Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Namiesto ropy elektrina. Shell chce 50 000 nabíjačiek do roku 2025 len v UK

Namiesto ropy elektrina. Shell chce 50 000 nabíjačiek do roku 2025 len v UK
Zdroj | Shell
Juraj Procházka
Namiesto ropy elektrina. Shell chce 50 000 nabíjačiek do roku 2025 len v UK
Zdroj | Shell
Zdroj | Shell

Ropný gigant Shell už dnes prevádzkuje sieť takmer 8 000 nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá (EV) a aj ďalšie ropné spoločnosti sa vo veľkom púšťajú do podnikania v oblasti nabíjacieho biznisu. Reagujú tak na jasné trhové trendy.

Zdá sa, že dilema elektromobility – či treba najskôr budovať nabíjaciu infraštruktúru, alebo počkať, kým penetrácia elektromobilov dosiahne určitú relevantnú hodnotu – je zažehnaná a koleso dejín sa nezadržateľne rúti dopredu.

Pozrite si

Šéf Volkswagen Group o IONITY: „Je to čokoľvek, len nie zážitok z nabíjania“

Či bude rýchly prechod na elektromobily ideálnym riešením, sa ukáže o niekoľko rokov. Mnohí sa nazdávajú, že je to chyba, iní sa tešia. Ale to je iný príbeh.

Shell má vo veci jasno a nič nenecháva náhode. Ropný koncern buduje sieť nabíjacích staníc vo V. Británii už od roku 2017. V súčasnosti prevádzkuje sieť takmer 8 000 nabíjačiek pre EV. Najnovšie premenil existujúcu čerpaciu stanicu vo Fulhame v centre Londýna na nabíjacie centrum pre elektrické vozidlá.

Stanica má desať rýchlonabíjacích stojanov s jednosmerným prúdom s výkonom 175 kW, ktoré inštalovala austrálska spoločnosť Tritium. Centrum bude ponúkať pre čakajúcich vodičov pohodlné sedenie v kaviarni Costa Coffee a v reštaurácii Little Waitrose & Partners.

Zdroj | Shell

Stanica Shell vo Fulhame má na streche solárne panely a spoločnosť tvrdí, že nabíjačky budú na 100% poháňané certifikovanou elektrinou z obnoviteľných zdrojov.

Mnoho mestských obyvateľov v Spojenom kráľovstve, ktorí by si za iných okolností kúpili elektrické auto, nemá možnosť nabíjať doma, pretože nemajú pridelené parkovacie miesta a parkujú na ulici. To isté platí pre obyvateľov bytových domov, ktorí budú odkázaní na verejné nabíjačky.

Zdroj | Shell

Ide o chúlostivú záležitosť, pretože pre majiteľov rodinných domov je jedným z motívov pre nákup elektromobilu (alebo plug-in hybridu) práve možnosť domáceho nabíjania bez stresu a za výhodnú cenu.

Pozrite si

Shell sa mení, na Slovensku bude ponúkať i nabíjacie stanice pre elektromobily!

Shell spustil podobný nabíjací uzol pre elektromobily začiatkom tohto roka aj v Paríži. Jeho cieľom je do roku 2025 nainštalovať na uliciach v Spojenom kráľovstve 50 000 nabíjačiek. Spolupracuje tiež s reťazcom potravín Waitrose v UK na inštalácii 800 nabíjacích miest pri obchodoch do roku 2025.

Zdroj | Shell

Na Slovensku chce Shell nabíjacie stanice budovať tiež, výsledky sú však zatiaľ skôr symbolické. Prvá slovenská stanica Shell Recharge je postavená na čerpačke Shell Beladice pri rýchlostnej ceste R1 v smere z Banskej Bystrice do Bratislavy, ale dostupná je obojsmerne, teda aj pri jazde zo smeru Bratislava – Banská Bystrica. K dispozícii má dva nabíjacie stojany s výkonom 50 kW. Nejde teda o rýchlonabíjačky, ale každá možnosť nabiť EV pri diaľkovej jazde poteší.

Zdroj