepodobne to je spojené s tým, že drahší testovaný Touareg bol vybavený okrem iného aj systémom Side Assist.

Vďaka nemu sa držal matematického stredu pruhu s väčšou istotou. Štandardný systém Lane Assist, ktorý je súčasťou sériovej výbavy pritom nepustí vozidlo z pruhu, avšak pre jeho udržanie v pruhu používa drobné odrážanie sa od čiar. Občas si tak môžete všimnúť, ako auto cestuje od čiary po čiaru. Na samotné fungovanie a samozrejme bezpečnosť to však nemá žiadny vplyv.

Ako som sa mohol sám presvedčiť Volkwagen Touareg je aj v prípade svojej takmer základnej výbavy autom, s ktorým budete kilometre hltať s obrovskou radosťou. Je totiž priestranné, neskutočne komfortné a už v sériovej výbave ponúkne množstvo asistentov, ktorý vám budú cestu spríjemňovať. Oproti svojmu drahšiemu súrodencovi nejaké tie body stráca, ale nie je to nič vážne. Navyše ak vám budú niektoré prvky „lacného“ Touaregu prekážať, jednoducho si v konfigurátore vyberiete iné.