Námorná verzia „železnej kupoly“ Iron Dome zlikviduje útoky rakiet, aj dronov

ZDROJ | Rafael

Protiraketové systémy sú čoraz nevyhnutnejším prostriedkom obrany pred útočnými zbraňami. V situácii, keď veľká časť bombardovania prebieha prostredníctvom diaľkovo navádzaných a autonómnych rakiet, sa bez nich efektívna obrana nezaobíde, ako to ilustruje aj konflikt na Ukrajine. Izrael už dlhšie používa na ochranu pred raketami, vystreľovanými hlavne z palestínskych území, účinný protiraketový systém Iron Dome („železná kupola“).

Teraz Izrael vykonal úspešné ostré streľby námornej verzie systému protiraketovej obrany Iron Dome od spoločnosti Rafael Advanced Defense Systems s názvom C-Dome. Protiraketový štít bol umiestnený na palube korvety Sa’ar 6 izraelského námorníctva.

ZDROJ | Rafael

Iron Dome bol prvýkrát nasadený v roku 2011 a dosiahol 90-percentnú úspešnosť pri zachytení raketových útokov počas nepriateľských akcií medzi Izraelom a množstvom nepriateľských skupín. Systém je schopný fungovať ako samostatná protiletecká batéria, aj v koordinácii medzi sebou alebo samostatnými radarovými jednotkami.

Pozrite siLaserové delo HELIOS zmení vojnové lode

Dokáže nielen zachytiť prichádzajúce hrozby, ale aj vypočítať trajektórie rakiet a ignorovať tie, ktoré neškodne dopadnú napríklad do riek, alebo prázdnych priestranstiev.

Koncept svojho námorného variantu C-Dome, určeného na ochranu jednotlivých lodí a námorných skupín pred raketovými útokmi, predviedol Rafael prvýkrát v roku 2014. Námorná verzia pozostáva z kruhových zásobníkov naplnených vertikálne vypúšťanými zachytávačmi rakiet Tamir (viď. foto na titulke), ktoré ponúknu 360-stupňové pokrytie namiesto obmedzeného záberu pozemnej verzie.

Na rozdiel od Iron Dome, C-Dome nepotrebuje na svoju prácu ani špeciálny radarový systém. Namiesto toho je prepojený s lodným prehľadovým radarom. Pri nedávnych námorných testoch bol C-Dome spojený s radarom Adir, čo je multifunkčný aktívny elektronicky skenovaný námorný radarový systém.

Pozrite siSkyranger 30 HEL má aj laserové delo proti dronom a lietadlám

Podľa spoločnosti Rafael testy zahŕňali obranu korvety pred útokom kombináciou rakiet, riadených striel a dronov.

ZDROJ | Rafael

Riaditeľ Izraelskej organizácie protiraketovej obrany Moshe Patel testy zhodnotil s konštatovaním, že pokročilý detekčný systém presne identifikoval rôzne hrozby vrátane raketovej paľby, riadených striel a bezpilotných lietadiel a úspešne, „s chirurgickou presnosťou“, zachytil hrozby.

ZdrojNew Atlas

Komentáre k článku