Reklama
Advertisement
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Najrýchlejšie rastúci internet pre domácnosti? 5G FWA

Najrýchlejšie rastúci internet pre domácnosti? 5G FWA
Zdroj | IDATE DigiWorld
Juraj Procházka
Najrýchlejšie rastúci internet pre domácnosti? 5G FWA
Zdroj | IDATE DigiWorld
Zdroj | IDATE DigiWorld

Fixný bezdrôtový prístup (Fixed Wireless Access, FWA) konkuruje káblovým sieťam na prenos dát – v dnešných časoch hlavne internetu – od čias, kedy dokázal ponúknuť primerane rýchlu alternatívu.

V časoch dial-upu bol takouto konkurenciou modem s podporou GSM/GPRS/EDGE (kvázi flatrate ponúkal EuroTel, aj Orange) a ešte aj v počiatkoch DSL v našich podmienkach na krátky čas zažiarila technológia Flash-OFDM od Flarionu, ktorú ponúkal vtedajší T-Mobile, komerčne ako prvý (a takmer aj posledný) na svete.

Pozrite si

Nokia ohlásila nasadenie prvých sietí 5G SA pre firmy

Keď však operátori dokázali ponúknuť flatrate programy a komfortné rýchlosti, aké umožnili siete 4G (LTE), stal sa FWA prístup zaujímavou voľbou pre mnohé domácnosti, aj malé firmy, horské hotely, atď.  A to nielen v riedko osídlených oblastiach bez káblovej infaštruktúry, ale aj v mestách. Podľa analytikov z ABI Research tento trend ešte zosilní 5G FWA. Ale to už hovoríme o svetovom trhu.

Zdroj | Samsung

ABI Research tvrdí, že globálny trh so širokopásmovým pripojením domácností dosiahol v roku 2020 viac ako 1,1 miliardy zákazníkov, čo je nárast o 4% oproti predchádzajúcemu roku. Pandémia COVID-19 zvýšila dopyt po rýchlom pripojení a táto potreba domácností zostane silná aj po skončení pandémie. (Aby to už bolo!)

Najrýchlejšie rastúcim segmentom širokopásmového pripojenia domácností (o čo efektívnejší je anglicizmus „broadband“, ale snažíme sa kultivovať náš rodný jazyk) má byť práve fixný bezdrôtový prístup skrz 5G (5G FWA), ktorý má rásť s priemernou medziročnou mierou rastu (CAGR) o 71%. V roku 2026 to má byť až 58 miliónov abonentov.

Pozrite si

Speedtest Global Index – v mobilnom internete sa zlepšujeme

Home office, online vzdelávanie, nakupovanie cez internet, ale hlavne videostreaming, či online hry živia dopyt po vysokorýchlostnom pripojení. Ten podporuje aj rastúci počet domácich zariadení pripojených k internetu, od smart TV, po inteligentné merače.

Aby uspokojili tento dopyt, poskytovatelia širokopásmového pripojenia investujú do rozširovania širokopásmových sietí a nových technológií. Napríklad operátori káblovej TV aktualizujú špecifikáciu DOCSIS 3.0 na DOCSIS 3.1, ale normalizačná autorita CableLabs a ďalší hráči z tohto odvetvia už pracujú na technológii DOCSIS 4.0.

Spoločnosť Comcast dokončila testy plne duplexného systému DOCSIS 4.0 v apríli 2021. Kým sa nový štandard v káblových sieťach HFC (hybrid fiber-coax) rozšíri, uplynie ešte niekoľko rokov, ale DOCSIS 4.0 s podporou rýchlosti downlinku 10 Gbit/s a uplinku 6 Gbit/s už bude pripravený na budúce aplikácie z oblasti virtuálnej a rozšírenej reality a podobne.

Z rovnakých dôvodov telekomy prechádzajú vo svojich sieťach z metalických káblov a technológií xDSL na optiku do domu FTTH, no nie všade je takýto upgrade realizovateľný. V oblastiach bez optickej infraštruktúry sú cenovo výhodnou alternatívou technológie FWA. Rozširovanie sietí 5G spolu s využívaním riešení v pásmach mmWave umožní poskytovateľom služieb ponúkať vysokorýchlostné pripojenie cez 5G FWA nielen v mestách, ale aj v oblastiach s nízkou hustotou osídlenia. Kým v roku 2020 tvorili  služby 5G FWA menej ako 1% všetkých pripojení v domácnostiach, do roku 2026 by ich mali využívať 4% domácností, predpokladá ABI Research.

Pozrite si

OneWeb versus Starlink – trpaslík proti obrovi

Vývoj v nasledujúcich rokoch však bude turbulentný a časť trhu, o ktorý sa uchádza FWA, môže obsadiť satelitné pripojenie Starlink od SpaceX, alebo podobné siete ďalších poskytovateľov (OneWeb, Amazon).

Zdroj