Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Sviečku za zosnulých môžete zapáliť aj virtuálne. Ako na to?

Sviečku za zosnulých môžete zapáliť aj virtuálne. Ako na to?
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Sviečku za zosnulých môžete zapáliť aj virtuálne. Ako na to?
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

O niekoľko dní tu máme veľké sťahovanie národa – čaká na nás totiž Sviatok zosnulých. Masové presuny, davová psychóza, dopravné nehody, tlačenica, nervozita. To sú mínusy sviatku pripomínajúceho našu pominuteľnosť.

Nie každý si môže vziať voľno, nie každému to dovolí jeho zdravotný stav. Vtedy možno príde vhod využiť služby virtuálnych cintorínov. O čo ide?

Ako naznačuje názov, nahrádza fyzickú návštevu pietneho miesta. Na internete ich nájdete viacero. Za oficiálny portál virtuálnych cintorínov sa považuje stránka cintoríny.sk.

Obsah pokračuje pod reklamou

Cintoríny, ktorých databázy alebo mapy sú dostupné na portáli (aktívne dáta) vidíte graficky vyznačené zelenou bodkou pri názve mesta alebo obce. Potenciálne dostupné cintoríny sú označené modrou bodkou. Zoznam sa priebežne aktualizuje.

Vyhľadávanie je jednoduché. Nájdete si obec, cintorín a do vyhľadávacieho poľa zadáte meno zosnulého. Ak sa nachádza na portáli, zobrazí sa vám podkladová virtuálna mapa cintorína s tabuľkou s formátom hrobu.

Vo formulári hrobu kliknite na záložku Sviečky alebo Kvety, vyberte z ponuky sviečku/kvet, vyplňte formulár Od koho a Odkaz a kliknite na tlačidlo Odoslať.

Ďalším portálom je virtuálny cintorín.sk kde sú zverejnené hrobové miesta od viac ako 450 obcí Slovenska s 865 235 zosnulými (k 24. októbru 2022). Stránka sa venuje pasportizáciou cintorínov miest a obcí už od roku 2007. Zosnulého nájdete zadaním údajov do vyhľadávacieho poľa, rovnako podobne nájdete aj konkrétny cintorín.

Aj v tomto prípade môžete svojim zosnulým blízkym, priateľom či známym, zapáliť virtuálnu sviečku na stránke hrobového miesta. Ďalšou zaujímavou službou je automatické zapálenie sviečky k výročiu úmrtia – takto máte istotu, že si nezabudnete uctiť pamiatku zosnulého.

V prípade, že nenájdete zosnulého podľa mena, odporúčame rozkliknúť si mapu cintorína a nájsť presné hrobové miesto. Zobrazí sa vám vyskakovacie okno s informáciami o o zosnulom/zosnulých. Po rozkliknutí čísla hrobu by ste mali uvidieť fotografiu hrobu a možnosť zapáliť virtuálnu sviečku. Systém vám tiež zobrazí podrobné informácie, vrátane zmluvy o hrobe, výške nájmu, ako aj o tom dokedy (a či vôbec) je zaplatené nájomné.