Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Niceboy VEGA X Star - praktická akčná kamera so skvelým pomerom ceny a výkonu

Niceboy VEGA X Star - praktická akčná kamera so skvelým pomerom ceny a výkonu
Michal Sobek
Niceboy VEGA X Star - praktická akčná kamera so skvelým pomerom ceny a výkonu
85 %
V redakcii sme mali možnosť otestovať novinku od českej spoločnosti Niceboy. Išlo o akčnú kameru označenú ako VEGA X Star so sympatickým pomerom ceny a výkonu. Pre koho je táto kamera určená a oplatí sa jej kúpa?

Výhody

 • Kompaktný dizajn
 • Praktický sekundárny displej
 • Dostatočná kvalita fotiek aj videa
 • Stabilizačný režim X-STEADY
 • Prehľadný systém
 • Bohaté príslušenstvo

Nevýhody

 • Hlučné a hrkotajúce tlačidlá
 • Zhoršujúca sa kvalita pri nedostatku svetla
 • Nie 100-percentný preklad systému
 • Bug pri prepínaní spomaleného videa
 • Micro USB konektor

Akčné kamery sú pomerne žiadaný sortiment, pretože v malom tele poskytujú dostatočnú kvalitu na to, aby si človek dokázal vytvoriť pekné nezabudnuteľné zábery. Či už ide o cyklistiku, zoskok padákom, turistiku alebo nejakú inú aktivitu, táto malá kamera splní zakaždým svoj účel.

Pozrite si

Zjednodušte si život s kanvicou Niceboy ION SmartKettle

Akčná kamera Niceboy VEGA X Star dorazí v pomerne veľkom balení, na to ako je toto zariadenie malé. No už dopredu prezradím, že to má svoj dôvod. Súčasťou základného balenia je okrem akčnej kamery, vodotesného puzdra a USB kábla aj handrička na čistenie, lepiaca sada a všetky možné nadstavce so závitmi. Potešia aj náhradné „dvierka“ vodotesného obalu. Balenie je naozaj bohaté a keď vám nestačí, tak si môžete kúpiť aj diaľkové ovládanie spúšte, ktoré sa pripevní na zápästie ako hodinky.

 

Zariadenie je skutočne malé a svojimi rozmermi sa radí do štandardu medzi akčnými kamerami. Konkrétne hovorím o hodnotách 59,4 x 41,4 x 30,9 mm. Hmotnosť je taktiež nepatrných 65 gramov, kde podstatnú časť tvorí batéria. Konštrukcia je vypracovaná z čierneho matného plastu. Na vrchnej časti nájdeme hlavné zapínacie tlačidlo slúžiace aj ako spúšť a vedľa neho LED diódu. Počas nahrávania videa bliká na červeno. Na pravej strane sa nachádza slot na microSD kartu, micro USB konektor, micro HDMI a mikrofón. Na druhej strane to sú dve ovládacie tlačidlá a malý reproduktor, ktorý patrí medzi tie základné, ale myslím si, že pri akčných kamerách jeho kvalita nie je až taká dôležitá, predsa len si tie videá dáte hneď do notebooku alebo smartfónu.

Neviem, či to bola chyba kusu, ale bočné tlačidlá majú menšiu vôľu a pri prudšom pohybe jemne „hrkocú“. To je možné počuť aj pri videu, kde som skúšal stabilizačný režim X-STEADY, ktorý funguje prekvapivo dobre. Samozrejme, toto hrkotanie bude počuť iba v tichom prostredí. Podobný problém mám aj s hlavným tlačidlom spúšte, ktoré ma hlasný klik a neraz sa mi stalo, že na konci videa ho bolo počuť a až následne video skončilo.

Spodná strana patrí závitu na statív a krytke batérie. Nás však zaujíma predná a zadná strana. Nájdeme tu totiž celosklenený senzor od Sony s antireflexnou vrstvou, ktorý dokáže natáčať video v 4K rozlíšení pri 30 fps a fotografie v rozlíšení 20 Mpx. Má záber až 170 stupňov so svetelnosťou f/2,8. Vedľa neho sa nachádza vychytávka v podobe sekundárneho displeja s veľkosťou 1,4-palca. Ide čisto o náhľadový displej, takže nie je dotykový, ale určite sa zíde aj pre vlogerov. Je krytý takou mäkšou plastovou fóliou, a tak mám trochu obavy o trvácnosť tohto riešenia.

Na opačnej strane sa už nachádza, okrem pomerne veľkého nápisu Niceboy, hlavný dotykový 2-palcový displej. Rozlíšenie výrobca neuvádza, ale zrejme to nie je ani podstatný údaj. Dotyk funguje dobre a prvky na ňom sú dostatočne veľké, takže sa mi nestalo, že by som niečo omylom stlačil. Tu to vyzerá, že nejde o krycie sklo, ale opäť o nejaký druh tvrdého plastu.

Celé ovládanie prebieha cez zadný dotykový displej. Pomôcť si však môžete aj postrannými tlačidlami, kde sa ovláda kontextová ponuka, ale tá sa dá vyvolať aj gestami. Medzi režimom fotoaparátu a videa sa prepnete jednoduchým potiahnutím z jednej strany do druhej. Swipom odspodu sa zase dostanete do režimov snímania. V prípade fotoaparátu tu máte normálny režim, snímanie viacerých fotografií rýchlo za sebou (Séria), časovač, dlhú expozíciu a Wi-Fi, ktoré slúži na bezdrôtové pripojenie ku smartfónu na stiahnutie si nasnímaného obsahu. Čo sa týka videa, tak tu je k dispozícii klasický režim, slučka, časozberné video, spomalené video, zrýchlené video (v nastaveniach je možné upraviť hodnotu zrýchlenia) a opäť možnosť aktivácie Wi-Fi.

 

Poďme do nastavení. Tam si nastavíte rozlíšenie fotiek a videa, čas oneskorenia snímania, kvalitu fotiek, ISO, expozíciu, meranie expozície a časovú pečiatku, ktorú som zabudol deaktivovať. Môžete si aj nastaviť, či reproduktor má vydávať zvuk pri každom dotyku displeja a spúšte. Nechýba tu ani špeciálny režim na potápanie, farebné efekty, režim jazdy, otáčanie obrazu a rôzne ďalšie nastavenia. Mimochodom, jazyk systému je lokalizovaný aj do slovenčiny, ale aj tak sa tu občas vyskytne český alebo anglický výraz.

Narazil som však na jednu chybičku. Kamera totiž ponúka aj režim spomaleného videa v maximálnej HD kvalite pri 120 fps. Ak sa však z toho režimu prepnete naspäť na štandardný režim, tak rozlíšenie ostane na tejto hodnote. Musíte ísť tak do nastavení a manuálne si znova zapnúť vami požadované rozlíšenie, čo bolo dosť otravné. Na hľadáčiku vždy uvidíte aktuálny režim, stav batérie, kapacitu, koľko minút môžete nahrávať video alebo spraviť fotografií, dané rozlíšenie a skratky do galérie a nastavení. Galéria je potom rozdelená na fotografie a videá.

Akčná kamera Niceboy VEGA X Star sama o sebe nemá žiadnu vnútornú pamäť, takže ako prvé si zaobstarajte nejakú microSD kartu, lebo v balení nie je, ale ani som ju tam nečakal. Zariadenie pojme maximálne 64 GB. Ja som používal kartu s kapacitou 16 GB a údaje na displeji ukazovali, že do takejto kapacity sa zmestí 50 minút 4K videa alebo 2 318 fotografií v maximálnom rozlíšení 20 Mpx.

Celkovo si je možné nastaviť 3 režimy uhla záberu od toho najširšieho až po tej najužší. Ak plánujete fotografovať, zvoľte si najužší záber, fotky tak nebudú deformované. Keďže ide o akčnú kameru s cenovkou okolo 115 eur, tak som nečakal žiadne zázraky, Je jasné, že smartfónu sa nevyrovnajú, no aj tak som bol celkom milo prekvapený z ich kvality. Na miniatúrnom displeji kamery vyzerali hrozne, ale nenechajte sa tým oklamať a dajte ich na veľký displej notebooku. Chvíľku trvá, kým kamera záber vyhotoví, takže držte ju ešte aj chvíľku po stlačení spúšte, inak dostanete rozmazanú snímku, a to nechcete. Čo sa týka samotnej kvality, tak tá je na celkom dobrej úrovni a kým je dostatok svetla nie je sa veľmi na čo sťažovať, ak zohľadníme cenu a fakt, že je to akčná kamera. Horšie je to pri nedostatku svetla a tam vám neodporúčam radšej fotiť vôbec. Občas majú fotografie problém s prepalmi pri jasnom slnku. Fotí sa mimochodom do pomeru 4:3 a formátu JPG.

Nastavenia objektívu od najširšieho záberu po najužší:

Ukážky fotografií:

Video sa natáča v pomere strán 16:9. Kvalita je na dobre úrovni, ak si ponecháte 4K video pri 30 fps. Viac by potešilo už len 60 fps (to je možné pri Full HD kvalite). Pri chodení je video roztrasenejšie a tu sa práve hodí režim X-STEADY, ktorý špeciálne stabilizuje video. A pri priamom porovnaní  naozaj vidno rozdiel. Video je menej roztrasené, čo sa hodí najmä pri akčnejších dobrodružstvách ako napríklad cyklistika po lese a ďalšie aktivity. S ubúdajúcim svetlom rapídne klesá aj kvalita videa a objavuje sa čoraz výraznejší šum. Formát videí je MOV a 10-sekundové video zaberá zhruba 50 MB.

Nevšimol som si, že je zapnutý vodoznak s údajom o čase a dátume, ale keďže som ho na kamere ani nenastavoval, tak ho ukazuje chybný, preto mi prepáčte za túto nepríjemnosť.

Ukážky videa:

Ukážka režimu X-STEADY bez neho a s ním:

Výrobca uvádza výdrž okolo 100 minút nahrávania videa, čo má na starosti batéria s kapacitou 1 050 mAh. Batéria je vymeniteľná, stačí odstrániť kryt v spodnej časti. Možno by bolo super mať v balení rovno dve. Naša výdrž odpovedala zhruba tvrdeniam spoločnosti Niceboy, čo je dostatočná hodnota. Výhrady skôr mám k nabíjaniu. Nejde ani tak o výkon, ale skôr o konektor. Niceboy tu totiž nasadil už dnes obstarožný micro USB konektor. To je rozhodne škoda a v roku 2022 by som tu neočakával nič iné ako USB-C. Nabíjanie takejto malej batérie je však bleskové, ale adaptér v balení nehľadajte.

Akčná kamera Niceboy VEGA X Star je naozaj kompaktná, ponúka dva displeje a za svoju cenu ponúkne naozaj veľa muziky. Hlavnou výhodou je kvalita 4K videa, ale výrazne nezaostávajú ani fotografie. Zo širokej palety režimov si vyberie naozaj každý. Musím spomenúť aj naozaj bohaté príslušenstvo a sekundárny predný displej, ktorý je veľmi praktický.

Ako negatívum vidím nasadenie staršieho micro USB konektora, hrkajúce a hlasné tlačidlá, opadajúcu kvalitu pri nedostatočnom svetle a bug spojený s prepínaním spomaleného záberu. Toto zariadenie by som ale nemal problém odporučiť niekomu, kto má vo vačku okolo 100 eur a chce si dopriať akčnú kameru. Niceboy VEGA X Star ho určite nesklame.

Pozrite si

Amazfit T-Rex 2 – dobrodruh telom aj dušou, ale nie bez kompromisov

Ak by vám tento model nestačil, tak Niceboy má v portfóliu ešte vybavenejšiu kameru s názvom VEGA X Pro. Tá natáča 4K videá pri 60 fps, sama o sebe je vodotesná do hĺbky 12 metrov a ponúkne stereo mikrofóny.

Aktuálnu cenu nájdete aj na Heureka.sk:

 

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.