Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nechcete zrkadlovku? Máme 6 tipov na najlepšie CSC na našom trhu

Nechcete zrkadlovku? Máme 6 tipov na najlepšie CSC na našom trhu
Zdroj | Olympus
Števo Porubský
Nechcete zrkadlovku? Máme 6 tipov na najlepšie CSC na našom trhu
Zdroj | Olympus
Zdroj | Olympus

Dilema – zrkadlovka alebo CSC? Pred rokmi by bola odpoveď jednoznačná, no počas posledných dvoch-troch rokov sa CSC (Compact System Camera) zlepšili natoľko, že nemajú najmenší problém konkurovať aj tým najlepším zrkadlovkám na našom trhu. Ich nespornou výhodou je veľkosť a teda výrazne väčšia mobilita. Ak teda nechcete zrkadlovku, vybrali sme tie najlepšie CSC aparáty na našom trhu.

Nehľadáte CSC foťák? Pozrite si iné tipy na tech darčeky pod stromček v téme Vianoce.

CSC fotoaparáty sa v súčasnej dobe približujú, rovnajú alebo dokonca prekonávajú klasické DSLR fotoaparáty, teda digitálne jednooké zrkadlovky. Tie, ktoré sa približujú ich výbave ale nemá veľmi zmysel kupovať, hoci takýchto modelov je našťastie už minimum. Tie, ktoré sa vedia vyrovnať, alebo dokonca nahradiť zrkadlovky sú ideálnou alternatívou pre tých, ktorí nepotrebujú veľké telo s extrémnou výdržou pri fotení, ale majú radšej čosi mobilnejšie, no stále rovnako dobré na výstupe.

Čo treba vedieť pred kúpou?

Nech si budeme nahovárať čokoľvek, CSC fotoaparáty nedokážu konkurovať súčasným zrkadlovkám v jednom, a to výdrži. V malom tele, v ktorom je úplne všetko na elektrinu je nemožné mať veľkú batériu. Kým so zrkadlovkou dokážete nafotiť aj 1 000 záberov, s CSC ste radi aj trom stovkám. Záleží však od modelu.

Tak, ako pri zrkadlovkách či kompaktoch, tak aj pri CSC modeloch sa výrobcovia snažia ohúriť menej znalých zákazníkov aj s čo najvyššou hodnotou megapixlov (Mpx). Našťastie, v prípade CSC či zrkadloviek je marketingové ohromovanie o čosi menšie, hoci u niektorých modelov je 20 a viac Mpx úplne zbytočné. Čipy sú síce výrazne väčšie a prevažujú rôzne iné funkcie, ktorými sa chcú výrobcovia odlíšiť od konkurencie, no i tak je dobré vedieť na čo dávať pri kúpe pozor..

Vľavo je full-frame snímač, úplne vpravo je snímač z kompaktov, resp. najnovšie aj smartfónov. Mnohé CSC fotoaparáty využívajú Micro 4/3, no nájdu sa aj modely s APS-C, alebo dokonca Full-Frame snímačmi

Ide napríklad aj o citlivosť snímača označovanú ako ISO. Rovnako ako v prípade zrkadloviek, v praxi a po lopate – čím vyššie číslo za ISO, tým lepšie, pretože v praxi môžete používať vyššiu citlivosť v horších svetelných podmienkach bez toho, aby ste na výslednej fotografii alebo videu mali výraznejšie zrno.

Každý výrobca sa ale s vysokými číslami ISO vysporadúva po svojom. Niektoré modely „šumia“ viac, iné menej aj pri rovnakej hodnote ISO. Záleží od konkrétneho výrobcu a snímača.

Rovnako je lepšie, čím má fotoaparát vyššie číslo fps pri kontinuálnom snímaní. 4-8 fps býva bežné, no už máloktorý výrobca informuje o maximálnom počte záberov v sérii. Dôvodom je menšia vyrovnávacia pamäť (buffer) a tým aj menší počet fotografií, ktoré je schopná poňať.

Výsledkom je tak to, že síce fotoaparát má 8 fps, ale jednej sérii dokáže odfotiť iba 15 fotografií, viac mu buffer nedovolí a vy môžete fotiť plnou rýchlosťou maximálne 2 sekundy. Divé zvieratá, akčné športy apod. ale nečakajú, kým sa vám fotografie z buffera načítajú do pamäťovej karty.

V prípade CSC fotoaparátov výrobcovia využívajú hybridný autofókus, ktorý kombinuje detekciu kontrastu a fázovú detekciu, resp. u slabších modelov sa stále využíva iba detekcia kontrastu, ktorá má však problém pri tmavých scénach. Na druhej strane z detekcie kontrastu vychádza DFD ostrenie najnovších Panasonicov, ktoré patrí k špičke. Preto je dobré si čítať nielen technické špecifikácie, ale aj recenzie a skúsenosti používateľov.

Hlavným rozdielom CSC a zrkadloviek oproti kompaktom či ultrazoomom je už na prvý pohľad to, že zrkadlovky majú výmenné objektívy a väčšie telo. Tu sa už výrobcovia nepredbiehajú s tým, aby na tele svietil nápis „60x zoom“ alebo čosi podobné.

Objektívy sú síce zväčša pribalené rovno v tzv. kite, no fotoaparát si môžete kúpiť aj samostatne a k nemu si vybrať objektív, aký sa vám hodí najviac. Väčšina začínajúcich fotografov pritom preferuje univerzálnejšie objektívy s väčším rozsahom (zoomom).

Samozrejme, kitové objektívy nedosahujú kvalitu niekoľkonásobne drahších objektívov, no na bežné fotenie úplne postačia. Taktiež v nich nehľadajte úžasné hodnoty optického priblíženia. V základe to býva väčšinou len okolo 3x zoom (14-42 mm objektív).

Stabilizácia je riešená nielen v objektíve, ale aj na snímači. Preto je dobré vedieť, aký typ stabilizácie daný aparát využíva. Pozor na modely stabilizácie. Hoci vás možno v bazári ohúri cena, výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv najmä za slabých svetelných podmienok, kedy potrebujete výšiť čas uzávierky.

Mechanizmus sklápania lamelovej uzávierky vo vnútri aparátu má svoje limity a to nielen fyzikálne. U CSC fotoaparátov je i tá výhoda, že uzávierka môže byť permanentne otvorená a využíva sa iba elektronická uzávierka. Tá je podstatne rýchlejšie a hlavne tichá.

S displejmi je to prakticky rovnako, ako v prípade kompaktov či zrkadloviek. Ani v tomto roku sa displeje výrazne nezlepšili, hoci opäť istý pokrok tu nastal. Stálym problémom nie je len rozlíšenie, ale hlavne výrobná technológia. Neustále sa ešte stretávame s TFT displejmi, ktoré už dávno predbehli OLED (AMOLED) displeje.

Rovnako problémom je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku. Namiesto rozlíšenia, ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci nám servírujú extrémne vysoké čísla.

Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v praxi rozlíšenie iba 320 x 240 pixlov (320×240=76 800 x 3 = 230 400). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov. Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 px) – 921 tisíc bodov a viac, čo je na zväčša 3-palcový displej postačujúca hodnota.

Väčšina súčasných modelov má i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Veľmi praktický je výklopný displej, ideálny je plne výklopný a otočný displej. Horizontálne výklopný displej však tiež nie je na zahodenie, no „selfie“ či vlog si s ním nespravíte.

CSC fotoaparáty až na niektoré výnimky nedisponujú optickým hľadáčikom, ale majú elektronické hľadáčiky (EVF) s miniatúrnym displejom vo vnútri, ktorý však ponúka až extrémne rozlíšenie (800 x 600 px a viac), do ktorého putuje obraz priamo zo snímača. Práve hľadáčiky prešli za posledné roky výraznými vylepšeniami.

Tým, že displej má určitú obnovovaciu frekvenciu a človeku to môže prekážať, výrobcovia CSC začali vsádzať na rýchlejšie displeje či ešte vyššie rozlíšenia. Výsledkom sú EVF približujúce sa kvalitou obrazu k optickým hľadáčikom. Stále to ale nie je ono a počas vypnutia cez objektív nevidíte nič.

Elektronický hľadáčik má ale aj tú nevýhodu, že pre jeho fungovanie je potrebná energia, ktorej samozrejme nikdy nie je dostatok, hlavne u CSC fotoaparátov s malými článkami.

Samozrejmosťou sú tiež polo a plne manuálne režimy PASM, plná automatika, efektové režimy na okamžité snímanie napr. v kontrastnej čierno-bielej či s efektom miniatúry a pod. GPS by ste u CSC modelov hľadali zbytočne, no u všetkých novších nájdete Wi-Fi pripojenie pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu, ktoré rovno poslúži aj na ovládanie foťáku pomocou smartfónu.

Čerešničkou na torte funkcií je NFC čip pre rýchle párovanie s kompatibilným zariadením, niektoré modely majú aj Bluetooth LE pre neustále pripojenie k smartfónu. Toto riešenie však pri častom fotení výrazne skracuje výdrž batérie nielen foťáku, ale aj smartfónu.

Samozrejmosťou súčasných modelov je i možnosť natáčania Full HD (1 920 x 1 080 px) videí v progresívnom režime (1080p). HD video (720p) je už automatika. Ultra HD videá (3 840 x 2 160 px) v súčasnosti už tiež nie je ničím výnimočným, no nájdete ho len u tých najlepších.

Na objemné videá a fotky je však potrebná i poriadna pamäť. Zabudnite preto na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. 16 GB objem je taký základ.

Prečo? Hlavne kvôli rýchlosti a kvalite, aby ste sa nevrátili z výletu či dovolenky bez jedinej fotografie práve kvôli pokazenej pamäťovke.

POZRITE SIČo je to SD karta a ako presne funguje?

Čo sa týka už spomínanej batérie, je dobré vedieť, že nevydrží dlho. Niekoľko stoviek fotiek zvládne, no záleží nielen od počasia, hlavne takéhoto zimného, ale aj od dĺžky používania. Najväčšími žrútmi energie je určite displej, v tomto prípade oba, teda aj EVF, ale aj samotný hardvér vo vnútri. Ak fotíte zábery v sérii (šport, divá zver apod.) batéria vydrží o čosi viac fotografií, keďže v kratšom čase vytvoríte viac fotiek.

Akonáhle sa však s aparátom „hráte“ a využívate Wi-Fi pripojenie k smartfónu či natáčate popri tom aj videá, musíte počítať s výrazne kratšou výdržou na počet záberov. Pri náročnom využívaní dokážete vyčerpať batériu aj za niekoľko hodín.

Preto je dobré si dokúpiť druhú či i tretiu batériu a vymieňať ich počas fotenia. Druhým a určite lacnejším riešením je dobíjať fotoaparát v čase nečinnosti pomocou USB pripojenia. Väčšina zo súčasných CSC to už zvláda. Stačí mať tak dostatočne veľký záložný zdroj a bez problémov vydržíte aj celý deň. Mnohé fotoaparáty majú ale to obmedzenie, že ich nie je možné používať počas nabíjania, čo je zas ale škoda.

 

Zhrnutie

  • Megapixle nie sú všetko, aj na veľkom snímači stačí maximálne 20 Mpx
  • Čím vyššie číslo ISO, tým lepšie
  • Vysoké fps je super, ale treba sledovať aj buffer (vyrovnávaciu pamäť)
  • Aj k CSC často stačí jeden objektív, no využívať ich viac má svoje opodstatnenie
  • Výklopný displej sa hodí v nezvyčajných situáciách a pri natáčaní videa
  • Dobíjanie cez USB port v aparáte je výhodou, počas neho ale nie je možné fotiť
  • Wi-Fi má už takmer každý model, GPS takmer žiadny
  • Batérie vydržia niekoľko stoviek fotiek, pri videu je to len hodinu-dve
  • Pre dosiahnutie rýchleho kontinuálneho snímania je potrebná kvalitná pamäťová karta
  • Ultra HD video je čoraz častejšie, Full HD hrá stále prím

6 top CSC modelov na našom trhu

U CSC fotoaparátom je to úplne naopak, ako v prípade zrkadloviek. Kým pri tých výrobcovia ostali prakticky len traja-štyria, u CSC nájdeme pokojne aj dvojnásobný počet. To je pre zákazníka výborné, pretože čím väčšia konkurencia, tým lepší výber a tým lepšie ceny môžete nájsť.

My sme vyberali zásadne CSC fotoaparáty iba na našom trhu. Ak sa vám niektorý z nich páči, no cena je pre vás neprijateľná, môžete skúsiť šťastie s nákupom zo zahraničia. Každý z výrobcov a distribútorov pre Slovensko má ale svoje obmedzenia a pokojne sa môže stať, že v prípade záručnej opravy vám nebude ochotný fotoaparát opraviť.

Navyše ceny, ktoré pri výbere vidíte sú tie, ktoré odporúča výrobca, sú to tzv. oficiálne ceny. V slovenských či zahraničných e-shopoch tieto modely nájdete určite aj lacnejšie. Myslite však na to, že aj fotoaparát sa môže pokaziť a bude ho potrebné reklamovať.

Pokiaľ nebudete mať priamo uvedené (alebo si to môžete pred kúpou zistiť), že ho je možné reklamovať aj v autorizovanom servise výrobcu, budete sa musieť spoliehať na e-shop, v ktorom ste ho kúpili. A tu môže vzniknúť problém, keďže množstvo e-shopov má zahraničné centrály, na ktoré je nutné produkt doručiť. Na vlastné náklady.

Canon EOS M5

1 079,00 € (telo + 15-45 mm)

Zdroj | Canon

Prečo kúpiť?

Síce minuloročný, ale aj napriek tomu výborne vybavený CSC aparát 24,2 Mpx APS-C CMOS sníamčom zo zrkadlovky, ktorému pomáha procesor DIGIC 7. Citlivosť snímača dosahuje hraničné hodnoty ISO 100 – ISO 25 600. Veľkým plusom je systém ostrenia s technológiou duálnych pixlov – Dual Pixel AF, ktorý má 49 bodov. Snímač je navyše stabilizovaný 5-osovou stabilizáciou.

Pozrite si

Canon EOS M5 – zrkadlovka bez zrkadla v tele CSC

Novinka sníma rýchlosťou 9/7 fps (do 26 JPEG záberov) bez AF-C a s AF-C. Video je možné natáčať s Full HD rozlíšením pri 60 fps. Displej je horizontálne výklopný, má 3,2″, rozlíšenie 900 x 600 px a je dotykový, pričom ho je možné využívať aj ako touchpad. Elektronický hľadáčik má rozlíšenie 1 024 x 768 px. Vo výbave nechýba HDR, časozberné snímanie či množstvo efektov. Vďaka adaptéru je možné použiť všetky EF objektívy výrobcu. Poteší aj Wi-Fi, Bluetooth a NFC, ale aj microUSB.

Prečo nekúpiť?

EOS M5 patrí medzi tie väčšie CSC fotoaparáty. Rozmery sú 115,6 x 89,2 x 60,6 mm, hmotnosť dosahuje takmer 430 gramov (iba telo). Displej je výklopný iba horizontálne. Chýba Ultra HD video. Maximálne trvanie videa je 29:59 min, resp. 4 GB. Chýba vysokorýchlostné snímanie hoc aj v nižšom rozlíšení.

Batéria má kapacitu 1 040 mAh a nie je ju možné dobíjať cez microUSB port. Výrobca neuvádza buffer pre RAW zábery pri kontinuálnom snímaní. Taktiež výrobca neuvádza rýchlosť elektronickej uzávierky. Chýba výstup na slúchadlá.

Fujifilm X-T20

1 039,00 € (telo + 16-50 mm)

Zdroj | Fujifilm

Prečo kúpiť?

Tohtoročná novinka od Fujifilmu prekvapila hlavne možnosťou natáčania Ultra HD videa pri 30 fps a s dátovým tokom 100 Mbit/s. Pritom ponúka 24,3 Mpx X-Trans III CMOS snímač s veľkosťou APS-C. Tomu pomáha procesor X-Processor Pro, s ktorým zvláda 3 – 14 fps (od 23 do 32 RAW záberov) snímanie v plnom rozlíšení. Mechanická uzávierka vie fungovať od 1/4000 sekundy, elektronická až od 1/32 000 sekundy.

Pozrite si

Fujifilm X-T20 – CSC s veľkým snímačom a Ultra HD videom

Citlivosť snímača je od ISO 100 do ISO 51 200. Na ostrenie využíva hybridný autofókus s 91 + 325 bodmi. Zaujímavým je AF-C nastavenie pre 5 rôznych scén. Samozrejmosťou u Fujifilmu sú simulácie starých filmov (až 15 ks). Horizontálne výklopný dotykový displej má rozlíšenie 720 x 480 px. Hľadáčik ponúka 1 024 x 768 px. Poteší ja Wi-Fi modul. Batéria má 1 260 mAh a nabíja sa aj cez microUSB port.

Prečo nekúpiť?

Displej je výklopný iba horizontálne. Chýba NFC pre rýchlejšie párovanie. Absentuje aj vysokorýchlostné video. Výrobca neuvádza či rýchlosť kontinuálneho snímania je s AF-C alebo bez neho. Vstup na mikrofón je len 2,5 mm. Chýba výstup na slúchadlá. Ultra HD video je možné natáčať do maximálne 10 minút, Full HD video do 15 minút.

Leica TL2

1 950,00 € (telo)

Zdroj | Leica

Prečo kúpiť?

Prekvapenie roka. Nemecká Leica predstavila CSC s veľkým snímačom typu APS-C a rozlíšením 24,3 Mpx, ktorý je schopný natáčať Ultra HD video pri 30 fps. V tenkom celohliníkovom tele je osadený veľký 3,7″ dotykový displej s rozlíšením 854 x 480 px. Vďaka tomu zmizla väčšina ovládacích tlačidiel. Maximálna rýchlosť snímania je 20 fps s elektronickou uzávierkou, alebo do 7 fps (do 29 záberov).

Pozrite si

Leica TL2 – kompaktné CSC s Ultra HD videom

Citlivosť snímača je od ISO 100 do ISO 50 000, využíva 49-bodový autofókus na báze detekcie kontrastu. Uzávierka vie pracovať od 1/4000 sekundy, resp. 1/40 000 sekundy v elektronickom režime. Okrem Ultra HD a Full HD videa je možné natáčať aj vsokorýchlostné HD video pri 120 fps. Batéria sa nabíja cez USB-C port. Samozrejmosťou je aj Wi-Fi modul. Má dokonca aj vnútornú 32 GB pamäť.

Prečo nekúpiť?

Batéria má kapacitu len 985 mAh. USB-C port stále nie je rozšírený, čo znamená ďalší kábel v batožine nevyše. Chýba NFC modul, 3,5 mm audio vstup a výstup,

Displej nie je vôbec výklopný. Video je možné natáčať do 29 minút. Autofókus je na báze detekcie kontrastu. Výrobca neuvádza, či 29 záberov je RAW, alebo JPEG a či platí pre snímanie s AF-C, alebo bez neho pri kontinuálnom snímaní.

 

Nikon žiaľ akosi s CSC aparátmi skončil. Posledným bol Nikon 1 J5, ktorý výrobca predstavil ešte v roku 2015, testovali sme ho začiatkom roka 2016. Odporúčať vám ho, či iné CSC modely Nikonu nebudeme. Na súčasnú konkurenciu už nestačia.

Olympus OM-D E-M1 Mark II

1 999,00 € (telo)

Zdroj | Olympus

Prečo kúpiť?

Absolútna špička od Olympusu s výborným výstupom z Micro 4/3 snímača. Má rozlíšenie 20,4 Mpx, využíva 121 + 800-bodový hybridný autofókus, nechýba ani prediktívny AF. Snímač má citlivosť od ISO 64 do IOS 25 600, uzávierka sa vie sklápať od 1/32 000 sekundy (elektronická). Procesor TruePic VIII pomáha pri kontinuálnom snímaní maximálnou rýchlosťou 60 fps v plnom rozlíšení do 48 RAW záberov. Stabilizácia je v tele a je 5-osová.

Pozrite si

Olympus OM-D E-M1 Mk II – malý unikát s rýchlosťou Šinkansenu

Telo je utesnené voči poveternostným vplyvom. Video je možné točiť v Ultra HD rozlíšení s 237 Mbit/s dátovým tokom. Nechýba Wi-Fi, USB-C, microHDMI, 2x 3,5 mm audio port. Potešia aj dva sloty na SDXC karty či 1 720 mAh batéria. 3″ displej je plne výklopný, dotykový a má rozlíšenie 720 x 480 px. Hľadáčik má 1 024 x 768 px.

https://www.youtube.com/watch?v=V5LXNHnbOew

Prečo nekúpiť?

Aparát patrí k tým väčším, má rozmery 134 x 90,9 x 68,9 mm a hmotnosť až 631 g, čo sú už parametre menšej zrkadlovky. Ani cena nie je najpríjemnejšia. USB-C port nenabíja batériu. Chýba NFC.

Panasonic LUMIX DMC-GH5

1 890,00 € (telo)

Zdroj | Panasonic

Prečo kúpiť?

Nemenej výborný nástupca slávnej GH4-ky od Panasonicu zvláda prakticky to isté, čo Olympus OM-D E-M1 Mk II. Tento kúsok s Micro 4/3 snímačom s rozlíšením 20,3 Mpx má 225-bodový autofókus na báze detekcie kontrasty. Výrobca ho nazýva DFD (Depth from defocus). Ide pritom o špičku v tomto type ostrenia. Citlivosť snímača je od ISO 100 do ISO 25 600. Snímač je stabilizovaný 5-osovou stabilizáciou. Venus Engine IX pomáha pri 12 fps kontinuálnom snímaní (vyše 60 RAW záberov) v AF-S alebo do 9 fps s AF-C.

Pozrite si

Panasonic LUMIX GH5 – špičkový fotoaparát, ešte lepšia kamera

Zaujímavé sú ale aj funkcie ako 6K PHOTO alebo 4K PHOTO pre snímanie vyšších rozlíšení rýchlosťou 30, resp. 60 fps. 4K video (4 096 x 2 160 px) je možné natáčať s 400 Mbit/s dátovým tokom v ALL-Intra. Nechýba vysokorýchlostné snímanie. 3,2″ displej má rozlíšenie 900 x 600 px, hľadáčik až 1 440 x 900 px. Displej je dotykový a plne výklopný. Nechýba Wi-Fi modul, ale ani Bluetooth, USB-C, či 2x 3,5 mm audio port. Batéria má kapacitu 1 860 mAh.

Prečo nekúpiť?

Opäť pomerne veľký CSC fotoaparát s rozmermi 138,5 x 98,1 x 87,4 mm a hmotnosťou 725 g (telo). Cena nie je o veľa nižšia v porovnaní s Olympusom. Chýba tiež NFC modul. Rýchlosť elektronickej uzávierky je len od 1/8000 sekundy.

Sony a9

5 499,00 € (telo)

Zdroj | Sony

Prečo kúpiť?

Ak hľadáte to najlepšie medzi CSC fotoaparátmi, práve sa na absolútne najlepší model pozeráte. Sony a9 má všetko na čo si spomeniete, vrátane Full-Frame snímača s rozlíšením 24,2 Mpx, ktorý využíva 693 ostriacich bodov fázovej detekcie. Tým sekunduje aj AF detekcie kontrastu. Citlivosť snímača je v základe ISO 100 – ISO 51 200, vyhnať ju je možné až na ISO 50 – ISO 204 800. Snímač je stabilizovaný 5-osovou stabilizáciou.

Pozrite si

Sony a9 – jednoznačne najlepší foťák sveta, len tá cena

BIONZ X procesor pomáha pri snímaní rýchlosťou až 20 fps v plnom rozlíšení s AF-C až do 241 RAW záberov. Navyše a9-ka ruší problém elektronického hľadáčika, kedy počas fotenia nebolo dobre vidieť scénu. Za každých okolností totiž už bude viditeľná. Výrobca funkciu nazval black-out free continuous shooting. Všetky ostatné parametre patria k tomu najlepšiemu na trhu. Veď pozrite na náš článok z predstavenia tejto beštie v malom tele.

Prečo nekúpiť?

Ide taktiež o pomerne veľký CSC fotoaparát – 126,9 x 95,6 x 63 mm, 673 gramov. Najväčším mínusom je cena, ktorú dokážu akceptovať iba ľudia s poriadne veľkým kontom, alebo profesionáli, ktorí za ešte vyššie sumy kupujú Full-Frame telá Canonu alebo Nikonu.

 

Veríme, že v ďalšej časti seriálu tipov na vianočné darčeky sme vám poradili s výberom zaujímavého kúsku, o ktorom ste možno nepočuli či doteraz nevedeli. CSC fotoaparáty sú špeciálna kategória v súčasnosti už neprávom opovrhovaná. Kvalitou nielen výstupu sa totiž vyrovná aj najlepším zrkadlovkám. Ceny sú pritom porovnateľné, ak nie aj menšie, ako v prípade zrkadloviek rovnakých parametrov.