Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Naleteli by ste na phishing? Otestuje sa v kvíze od Googlu

Naleteli by ste na phishing? Otestuje sa v kvíze od Googlu
Zdroj | Jigsaw
Stanislav Vinc
Naleteli by ste na phishing? Otestuje sa v kvíze od Googlu
Zdroj | Jigsaw
Zdroj | Jigsaw

Myslíte, že by ste nikdy nenaleteli podvodníkom na mail, ktorý si od vás vypýta prihlasovacie alebo iné citlivé údaje? Tento krátky kvíz vás možno vyvedie z omylu.

Spoločnosť Jigsaw, predtým známa ako Google Ideas, vytvorila krátky kvíz, v ktorom môžete otestovať vašu schopnosť rozpoznať legitímny email od phishingového emailu. Odoslali by ste nevedomky útočníkom vaše prihlasovacie údaje? Stiahli by ste si do počítača malvér? Kvíz vám to umožní zistiť aj bez reálneho ohrozenia.

Phishing je najvyužívanejší spôsob útoku a jeho podoby sú čoraz pokročilejšie. Od phishingu v podobe mailu od nigérijského princa sa útočníci prepracovali k mailom, ktoré sa od tých legitímnych líšia iba v adrese odosielateľa a v odkaze, na ktorý sa vás útočník snaží nalákať.

Jigsaw vytvorila kvíz na základe bezpečnostných tréningov, ktoré spoločnosť absolvovala s takmer 10 000 novinármi, aktivistami a politikmi z celého sveta. Na phishing môže naletieť každý, pričom Jigsaw špeciálne pripomína útok z roku 2016, kedy sa údajní hackeri prepojení na ruské spravodajské služby pomocou phishingu nabúrali do mailovej schránky Johna Podesta, manažéra kampane Hillary Clintonovej.

Pozrite si

Obrovská databáza emailov a hesiel v rukách hackerov. Overte si, či tam nie ste

Najlepšou ochranou pred phishingom je aktivácia 2-faktorovej autentifikácie, ktorá vás ochráni aj v prípade, že útočníci získajú vaše prihlasovacie údaje. Dobrým zvykom je tiež kontrola emailovej adresy odosielateľa a tiež kontrola odkazov v maily ešte predtým, než na nich kliknete.

Zdroj