Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

NASA pritvrdzuje: vesmírni turisti na ISS len s astronautom

NASA pritvrdzuje: vesmírni turisti na ISS len s astronautom
Zdroj | NASA
Juraj Procházka
NASA pritvrdzuje: vesmírni turisti na ISS len s astronautom
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Kým na palubách ruských kozmických lodí Sojuz obsadili vesmírni turisti donedávna len jedno z troch kresiel v kabíne, so SpaceX je to inak. Sedemmiestna loď Crew Dragon síce lieta zatiaľ len so štvorčlennou posádkou, ale hneď jej prvá turistická misia Inspiration4 šokovala. Na obežnú dráhu dopravila v automatickom režime hneď štyroch civilistov, pričom na palube nebol žiadny profesionálny astronaut.

Pozrite si

SpaceX prepisuje históriu. Inspiration4 dopraví do vesmíru štyroch civilistov

V misii Ax-1, pri ktorej spoločnosť Axiom Space dopravila turistov v lodi Crew Dragon C206.3 Endeavour priamo na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, už okrem troch civilistov – úspešných podnikateľov – letel ako veliteľ Michael López-Alegría, 63-ročný bývalý astronaut NASA, ktorý bol predtým vo vesmíre štyrikrát.

Obsah pokračuje pod reklamou
Zdroj | SpaceX
Crew Dragon pred štartom misie Inspiration4
Zdroj | SpaceX
Crew Dragon pred štartom misie Inspiration4

Takýto model, keď veliteľom každej súkromnej misie k ISS má byť vyslúžilý astronaut, chce zaviesť NASA aj do budúcnosti. Pravidlá, ktoré sa ešte len tvoria, sú zamerané na zvýšenie bezpečnosti turistov a zníženie zaťaženia existujúcich operácií v rámci ISS.

Množstvo zmien bude mať vplyv aj na samotných súkromných astronautov, vrátane nových lekárskych štandardov, dlhšieho času na prípravu súkromných výskumných projektov, zmeny pravidiel pre návrat nákladu a dodatočný čas na prispôsobenie sa mikrogravitácii.

Podľa oznámenia NASA sú pripravované pravidlá výsledkom „poučenia“ z tohtoročného aprílového letu Ax-1. Podľa rozhovorov s astronautmi po návrate z misie bola hektická dvojtýždňová cesta náročná pre posádku ISS aj posádku Axiomu.

Zdroj | Axiom Space
Posádka Ax-1
Zdroj | Axiom Space
Posádka Ax-1

V misii Ax-1 zaplatili za let na ISS traja civilisti – 73-ročný Američan, investor a finančník Larry Connor, 53-ročný investor Kanaďan Mark Pathy, a ďalší investor, bývalý vojenský pilot, 64-ročný Izraelčan Eytan Stibbe – po 55 miliónov dolárov.

Niet preto divu, že Axiom Space zvažovala obsadenie budúcich misií bez profesionálneho astronauta na palube, aby sa uvoľnilo miesto pre ďalšieho platiaceho astronauta. Nová politika NASA je pravdepodobne snahou zabrániť takýmto misiám bez dozoru.

Pozrite si

Otvára sa nová kapitola vesmírnej turistiky. K ISS mieri misia Ax-1

Vyslúžilých astronautov nie je málo. NASA aktuálne eviduje viac ako 200 astronautov vo výslužbe, ale nie je jasné koľko z nich by bolo ochotných a z lekárskeho hľadiska spôsobilých lietať s turistami do vesmíru. Samotná NASA pritom aktuálne čelí relatívnemu nedostatku aktívnych astronautov. Súčasný zbor 44 astronautov je najmenší od 70. rokov minulého storočia.

Súkromné spoločnosti, ktoré pripravujú súkromné lety na orbitu si však z prísnejších pravidiel NASA možno nebudú robiť ťažkú hlavu. Naopak, reštrikcie môžu urýchliť budovanie súkromných staníc a vesmírnych hotelov na obežnej dráhe, kam budú môcť lietať civilisti za podstatne benevolentnejších podmienok. Jednu z takýchto staníc pripravuje aj Axiom Space.

Zdroj