Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Netflix preťažuje internet, vyslúžil si za to žalobu i špeciálny zákon

Netflix preťažuje internet, vyslúžil si za to žalobu i špeciálny zákon
Zdroj | Alexander Shatov
Michal Spiegel
Netflix preťažuje internet, vyslúžil si za to žalobu i špeciálny zákon
Zdroj | Alexander Shatov
Zdroj | Alexander Shatov

Využívanie internetovej siete sa za posledné roky zvýšilo aj vplyvom streamovacích služieb ako je Netflix. Kórejská republika (Južná Kórea) tento problém rieši súdnou cestou.

Viacero operátorov v rôznych krajinách sveta je bezmocných voči gigantovi akým je Netflix, ktorého využívanie internetovej prevádzky je neustále rastúce.

SK Broadband, juhokórejský prevádzkovateľ internetovej siete, čelí súdu s Netflixom. Za posledné dva roky narástla internetová prevádzka internetovej siete kvôli Netflix až 26-násobne, čo malo za následok zvýšenie nákladov o milióny dolárov.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | Netflix

SK Broadband sa pokúsil rokovať s Netflixom o návrate nákladov. Netflix zažaloval SK Broadband s tvrdením, že nemá žiadnu povinnosť rokovať so sieťou SK Broadband ani za ňu platiť. Súd zamietol argumenty Netflixu a Netflix sa proti prípadu odvolal.

Aby toho nebolo málo, parlament Kórejskej republiky medzitým zverejnil takzvaný zákon o Netflixe, ktorý vyžaduje, aby poskytovatelia obsahu s aspoň 1 miliónom používateľov a/alebo ktorých návštevnosť predstavuje 1 percento z celkovej návštevnosti, platili poplatok za používanie siete.

Nárast kórejských používateľov Netflixu nastal po odvysielaní celosvetovo úspešného kórejského seriálu Squid Game.

Zdroj | BBC

Uvidíme, ako nakoniec súdny proces dopadne. Pokiaľ súd rozhodne v prospech SK Broadband, pre operátorov by to mohlo byť precedensom. Pokiaľ by súd vyhrali, streamovacie služby by museli operátorom platiť, čím by sa zvýšili investície do modernizácie a tiež by to prinieslo nové zdroje príjmov pre krajiny, ktoré by tak mohli prekonať digitálne rozdiely. Na druhej strane, streamovacie platformy si myslia, že operátori sú povinní prijímať ich prevádzku zdarma a cenu majú zvýšiť skôr pre koncových používateľov.