Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Namiesto knihy dajte pod stromček rovno celú knižnicu v čítačke e-kníh

Namiesto knihy dajte pod stromček rovno celú knižnicu v čítačke e-kníh
Zdroj | Pixabay
Richard Pliešovský
Namiesto knihy dajte pod stromček rovno celú knižnicu v čítačke e-kníh
Zdroj | Pixabay
Zdroj | Pixabay

Pomaly, ale isto si aj konzervatívnejší čitatelia zvykajú na elektronické knihy. Nečudo, digitálna doba praje práve praktickým formátom, časom sa začne vyzdvihovať aj ich ekologický aspekt. Ak máte vo svojom okolí knihomoľa, možno je práve teraz vhodný čas naučiť ho na digitálne knihy. Vybrali sme pre vás niekoľko zaujímavých modelov.

V seriáli Vianoce 2021 nebudeme sledovať aktuálne zľavy, na tie máme dnes už dva samostatné seriály – ZĽAVY a TECH DEALS. V oboch vždy nájdete tipy na tie najlepšie aktuálne zľavy. Odporúčame preto sledovať aj tie.

Stále platí to, čo sme písali pred dvomi rokmi. Elektronické čítačky kníh dokážu nahradiť tablety, ale i smartfóny. Na krátkodobé čítanie to nie je zlé, ale pre toho, kto veľa číta sú oveľa lepšie elektronické čítačky kníh.

Zdroj | Pixabay

Dobré vedieť

Bežné čítačky e-kníh používajú na zobrazenie textu monochromatické obrazovky E-Ink. Digitálny atrament vyzerá veľmi podobne ako papier a pri dlhom čítaní šetrí oči. Na najlacnejších modeloch nie je podsvietený, takže na videnie textu budete potrebovať svetlo, rovnako ako pri tlačenej knihe. Väčšina čítačiek elektronických kníh však už má osvetlenie.

Vo všetkých prípadoch je E-Ink oveľa ľahšie čitateľný na jasnom slnečnom svetle. Takéto displeje majú rádovo nižšiu spotrebu energie oproti LCD, ale aj OLED panelom. Väčšina čítačiek E-Ink používala 6-palcové uhlopriečky, v poslednej dobe ich veľkosti rastú, napríklad najnovší Amazon Kindle Paperwhite a Kobo Libra 2 majú 7-palcové displeje.

Pozrite si

Vyberte si pod stromček fitness náramok do 50 €

Amazon Kindle Oasis 3

Zdroj | Amazon

Kompaktná čítačka má 7-palcový E-Ink displej s dotykovou obrazovkou a LED podsvietenímu, v ktorom sa dá nastaviť teplota svetla. Kindle Oasis je vodoodolná s (IPX8), vydrží tak i ponorenie do hĺbky 2 metrov po dobu až 60 minút. Kapacita internej pamäte je až 32 GB. Vďaka integrovanej Wi-Fi sa ľahko pripojíte na internet a stiahnete si knihu, ktorú si chcete prečítať. Samozrejmosťou je Bluetooth.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

Amazon Kindle Paperwhite 4

Zdroj | Amazon

Tešili sme sa, že vám dáme ako veľký tip Kindle Paperwhite 5, ale zdá sa, že si túto skvelú novinku do Vianoc na Slovensku nekúpite. Paperwhite 4 je však stále veľmi dobrou voľbou.

Čítačka je vodeodolná (IPX8) a 8 GB kapacita pojme zhruba 1 400 kníh. Rozlíšenie 6-palcového E-ink displeja je 1 448 x 1 072 px, na jedno nabite vám Paperwhite 4 vydrží niekoľko týždňov. Nechýba Wi-Fi a Bluetooth.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

Kobo Libra H20

Zdroj | Kobo

Čítačka má 7-palcový E-Ink displej s dotykovou obrazovkou a rozlíšením 1 264 x 1 680 px. Interná pamäť má 8 GB, podporované sú všetky bežné textové formáty. Nabíja sa cez microUSB port, hmotnosť Kobo Libra H20 je 192 gramov.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

Onyx Boox Note Air

Zdroj | Onyx

Čítačka Onyx Boox Note Air má až 10,3-palcový E-Ink displej (1 404 x 1 872 px) s dotykovým ovládaním. Operačný systém je v tomto prípade Android 10, výdrž batérie je zhruba 4 týždne. Nechýba Wi-Fi a Bluetooth, interná pamäť je 32 GB.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

Pocketbook 628 Touch Lux 5

Zdroj | PocketBook

Overený model od overenej značky. Aj takto by sme mohli charakterizovať Pocketbook 628 Touch Lux 5. Má podsvietený 6-palcový dotykový E-Ink displej s rozlíšením 1 024 × 758 px. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje Wi-Fi a Bluetooth, interná pamäť má 8 GB, rozšíriť ju pomôžete pomocou microSD kariet. Zariadenie podporuje všetky bežné formáty, používateľské rozhranie je v slovenskom jazyku.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

Pocketbook 1040 InkPad X

Zdroj | Pocketbook

Posledná čítačka v našom výber disponuje 10,3-palcovým E-Ink displejom s rozlíšením 1 404 x 1 872 px a výbore pslúži pri čítaní nielen textových kníh, ale aj komiksov či encyklopédií. 32 GB kapacite pamäte umožní uložiť približne 15 000 kníh, čo je zásoba určite na viac, než len na pár rokov.

Pocketbook 1040 InkPad X si poradí aj s adioknihami vo formátoch MP3, M4B a OGG. Nabíja sa cez moderný USB-C port, nechýba 3,5 mm audio konektor. Hmotnosť má prijateľných 300 g.

Aktuálne ceny nájdete aj na Heureka.sk:

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov slovenských e-shopov a porovnávačov cien.