Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nemecko pravdepodobne získa výnimku zo zákazu spaľovacích motorov po roku 2035

Nemecko pravdepodobne získa výnimku zo zákazu spaľovacích motorov po roku 2035
Zdroj | Erik Mclean/Unsplash
Igor Neštrák
Nemecko pravdepodobne získa výnimku zo zákazu spaľovacích motorov po roku 2035
Zdroj | Erik Mclean/Unsplash
Zdroj | Erik Mclean/Unsplash

Len nedávno prebehli pompézne oslavy súvisiace so zákazom predaja spaľovacích motorov v EÚ po roku 2035. Zástancovia elektromobilov sa pravdepodobne radovali predčasne, Nemecko sa postavilo proti zákazu. 

Európska komisia po tomto rozhodnutí Nemecka oznámila plány na možnú výnimku pre e-palivá, ktoré by v budúcnosti mali zachrániť spaľovacie motory. Nemecko, ktoré je obrovským automobilovým trhom na európskom kontinente má zásadný vplyv na výsledné rozhodnutie EÚ.

Európsky parlament, komisia a členovia EÚ absolvovali minulý rok mnoho rokovaní, kým sa dohodli na potenciálne prelomovom zákone, ktorý do októbra minulého roka schválilo až 27 členských štátov EÚ. Pred záverečným hlasovaním, ktoré sa malo konať tento mesiac Nemecko zmenilo svoj postoj k tejto problematike. 

Obsah pokračuje pod reklamou

Nemecko by pravdepodobne schválený návrh podporilo len pokiaľ v rámci výnimiek bude možné využívať e-palivá. EÚ začala pripravovať ustanovenia, ktoré stanovia, ako sa tieto e-palivá môžu používať v spaľovacích vozidlách aj po roku 2035, a to aj napriek dôkazom, že ich metóda výroby energie zostáva nehospodárna a neefektívna.

Konečné hlasovanie o zákaze spaľovacích motorov v EÚ by sa mohlo odložiť až na rok 2024. Po odstúpení Nemecka od dohody, nie sú k dispozícii žiadne nové správy, ale komisia EÚ má v úmysle pokúsiť sa spolupracovať na dosiahnutí dohody. 

Akceptácia e-paliva ako alternatívy zo strany EÚ je veľmi dobrou správou pre výrobcov ako sú Porsche a Ferrari, ktoré najviac presadzujú použitie e-palív. Podľa neoverených informácií, by nová deklarácia zmenila pravidlá zákazu spaľovacích motorov v EÚ tak, aby boli povolené určité autá, ktoré jazdia na e-palivá.

Členské štáty EÚ pravdepodobne neuvidia ďalšie hlasovanie o zákaze skôr ako po voľbách do EÚ v budúcom roku. Stále ale nie je jasné, či nové podmienky budú stačiť na opätovné získanie hlasov Nemecka. Nemecký automobilový priemysel v súčasnosti zamestnáva viac ako 800 000 ľudí a prispieva k najväčšiemu segmentu ekonomiky krajiny.

Pozrite si

Prečo Nemci zaradili od zákazu spaľovákov spiatočku?

Podľa posledných informácií malo Nemecko vytvoriť alianciu s Talianskom a niekoľkými východoeurópskymi štátmi, ktoré presadzujú použitie e-palív. Tento týždeň prebehlo stretnutie ministrov dopravy Nemecka, Talianska, Česka, Maďarsko, Poľska a Slovenska, ktorí mali rokovať o spomínanom zákaze spaľovacích motorov.

Samotná technológia e-palív sa bude musieť ďalej rozvíjať, aby ponúkla životaschopnú alternatívu k benzínu a nafte. Je otázne, či výrobcovia automobilov budú venovať finančné prostriedky tomuto výskumu a vývoju, pretože mnohí začali plne prijímať batériové elektromobily vrátane nemeckého Porsche.

Zdroj