Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Naozaj treba „formátovať“ batériu v novom zariadení?

Naozaj treba „formátovať“ batériu v novom zariadení?
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Naozaj treba „formátovať“ batériu v novom zariadení?
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Aj batérie prešli istým vývojom a keďže patria k najpoužívanejším častiam každého zariadenia kde sa nachádzajú, nie je núdza ani o rôzne mýty, resp. návody, ktoré kedysi fungovali. Dnes už na nové typy akumulátorov môžu pôsobiť kontraproduktívne.

Jeden z prvých veľkých mýtov je úplne vybitie batérie v zariadení predtým, ako ho dáte nabíjať. Toto platilo v prípade NiCd a NiMH batérií, kde sa mohol prejaviť tzv. pamäťový efekt. Dnes je to presne naopak, ak sa snažíte nabíjať svoj smartfón, tablet, notebook, či iné zariadenie vždy na 100 %, robíte chybu. Lítiovo-iónovým alebo lítiovo-polymérovým batériám škodíte. „Dobre“ im urobíte, ak ich budete nabíjať zhruba na 80 %, pretože ich ideálny prevádzkový stav je v rozmedzí 20 až 80 %.

Niečo iné však môže byť tzv. naformátovanie batérie v prípade nového zariadenia. Kým si ho totiž doma rozbalíte, váš nový tech-miláčik už má čo-to za sebou. Najprv sa totiž museli vyrobiť komponenty z ktorých sa skladá, následne ich zmontovať dokopy, zabaliť a odoslať obchodníkom. Producenti preto riešili optimálnu kapacitu batérie, aby k vám prišla a bola ako nová.

Zdroj | Samsung

Práve preto nekúpite žiaden výrobok s batériou nabitou na 100 %. Nie je to o peniazoch, ako v prípade vozidla, ktoré je autosalón schopný predať so suchou nádržou, i keď zaň zaplatíte desaťtisíce eur. Niektorí odborníci aj dnes hovoria, že skôr ako začnete nový výrobok používať, mali by ste v ňom „naformátovať“ batériu. Pod označením formátovať sa predstavuje úplne vybitie zariadenia a potom niekoľkohodinové nabíjanie po dosiahnutí 100 % kapacity.

Pozrite si

Ako zistiť zdravie batérie na smartfónoch s Androidom?

Tak ako to je? Pravda alebo mýtus? Určite to nie je najlepší nápad – práve z dôvodu, že by ste mali batériu úplne vybiť. Život jej predĺžite práve vtedy, ak na „formátovanie“ zabudnete. V prípade novej batérie v zariadení rátajte, že prvé cca 3 nabíjacie cykly vydrží menej, ale potom vám už dá toľko „šťavy“, koľko deklaruje výrobca. Namiesto formátovania sa radšej starajte, aby ste ju príliš často nevybíjali pod 20 %.

Posledná rada je čisto praktická. Batérie sú spotrebný materiál, ktorý má svoju životnosť. Okrem vášho správania na ňu vplýva viacero faktorov – či už teplotný režim (škodí jej chlad ako i vyššie teploty), ale aj čas. Práve preto sa na batérie poskytuje len 6-mesačná záruka. Keď jej kapacita klesne pod 80 %, je najvyšší čas ju vymeniť.

Ďalšie zaujímavé články na tému „Pravda alebo mýtus“ nájdete v našej novej rubrike BÚRAME MÝTY.