Reklama

Nemecko dá stopku dotáciám na nákup plug-in hybridov a elektromobilov

Igor Neštrák

Nemecko ako európska kolíska automobilového priemyslu uvažuje nad zrušením dotácii pre PHEV a postupným znižovaním dotácií na elektromobily.

Pozrite si

Audi A6 Avant e-tron je prvé plne elektrické kombi kocernu s dojazdom 700 km

Európska únia sa do budúcna zaviazala výrazne znižovať emisie produkované osobnou cestnou dopravou. Mnohé členské štáty dokonca oznámili konkrétne roky, kedy bude zakázaný predaj nových vozidiel vybavených spaľovacími motormi. K masívnemu znižovaniu emisií má pomôcť podpora plug-in hybridov a elektromobilov.

V súčasnosti je nákup nového plug-in hybridu nemeckou vládou podporený dotáciou vo výške 4 500 €, ktorá by podľa aktuálnych správ mala 1.1.2023 skončiť. Nemecká vláda pozastavenie dotácie argumentuje dostatočnou predajnosťou PHEV vozidiel aj bez použitia dotácií. Mnohí motoristi a dopravní experti vnímajú plug-in hybridy ako premostenie medzi tradičnými spaľovacími motormi a bez emisnými elektromobilmi.

Omnoho šokujúcejšia je informácia, že rovnaký osud má postihnúť aj elektromobily. Elektromobily sú dnes v Nemecku dotované sumou 6 000 €. Táto suma by však podľa nového návrhu sa mala postupne znižovať. Pre rok 2023 by to malo byť už len 4 000 €, v roku 2024 už len 3 000 € a počnúc rokom 2025 by mala byť táto dotácia zrušená.

Pozrite si

EQS od Mercedes-EQ sa nabije na 300 kilometrov dojazdu za 15 minút

Dôvodom zrušenia dotácií pri PHEV je ich otázna ekologickosť a vplyv na znižovaní produkcie skleníkových plynov. Zverejnenie uvedených zámerov sa stretlo s negatívnou odozvou zo strany združenia VDA, ktoré má viac ako 620 členov a združuje aj najväčšie nemecké automobilky.

Zdroj | Porsche

Pri porovnaní so slovenským trhom aj napriek pripravovaným zmenám ide stále o masívnejšiu podporu elektromobility. Na Slovensku historicky máme za sebou 2 kolá dotácií na kúpu plug-in hybridov a elektromobilov. Kým počas prvého kola sa dotácie na nákup nových ekologických vozidiel nevyčerpali, pri druhom kole sa vyčlenené financie minuli po necelých 5 minútach.

V súčasnosti kúpa nového elektromobilu alebo plug-in hybridy zo strany štátu nie je žiadnym spôsobom zvýhodňovaná a z dôvodu presadzovania vodíkovej technológie je dátum a rozsah budúcich dotácií určených na kúpu elektromobilov otázny.

Zdroj | Daimler
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.