Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

NASA a ESA otvárajú zásielku zo „stroja času“

NASA a ESA otvárajú zásielku zo „stroja času“
Zdroj | NASA
Juraj Procházka
NASA a ESA otvárajú zásielku zo „stroja času“
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Astronauti NASA Eugene Cernan a Harrison „Jack“ Schmitt leteli na Mesiac v rámci misie Apollo 17 a keď sa v decembri 1972 vrátili na Zem, priniesli so sebou aj zaujímavú vzorku lunárneho regolitu.

Jedná sa o vzorku ANGSA 73001, ktorú na mesačnom povrchu získali v oblasti Taurus-Littrow Valley. Pri odbere horniny zatĺkli do regolitu dve spojené hrubé rúrky, ktoré sa naplnili mesačným regolitom, pričom jedna z trubíc bola vákuovo hermeticky uzavretá (druhá bola uzavretá bežným spôsobom)  a po návrate bola v Johnsonovom vesmírnom stredisku uložená takisto vo vákuu, aby sa zabránilo kontaminácii.

Pozrite si

Artemis nie je Apollo. Vedci hľadajú najlepšie riešenie lunárneho modulu

Obidve vzorky sa nechali odpočívať akoby v časovej schránke, so zámerom preskúmať ich až o mnoho rokov neskôr, keď budú mať vedci k dispozícii dokonalejšie analytické metódy. Tento čas sa naplnil.

Zdroj | Eugene A. Cernan – NASA/AFP

Neutesnená trubica z tejto misie bola otvorená v roku 2019. Vrstvy lunárnej pôdy boli zachované a vzorka ponúkla pohľad na procesy, ako sú zosuvy pôdy na miestach bez atmosféry.

Teraz, takmer po 50-tich rokoch od odobratia, prichádza na rad aj vzorka hermeticky utesnená a uložená vo vákuu. Pre vedu ide o výnimočnú príležitosť, pretože vo vzorke by sa mali nachádzať aj plyny a prchavé zlúčeniny, ktoré sa uvoľnili zo získaného materiálu vplyvom vyšších teplôt. Vedci očakávajú, že pôjde o stopové množstvá plynov, ktoré budú skúmať pomocou spektroskopov.

„Každá zložka plynu, ktorá sa analyzuje, môže odhaliť inú časť príbehu o pôvode a vývoji prchavých látok na Mesiaci a v ranej slnečnej sústave,“ vysvetlila Francesca McDonald, ktorá vedie projekt za európsku agentúru ESA.

Zdroj | NASA/James Blair

ESA, ktorá na výskume spolupracuje s NASA, vyvinula špeciálny kontajner, ktorý má za úlohu preraziť puzdro a umožniť zachytenie všetkého uniknutého plynu pomocou prístroja vyvinutého na Washingtonovej univerzite v St. Louis.

Ide pritom o zdĺhavý proces, ktorý odštartoval 23. februára a bude trvať niekoľko mesiacov. Počas neho bude z prerazeného puzdra postupne zachytávaný všetok uvoľnený plyn a koncom jari prídu na rad aj pevné vzorky.

Pozrite si

Ďalekohľad Jamesa Webba otvára najväčšie okno do vesmíru v dejinách astronómie

Prečo sa čakalo 50 rokov na otvorenie puzdra s vákuovo utesnenou vzorkou? Tá bola jednoducho uschovaná do doby, než budú k dispozícii kvalitnejšie prístroje na analýzu, zvlášť citlivé moderné spektroskopy, schopné určiť, aké molekuly sú v uvoľnenom plyne obsiahnuté. Navyše, aj malé množstvo plynov môže byť rozdelené medzi viacero vedeckých tímov, ktoré vykonajú nezávislý výskum, aby sa výsledky dali overiť.

Vedci veria, že získané poznatky pomôžu aj pri prípravách pilotovaných misií v rámci programu Artemis, v rámci ktorých chce NASA vrátiť ľudí na Mesiac a vybudovať tam aj trvalú základňu.

Zdroj