Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nemci vyvinuli prvý karbónový smartfón, váži len 125 gramov

Nemci vyvinuli prvý karbónový smartfón, váži len 125 gramov
Zdroj | Carbon Mobile
Stanislav Vinc
Nemci vyvinuli prvý karbónový smartfón, váži len 125 gramov
Zdroj | Carbon Mobile
Zdroj | Carbon Mobile

Nemeckej spoločnosti Carbon Mobile sa po štyroch rokoch vývoja podarilo vyrobiť karbónové šasi, ktoré dokáže prepúšťať rádiové vlny. Na trh preto uvádza ultraľahký, tenký, no zároveň skutočne pevný smartfón Carbon 1 MK II.

Karbón sa neobjavuje vo sfére smartfónov po prvý krát, doteraz však tvoril iba súčasť kovovej konštrukcie, ktorú spevňoval. Je na to dobrý dôvod, karbónové vlákna totiž prirodzene blokujú rádiové vlny a tak takéto smartfóny nikdy nemohli byť z karbónu vyrobené celé, minimálne ich antény museli tento materiál obchádzať. Zmeniť sa to rozhodla nemecká spoločnosť Carbon Mobile.

Zdroj | Carbon Mobile

Spoločnosti sa po štyroch rokoch podarilo vytvoriť technológiu HyRECM (Hybrid Radio Enabled Composite Material), ktorá spája uhlíkové vlákna spoločne s doplnkovým kompozitným materiálom schopným prepúšťať vysokofrekvenčný signál. Spoločnosť stavila na termoplastický kompozit Tepex dynalite od nemeckej spoločnosti LANXESS, s ktorou na vývoji nového smartfónu spolupracovala.

Zdroj | Carbon Mobile

Smartfón vďaka tomu váži iba 125 gramov a v hrúbke dosahuje iba 6,3 milimetra. Aj napriek štíhlosti šasi však má byť práve vďaka absencii ďalších konštrukčných komponentov mimoriadne pevný. Spoločnosti sa dokonca v priebehu rokov podarilo zdokonaliť a zrýchliť aj jeho výrobný proces.

Zdroj | Carbon Mobile

V roku 2017 trvala výroba jedného kusu karbónového šasi zhruba 3 hodiny, dnes je na to potrebných už iba 30 minút. Stále však nejde o plne automatizovanú výrobu, o rezanie a dohľad sa stará skúsený inžinier. Komplikovanému procesu výroby odpovedá aj cena nastavená na 799 €.

Oproti vlajkovým lodiam samozrejme nejde o žiaden extrém, Carbon 1 MK II však za plnohodnotnú vlajkovú loď po hardvérovej stránke považovať nemôžeme. Poháňa ho totiž 12nm čipset MediaTek Helio P90, ktorý nepatrí medzi špičku a smartfón neprekvapí ani v oblasti fotoaparátov.

Zdroj | Carbon Mobile

Zadnú zostavu tvorí dvojica senzorov s identickým rozlíšením 16 Mpx a objektívom f/2.0. Selfie fotoaparát umiestnený nad displejom ponúka rozlíšenie 20 Mpx. Spomínanému čipsetu sekunduje 8 GB LPDDR4X pamäte RAM a pri internom úložisku spoločnosť stavila na pomalšiu 256 GB UFS 2.1 pamäť.

Zdroj | Carbon Mobile

Okrem karbónového šasi by pevnosťou sklamať nemal ani samotný displej, ktorý chráni 0,4-milimetrové sklo Gorilla Glass Victus. Pod ním sa nachádza 6“ AMOLED panel s rozlíšením 1 080 x 2 160 pixelov s pomerom strán 18:9.

Pozrite si

Čo už vieme o skladacom smartfóne Google Pixel Fold?

Aj napriek tomu, že po hardvérovej stránke nejde o žiaden top-end, zvyškom výbavy ide o stále pomerne praktický smartfón. Vo výbave mu nechýba NFC, snímač odtlačkov a ani rýchle nabíjanie, ktoré má nabiť 3 000 mAh batériu v priebehu 30 minút. S podporou 5G a Wi-Fi 6 sietí však nepočítajte.

Predpredaj smartfónu Carbon 1 MK II je už spustený a prvé predobjednávky začne spoločnosť odosielať ešte tento mesiac. V predaji sa má objaviť aj v niektorých nemeckých kamenných predajniach, kde si ho po skončení lockdownu možno budete môcť obzrieť aj naživo.