Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Nástupca OS MeeGo a bada je na svete. Aké má šance?

Nástupca OS MeeGo a bada je na svete. Aké má šance?
Dominik Fúsek
Nástupca OS MeeGo a bada je na svete. Aké má šance?

Boom smartfónov a operačných systémov nastal približne pred dvoma rokmi, keď na svet pribudlo množstvo perspektívnych systémov. Čas však ukázal, že šancu na väčší úspech majú prakticky len tri – Google Android, Apple iOS a Microsoft Windows Phone. Hlboko pod nimi operujú BlackBerry, Samsung bada, dnes už dožívajúci Symbian a zopár iných. Má vôbec šancu ďalší hráč?

Tizen

V pondelok došlo k vydaniu konečnej verzie 1.0 nového systému Tizen. Skôr než tých pár noviniek, ktoré plná verzia prináša, je dôležitý fakt, že tu máme ďalší systém. Tizen je podobne ako Android a veľké množstvo iných systémov postavený na Linuxovom jadre. Ide o priameho nástupcu OS MeeGo, ktorý bol odsúdený na zánik po zavrhnutí Nokiou. Takmer iste však Tizenom bude nahradená aj pokrivkávajúca bada od Samsungu. Kórejský gigant je totiž najväčším partnerom Intelu v tomto projekte a prvé screenshoty unikli práve z jeho prístroja s označením i9500. Vďaka modelu open source bude Tizen dostupný prakticky všetkým výrobcom, pričom bude zameraný najmä na strednú a nižšiu triedu. Okrem smartfónov je vhodný aj na použitie v tabletoch (prvé majú prísť už v polovici tohto roka), netbookoch, televízoroch, vozidlách a ďalších inteligentných prístrojoch.

Tizen

Otázka znie, či ešte je priestor pre ďalšieho hráča. Systém síce vyzerá pekne a nádejne (pozrite si video pod článkom), ale ak sa výrobcom nepodarí prilákať dostatočné množstvo vývojárov, platforma rýchlo skončí. Aplikácie je možné programovať cez webové štandardy HTML5 alebo WAC, snáď nebude chýbať spätná kompatibilita s OS MeeGo a bada. Bez nej, ale napokon aj s ňou to bude mať Tizen ťažké. Držme mu palce, pestrosť a konkurencia na trhu je potrebná.

Tizen

Zdroj a foto: Engadget, realnorth.net, Tizen Foundation