Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Najštýlovejšia e-kolobežka v hre? Vyskúšali sme Mankeel Silver Wings

Najštýlovejšia e-kolobežka v hre? Vyskúšali sme Mankeel Silver Wings
Stanislav Vinc
Najštýlovejšia e-kolobežka v hre? Vyskúšali sme Mankeel Silver Wings

Elektrických kolobežiek je na trhu nespočetné množstvo, no ak sa na ne pozrieme s odstupom a ich parametre od výkonu cez veľkosť kolies až po dojazd dáme bokom, väčšina z nich je stvorených na jedno kopyto.

Sivá konštrukcia tu a tam ozdobená nejakým farebným prvkom a čudovali by sme sa, ak by niekde vpredu netrčal nejaký ten káblik. Tak nejak by sa dala popísať drvivá väčšina kolobežiek súčasne dostupných na trhu. Alebo žeby sa to dalo aj inak? Dá, ak jej dizajn zveríte do rúk dizajnérskeho štúdia F. A. Porsche. Výsledok? Mankeel Silver Wings.

70 %
Mankeel Silver Wings je jedna z mála elektrických kolobežiek, pri ktorých tvorbe hral prím dizajn a komfortná jazda. Hoci tieto atribúty napĺňa a prekvapí aj praktickými vychytávkami, chybám sa ani napriek prémiovej cene nevyhla.

Výhody

  • Dizajn, na ktorý je radosť pozerať
  • Praktické LED svetlá a ďalšie vychytávky
  • Skutočne komfortná jazda

Nevýhody

  • Plastové časti
  • Prakticky nečitateľný displej
  • Cena
Obsah pokračuje pod reklamou

Skúsenosti s prepojením dizajnu s aerodynamikou tu vidieť na prvý pohľad, ktorý vám nezavadí o žiadnu ostrú líniu. Že riešiť aerodynamiku pri elektrickej kolobežke s maximálkou 25 km/h je nezmysel? V tomto prípade nejde ani tak o tok vzduchu okolo „vozidla“, ale skôr o estetiku a eleganciu. Tá je tu zvládnutá na výbornú.

Ak ste už nejakú elektrickú kolobežku vlastnili, do očí vám možno udrie absencia viditeľného záhybu, resp. akýkoľvek náznak toho, ako a kde sa kolobežka skladá na polovicu tak, aby sa dala prenášať v ruke, resp. kufri auta. Tajomstvo toho je ukryté pod striebornou krytkou, pod ktorú dizajnéri elegantne skryli upevňovaciu páku aj potrebnú kabeláž.

Od väčšiny ostatných kolobežiek sa Silver Wings líši aj pomerne širokou plochou na státie, ktorá sa postupne smerom vpred rozširuje. Nohu, ktorú máte pri jazde vpredu, si tak môžete uložiť pohodlnejšie s väčšou istotou, že vám nebude pretŕčať cez plochu kolobežky. Lepšou pozíciou pri státí získate aj väčšiu istotu, že ustojíte prípadné prejazdy cez nevoľnosti a prudšie manévre.

Pozitívnou správou je, že popri elegantnom dizajne sa v tomto prípade myslelo aj na praktickosť. Kolobežka preto disponuje bielym LED svetlom vpredu, červeným brzdovým LED svetlom a dokonca aj bočným červeným LED pásom, vďaka ktorému vás okolie a najmä autá uvidia v noci aj z boku. Predné a bočné svetlá si môžete zapínať a vypínať aj oddelene a ľubovoľne, vďaka čomu môžete napr. s predným svetlom svietiť aj cez deň a pás si v prípade potreby zapnúť len v noci.

Tieto funkcie kolobežky môžete ovládať aj prostredníctvom aplikácie Mankeel, v ktorej si môžete aktivovať aj tempomat, okamžitý rozbeh z 0 km/h, rýchlostný limit či zámok. Ten však kolobežku nezamkne úplne, ani vás neupozorní na manipuláciu s ňou. Deaktivuje však elektromotor, vďaka čomu sa Silver Wings zmení na peknú, no v tom prípade pomerne ťažkú a tak zbytočnú ne-elektrickú kolobežku.

V dizajne Silver Wings nechýba ani zvonček, no čo ma na jej praktickosti pozitívne prekvapilo asi najviac, bol háčik na tašky umiestnený pod riadidlami. Na háčik si môžete zavesiť napr. tašku s nákupom s hmotnosťou max. do 5 kilogramov a odniesť si ho tak domov oveľa bezpečnejšie, ako v prípade, že by ste si ho ako väčšina kolobežkárov vešala na jednu či druhú stranu riadidiel.

Kde Mankeel Silver Wings pokračuje v preskakovaní bežných štandardov, je aj farebný LCD displej zabudovaný do riadidiel. Vidieť na ňom môžete aktuálnu rýchlosť, najazdený čas a vzdialenosť, stav batérie, pripojenie k smartfónu či zvolený jazdný režim. Z pohľadu rozloženia informácií je displej dokonale prehľadný, no uvidíte ich iba v tieni, v šere a večer.

Absencia akýchkoľvek hrán v dizajne sa totiž podpísala pod to, že displej prekrýva zaoblený plastový kryt, od ktorého sa dokonale odráža celá panoráma oblohy. Počas jazdy cez deň je tak obsah na displeji prakticky nečitateľný. Nejde mi do hlavy, ako sa dizajnérom mohol takýto prešľap podariť, no čerešničkou na torte toho je fakt, že tento priehľadný plast sa už aj začal na nami testovanom kuse odlepovať. Nečudoval by som sa preto, ak by aj napriek absencii certifikácie IP54 displej v daždi po čase zatiekol.

Práve spracovanie kolobežky a použité materiály je to, čo mi na nej prekážalo najviac. Rám kolobežky je síce vyrobený z leteckého hliníka, vďaka čomu je pevná a zároveň váži iba 14 kilogramov, no tie dizajnové prvky, (blatníky, kryty či riadidlá) sú už vyrobené z plastu, ktorý je až absurdne ľahké pri bežnom používaní ošúchať. To sa vám pri kolobežke, ktorú tvorí prakticky iba holý kovový rám, tak ľahko nestane.

Ak ste však ochotní s týmito faktami počítať, jazdu na tejto kolobežke si budete užívať. Podpisujú sa pod to najmä 10“ nafukovacie kolesá, ktoré pomerne efektívne tlmia nárazy a nerovnosti na vozovke. Rozdiel medzi nafukovacími a inými typmi kolies, aj s prípadným odpružením, už popísal kolega Števo vo svojom megasúboji 5 elektrických kolobežiek s výkonom do 350 W.

Obsah pokračuje pod reklamou

Keď už spomíname výkon, do tejto výkonnostnej kategórie spadá aj nami testovaná Mankeel Steel Wings. Jej elektromotor ponúka kontinuálny výkon 350 W a maximálny výkon 500 W, pričom zvládnuť má maximálne 18° stúpanie a záťaž do 120 kilogramov.

Osobne som zhruba 30 kilogramov pod týmto hmotnostným limitom, no kolobežke som ešte občas priťažil aj batohom, v ktorom sa vďaka notebooku, fotoaparátu, vode a ďalším veciam nabalí zopár kilogramov navyše. Pri stúpaní tak so mnou už kolobežka často strácala dych a pri využití nadjazdov a vstupov na mosty (napr. na most Apollo v Bratislave), sa šplhala nahor rýchlosťou nanajvýš 10 km/h. Každý kopec však napokon dokázala absolvovať bez mojej pomoci.

Vytknúť tiež nemôžem nič brzdeniu, ktoré zabezpečuje zadná kotúčová brzda doplnená o systém EABS. Vďaka nemu, a podľa výrobcu aj vďaka špeciálnym pneumatikám, má byť kolobežku problém dostať do šmyku, čo môžem potvrdiť. Na rozdiel od iných kolobežiek, ktoré som si mal možnosť vyskúšať, sa mi na Silver Wings nikdy nevymklo brzdenie z pod kontroly a to ani na prachu či mokrom asfalte.

Musím povedať, že keď som sa na kolobežku Mankeel Silver Wings postavil po prvý krát s vedomím, že ide o zhruba 700-eurovú kolobežku, zostal som v rozpakoch. Áno, štýl rozhodne má a praktické vychytávky jej rozhodne treba uznať, no po jazdeckej stránke k nej určite existujú aj lacnejšie alternatívy. Za zváženie podľa môjho názoru stojí iba v prípade, že ste si ochotní priplatiť za štýl a exkluzívny dizajn, alebo si tento dizajnérsky kúsok máte možnosť zakúpiť výrazne lacnejšie. V opačnom prípade by som v rámci tejto cenovej kategórie volil radšej víťaza megasúboja, ktorý na mňa urobil lepší prvý dojem.