Najviac sa kradne Škoda Octavia, najviac poškodení majú zas BMWčka

ZDROJ | carVertical

Predajcom sa len minulý rok podarilo stočiť na tachometroch viac ako 7 miliárd kilometrov a vodičom zas narobiť dopravnými nehodami škody v celkovej výške 3,3 miliardy dolárov. Dátová spoločnosť carVertical zhromaždila informácie o vozidlách z databáz VIN kódov, na základe čoho vytvorila zoznam 5 zaujímavostí zo sveta trhu s ojazdenými vozidlami za rok 2021.

Trh s automobilmi sa každým rokom rýchlo mení, no niektoré populárne praktiky a podvody predajcov áut zostávajú stále rovnaké a nemenia sa. IT dátová spoločnosť carVertical zostavila výročnú správu, obsahujúcu výročné štatistiky, určené pre komunitu automobilových nadšencov.

18,5 % kontrolovaných áut malo stočené kilometre

Podľa správ o histórii automobilov, vygenerovaných počas roka, patrí práve „stáčanie” najazdených kilometrov medzi najbežnejšie spôsoby, ako môžu kupujúci naletieť neférovým predajcom.

ZDROJ | carVertical

Až 18,5% všetkých správ v tomto roku vykazovalo známky manipulácie s počítadlom kilometrov. V čistých hodnotách je to najazdených 7 112 444 874 km, ktoré boli umelo vrátené späť pri všetkých kontrolovaných vozidlách.

BMW – magnet na poškodenia?

Štatistika škôd je ešte pôsobivejšia: všetky správy spolu predstavujú škody až vo výške 3 282 580 416 EUR. Zaujímavé však je, že nie všetky značky vozidiel sú súčasťou vážnych nehôd – ak ich porovnáme s konkurenciou.

Na prvom mieste v zozname poškodených áut je BMW. Až 47,77 % všetkých skontrolovaných áut tejto značky na trhu bolo v určitým spôsobom poškodených. Na opačnom konci tohto rebríčka je Fiat, kde sa kolíziám nedokázalo vyhnúť len 29,53 % vozidiel.

Najviac sa kradne Škoda Octavia

V roku 2021 zlodeji pokračovali v krádežiach a pochybní predajcovia naďalej ponúkali autá, ktoré od nich získali. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť ukradnutým autám, je skontrolovať si históriu auta.

V minulom roku spoločnosť, zaoberajúca sa správami o histórii áut, vygenerovala 672 správ pre autá, ktoré boli označené ako „ukradnuté“. Z týchto údajov vyplynulo, že najviac kradnutým modelom auta bola Škoda Octavia s 38 ukradnutými vozidlami.

Podľa týchto správ je pravdepodobnosť krádeže Octavie 3,75-krát vyššia ako napríklad u vozidla BMW radu 3. To znamená, že majitelia Škodoviek by mali byť mimoriadne opatrní a dobre sa o svoje autá starať a zabezpečiť ich.

Pozrite siMýtus padol: Spaľováky sú až 100x náchylnejšie na požiar ako elektromobily

Najobľúbenejšie autá vyrába BMW, Volkswagen a Audi

Na základe údajov zo správ sú práve BMW, Volkswagen a Audi najobľúbenejšími výrobcami automobilov. Spolu tvoria pomer až 13 % zo všetkých vozidiel, kontrolovaných na platforme.

Konkrétne napríklad BMW radu 3 je medzi zákazníkmi pomerne obľúbené a predstavuje približne 5 % všetkých správ o histórii od carVertical. VW Passat a Audi A4 nezostávajú však nič dlžné svojej povesti, zatiaľ čo modely iných výrobcov sú v prvej pätnástke umiestnené nižšie. Tu je kompletný zoznam:

 1. BMW 3 Series
 2. VW Passat
 3. Audi A4
 4. BMW 5 Series
 5. VW Golf
 6. Audi A6
 7. Škoda Octavia
 8. Mercedes-Benz E-Class
 9. Opel Astra
 10. Mercedes-Benz C-Class
 11. Ford Focus
 12. Audi A3
 13. BMW X5
 14. Škoda Superb
 15. BMW 1 Series

Najstaršie jazdené autá sú BMWčka

Na trhu existuje viac starých BMW, ako je tomu u akejkoľvek inej značky. Až 40,38 % BMW-čiek kontrolovaných v minulom roku, bolo vyrobených v rokoch 1990 až 2010.

Pozrite siTesla Model S si drží cenu lepšie, než porovnateľné Audi, BMW či Lexus

V prípade áut značiek Volkswagen a Audi sú tieto podiely len v hodnote 14,56 % a 19,97%. A percento starších áut u výrobcov, ako je napríklad Citroën, klesá ešte nižšie – iba 10,92%. Ak sa zameriame na novšie vozidlá značky BMW, vychádza z toho táto renomovaná značka ešte horšie. Až 52,06% BMW-čiek, vyrobených po roku 2010, je poškodených či havarovaných.

ZdrojTlačová správa,carVertical

Komentáre k článku