Navštívte so Street View Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Cupola Observational ModuleZDROJ | Google

Službu Street View už pozná asi každý z vás. Vedeli ste však, že 20. júl je dňom výročia historicky prvého pristátia človeka na Mesiaci? Stalo sa tak v roku 1969.

Pri tejto príležitosti môžu používatelia služby Street View navštíviť Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) a objavovať zákutia všetkých 15 modulov v 360-stupňových pohľadoch.

https://www.youtube.com/watch?v=g-37kkzFJ1A

Prechádzka po ISS na Mapách Google prináša aj niečo navyše. Vďaka novej funkcionalite boli do zobrazení pridané aj krátke anotácie, ktoré približujú zaujímavé fakty o ISS, ako napríklad, kde majú astronauti svoje fitness centrum, aby boli fyzicky stále fit, aké jedlo jedia, kde uskutočňujú vedecké experimenty a… a pod. :)

Pozrite siS Google Street View nahliadnete do krátera sopky Marum vo Vanuatu

Columbus Research LaboratoryZDROJ | Google

Google na tomto projekte spolupracoval s americkou vesmírnou agentúrou NASA a európskou vesmírnou agentúrou ESA. 360-stupňové snímky zabezpečil DSLR fotoaparát s pomocou ďalšieho technického vybavenia, ktoré sa už na ISS nachádzalo. Snímky pre službu Street View zozbieral Thomas Pesquet, astronaut z Európskej vesmírnej agentúry.

Pozrite siNikolaj Coster-Waldau zo seriálu Hra o tróny mapuje Grónsko pre Street View

Cupola Observational Module – AnnotationZDROJ | Google

Street View snímky ISS sú dostupné prostredníctvom Google Máp a Google Earth na desktopoch aj smartfónoch na platformách OS Android, iOS, Daydream VR a Expeditions.

Pozrite siGoogle pridal do Street View nové lokality, prejdite si ich z pohodlia domova

Ešte si priblížme čo-to o Medzinárodnej vesmírnej stanici. ISS malo v prvotnej fáze jasnú misiu. Išlo o akési laboratórium, hvezdáreň a fabriku v jednom, ktorá sa nachádzala na nízkej obežnej dráhe Zeme.

ISS landing panoZDROJ | Google

Mala tiež slúžiť ako základné stanovište pre možné misie na Mesiac, Mars či za asteroidmi. V roku 2010 bola jej úloha rozšírená s cieľom napĺňať komerčný, diplomatický a vzdelávací účel.

Pozrite siGoogle Street View ready – vytvárajte vlastné 360° Street View zábery

https://www.youtube.com/watch?v=IBTP62jd4DA

A teraz si už pohodlne usaďte a „vzlietnite“ spolu s ISS.

Node 1 (Unity)ZDROJ | Google
Node 1 (Unity) – FSL (Food Stowage Locker)ZDROJ | Google
Node 1 (Unity) – US Laboratory ModuleZDROJ | Google
Node 2 (Harmony)ZDROJ | Google
Node 2 (Harmony) – Crew QuarterZDROJ | Google

ZdrojGoogle

Komentáre k článku