Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Slováci môžu odoslať pohľadnicu do vesmíru

Slováci môžu odoslať pohľadnicu do vesmíru
Zdroj | Blue Origin
Richard Pliešovský
Slováci môžu odoslať pohľadnicu do vesmíru
Zdroj | Blue Origin
Zdroj | Blue Origin

Slovensko je prvou európskou krajinou, ktorej obyvatelia majú možnosť poslať pohľadnicu do vesmíru so svojim odkazom. Je to možné vďaka nadácii Club for the Future spoločnosti Blue Origin. O čo presne ide?

Zem má svoje hranice, zatiaľ čo vesmír je nekonečný. Z toho vyplýva, že vesmír potrebujeme my a nie naopak. Zdroje na Zemi sú vyčerpateľné a posledné desaťročia blahobytu sú z pohľadu životného prostredia pre našu planétu zničujúce. Ak chcete, aspoň symbolicky, prispieť k udržateľnému životu, môžete napísať odkaz a poslať ho do vesmíru.

Prečo Zem potrebuje vesmír?

Na pohľadnici by ste mali konkretizovať svoju predstavu o tom, aká bude naša budúcnosť a ako bude vyzerať život vo vesmíre. Vaša predstava môže byť opísaná slovami, ale i kresbou.

Zdroj | Blue Origin

Pohľadnicu si vytlačte z tohto vzoru. Na jednu stranu napíšte, alebo nakreslite vašu odpoveď na otázku „Prečo Zem potrebuje vesmír?“ Na druhú stranu uveďte vašu korešpondenčnú adresu a nalepte známku. Pohľadnicu dajte do obálky a pošlite na adresu: Vesmírna pošta, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU, Ilkovičova 3, 812 19 Bratislava.

Čo sa s ňou bude diať? Raketa New Shepard spoločnosti Blue Origin pohľadnicu vynesie na hranicu vesmíru. Na ceste späť bude vaša pohľadnica označená pečiatkou „letelo do vesmíru“ a potom vám bude vrátená ako unikátna spomienka na vesmírny let.

Zdroj | Blue Origin

Všetky inštrukcie ako postupovať nájdete v tomto odkaze. Pripomíname, že pohľadnicu síce môžete poslať do 6. februára 2022, ale ak sa skôr naplnia kapacity, tej vašej sa neujde miesto na kozmickej lodi.