Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nedobytný hrad z vášho domova s Netatmo White Cam?

Nedobytný hrad z vášho domova s Netatmo White Cam?
Richard Pliešovský
Nedobytný hrad z vášho domova s Netatmo White Cam?

Značka Netatmo je dôverne známa nielen čitateľom nášho portálu, ale aj slovenským používateľom, ktorí využívajú, resp. uvažujú o smart domácnosti.

Do redakcie nám dorazila kamera, ktorá má jednoduchý názov Netatmo White Cam. Neváhal som a vyskúšal som, čo dokáže. K inteligentnému zvončeku, ktorý v redakcii už naplno používame, sa dokonca hodí i dizajnom.

95 %
Vonkajšia kamera v bielej farbe sa postará o ochranu vášho domova. Dokáže rozlíšiť osoby a zvieratá, vozidlá, ale i náhodné pohyby. Pri zaznamenaní podozrivej aktivity odošle notifikáciu, vy môžete na diaľku aktivovať sirénu, zapnúť svetlo, či dokonca hovoriť s narušiteľom.

Výhody

  • na prevádzku nepotrebujete domáce centrum
  • spoľahlivá prevádzka
  • neplatíte žiadne poplatky za prevádzku ani iné dodatočné služby
  • integrovaná siréna

Nevýhody

  • kameru musíte napojiť na elektrickú sieť
Obsah pokračuje pod reklamou

Jednou z najčastejšie využívaných smart zariadení je práve kamera. Nie je to prekvapením, každý chce vedieť, čo sa deje v domácnosti počas jeho neprítomnosti. Netatmo napríklad ponúka interiérovú bezpečnostnú kameru Netatmo NSC01-EU či veľmi praktický smart zvonček s FHD kamerou Netatmo Smart Video Doorbell. Ten využívame aj my v redakcii.

Netatmo White Cam je totožný model vonkajšej kamery, ktorá sa doteraz dodávala len v čiernej farbe. Biela farba je oveľa praktickejšia, lepšie splýva s fasádou domu a nie je až tak nápadná, čo je vo väčšine prípadov lepšia voľba, ako pútať na seba pozornosť.

Kamera má rovnaké funkcie ako jej predchodca. Dokáže rozpoznať osoby a zvieratá, vozidlá i náhodné pohyby. Mimoriadne šikovný je systém pri zaregistrovaní podozrivej aktivity, prakticky okamžite pošle majiteľovi v reálnom čase notifikáciu na smartfón. Ten rozhodne, či i ide oprávnený poplach, vtedy môže diaľkovo spustiť sirénu a dať patrične nahlas narušiteľovi vedieť, že sa už o ňom vie. Mimochodom, siréna je poriadne hlasná, 105 dB celkom určite vyplaší každého zlodeja.

Ak chytíte krabicu s Netatmo Cam do ruky, prekvapí vás jej hmotnosť. Rozhodne nejde o žiadne vtáčatko s pár gramami. Keď som položil zariadenie na váhu, displej ukázal 1 035 gramov. To nie je zlé, pretože od kamery, ktorú zavesíte na „barák“, musíte očakávať robustnosť, inak by si neporadila s poveternostnými vplyvmi. Keď sme už pri tejto téme, kamera spĺňa ochranu podľa certifikátu IP 66.

V balení sa nachádza okrem samotného zariadenia, návodu aj sada hmoždeniek so skrutkami a imbusovým kľúčom. Samotnú kameru pripevnite na podstavec jednou skrutkou. Nejde teda o nič komplikované. Horšie to môže byť s pripojením na elektrickú sieť (230 V).

Keď si totiž vyberiete miesto, kde namontujete kameru, musíte k nej priviesť kábel s prívodom na elektrickú energiu. Samé o sebe nejde o náročnú operáciu, ku kamere pripojíte klasický trojžilový kábel, ktorý sa používa napríklad v predlžovačkách. Stačí cez „čokoládku“ spojiť rovnako farebné káble a pevne zatiahnuť. Ak si na to netrúfate, určite sa nájde vo vašom okolí niekto, kto s tým má skúsenosti.

Kamera sa odporúča umiestniť vo výške 2,5 až 4 metre. Samozrejmosťou je nastavenie sklonu podľa potreby tak, aby zaberala priestor, ktorý potrebujete mať pod dohľadom. Rátajte s tým že infračervené nočné videnie a FHD denný obraz je garantovaný do vzdialenosti 15, resp. 20 metrov. Kameru si môžete umiestniť nielen vertikálne, ale aj horizontálne. Režim snímania si musíte zmeniť v aplikácii.

Potom už nasleduje sofistikovanejšia práca – spárovanie sa s domácou Wi-Fi a s aplikáciou Netatmo Security. Na Wi-Fi sa kladú požiadavky s minimálnou prenosovou rýchlosťou 25 kB/s, samozrejme, musí ísť o privátnu sieť, nie verejné Wi-Fi.

Aplikácia (Android, iOS/iPadOS) vyhľadá Netamto zariadenie, v tomto prípade kameru. Všetko prebieha intuitívne, aplikácia je lokalizovaná do nášho jazyka. Ak máte viac zariadení od Netamto, viete sa s nimi pohrať tak, aby spolu intereagovali. Napríklad viacero kamier dokáže sledovať narušiteľa a spustiť nahrávanie na všetkých kamerách, aj tam, kde nebol zaregistrovaný pohyb.

Kamera Netatmo je vybavená stmievateľným LED svietidlom s výkonom 12 W, to dokáže nahradiť i záhradné osvetlenie.

Ku kamere má prístup okrem vás každý, komu udelíte prístupové práva. Netatmo podporuje ovládanie aj cez webový prehliadač (Chrome, Safari, Firefox), on-line prístup teda máte zabezpečený naozaj z akéhokoľvek zariadenia pripojeného k internetu.

Ani v tomto zariadení nechýba veľmi užitočná funkcia Alert-Zones, pomocou nej si vymedzíte priestor, ktorý kamera sníma tak, aby nezaberala ľudí na chodníku, či „nenakúkala“ na vedľajší pozemok. Ľudia sú citliví na svoje súkromie.

Obsah pokračuje pod reklamou

Čo sa mi páčilo

Veľmi praktickou funkciou je zabudované svetlo. White Cam má svoj vlastný vstavaný systém smart osvetlenia, ktorého úlohou je odplašiť votrelcov. Jeho funkciu však oceníte aj vy, keď vám pri príchode domov zasvieti na cestu. Aby sa svetlo nezapínalo pri každom prebehnutí krtka po trávniku, v aplikácii si môžete vypnúť reakcie na zvieratá. Určite budete častejšie využívať svetlo, ako sirénu.

Napriek tomu, že kamera nemá vlastné domáce centrum, podporuje hlasových asistentov (Google Assistant, Apple Siri).

Veľkou výhodou je, že aj keď budete využívať kameru naplno, nemusíte platiť žiadne poplatky za prevádzku, aktualizácie a ukladanie na cloud. Nasnímané dáta sa ukladajú na zašifrovanú 32 GB pamäť. V prípade potreby si môžete videá ukladať na Dropbox, či FTP server.

Poslednou veľkou vecou, ktorá sa mi na produktoch od Netamto páči je, že aj keď ide o smart zariadenia, nepotrebujete kupovať domáce ovládacie centrum, ku ktorému sa pripájajú. Mnohí používatelia chcú totiž len jednu vec, napríklad kameru, a aby im fungovala, musia si zaobstarať ešte ďalšie zariadenia. Výdavok navyše, ďalšia čierna škatuľka, ďalšie nastavovanie. V prípade Netatmo ste od toho ušetrení.

Pozrite si

Ako sme si nainštalovali inteligentný video zvonček Netatmo

V prípade potreby si môžete vypnúť monitorovanie kamerou, tak isto môžete cez aplikáciu aktivovať a deaktivovať mikrofón.

Záver

Netatmo White Cam predstavuje veľmi užitočné zariadenie, ktoré sa postará o pokojnejší spánok s tým, že viete, čo sa deje okolo vášho domova. Prináša niekoľko zaujímavých funkcií, ktoré dávajú kamere pridanú hodnotu. Jeho masívne prevedenie zaručuje dostatočnú odolnosť proti poveternostným vplyvom, ktoré na Slovensku predstavujú extrémy od mínus 20 až po tropických 30 stupňov Celzia.

Cena 319,99 eur je adekvátna tomu, čo za kameru získate. Jediným problémom môže byť inštalácia. Ak sa s elektrinou nekamarátite, určite máte vo svojom okolí kamaráta, ktorý kameru pripojí na elektrickú sieť. Je to jednorázová záležitosť, zariadenie vás bude strážiť roky.

Takže, urobí kamera od Netatmo z vášho domu nedobytnú pevnosť? Určite nie na sto percent, ale prispeje k lepšej bezpečnosti, upozorní vás na nežiadúci pohyb a tak pomôže k väčšej pohode. Napríklad vtedy, keď sú deti doma a vy v práci.

Aktuálne ceny Netatmo nájdete aj na Heureka.sk:

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.

Zdroj